slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności z roku szkolnego 2013/2014

Warsztaty Ceramiki

proszkow-ue2

          W dniu 26 czerwca odbyły sie w naszej szkole drugie warsztaty ceramiki. Zajęcia są częścią realizowanego przez szkołę projektu unijnego pod nazwą "Śląsko-morawskie dni historyczne 2014". Podczas warsztatów uczniowie z klas III, IV i VI zapoznali sie z techniką szkliwienia ceramiki, a następnie za pomocą pędzelków nakładali szkliwo na wcześniej wykonane pamiątki. W najbliższym czasie wszystkie wykonane przedmioty zostaną wypalone w piecu, a następnie przekazane naszym czeskim przyjaciołom podczas wrześniowego spotkania w Boguszycach.

Zdjęcia w galerii.

Śląsko-morawskie dni historyczne 2014

    

proszkow-ue2

    W dniu 14 czerwca grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się do Pavlovic u Prerova w ramach wspólnego projektu unijnego "Śląsko-morawskie dni historyczne 2014". Wizyta pod nazwą "Poznajemy historię w Czechach" rozpoczęła się od krótkiego wystąpienia czeskiego muzyka, który na instrumencie dętym wykonał tradycyjne lokalne utwory. Następnie udaliśmy się do Prerova, gdzie czekała nas wizyta w Muzeum Komeńskiego. Podczas zwiedzania budynku, mieliśmy możliwość zobaczenia pradawnych sal lekcyjnych, tradycyjnych strojów ludowych, wystawy minerałów oraz podziwiania okolicy z wieży obserwacyjnej. Największy zachwyt  jednak wywołała u wszystkich obserwacja zbioru ponad 20 tysięcy owadów i motyli oraz szczątków mamuta znalezionego w okolicach Prerova. Kolejnym punktem programu była wizyta w Predmosti u Prerova, gdzie znajdują się słynne wykopaliska archeologiczne. Tam po krótkim odpoczynku i zabawach integracyjnych udaliśmy się na spacer ścieżkami, przy których odnaleziono szczątki mamutów oraz pradawnych ludzi. Przed powrotem do Pavlovic uczniowie czescy oraz polscy zaśpiewali jeszcze piosenki w skalnym amfiteatrze. Po ponownym przybyciu do budynku zaprzyjaźnionej szkoły, uczniowie wzięli udział we wspólnej zabawie. Wcielili się w rolę archeologów i mieli znaleźć jak największą liczbę ?kości mamuta?. Ostatnim już punktem programu była wizyta na Hudebnich Pavlovicach ? lokalnej imprezie muzycznej. Podczas licznych występów muzycznych swój program artystyczny zaprezentowały także uczennice naszej szkoły.

Zdjęcia z wycieczki znajdują się w galerii.

Mała Olimpiada LA dla uczniów z klas I-III

         7 czerwca na Stadionie Miejskim w Prószkowie odbyła się Mała Olimpiada LA dla uczniów z klas I-III.  Podczas zmagań sportowych dzieci miały możliwość rozwijania swojej sprawności fizycznej, rywalizowania z rówieśnikami zgodnie z zasadami fair-play oraz, co najważniejsze, przeżywania miłych chwil pełnych zabawy i uśmiechu. Wszyscy startujący uczniowie rywalizowali w biegu krótkim, biegu długim, skoku w dal z miejsca, rzucie piłką lekarską, biegu wahadłowym oraz biegach sztafetowych. Należy wspomnieć, iż każdy uczestnik sportowych zmagań wrócił do domu z uśmiechem na twarzy oraz pamiątkowym medalem.

Zdjecie1257

Warsztaty ceramiczne

 

proszkow-ue2

          W dniu 2 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne w ramach projektu unijnego ?Śląsko-morawskie dni historyczne 2014?. W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy III, IV oraz VI. Pod czujnym okiem Pani Doroty Szot dzieci miały możliwość zapoznania się z podstawami ceramiki oraz technikami pracy z gliną. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu oraz zapoznaniu się z materiałem, uczniowie przeszli do formowania różnorakich figurek, płaskorzeźb oraz naczyń. Wszystkie wykonane przedmioty zostaną wypalone oraz poszkliwione podczas kolejnych warsztatów, a następnie przekazane jako pamiątki czeskim dzieciom podczas ich wizyty we wrześniu.

Zdjęcia z przebiegu warsztatów znajdują się w galerii.

GÓRA NAKRĘTEK

         Już od kilku lat nasza szkoła bierze czynny udział w akcji zbierania nakrętek z przeznaczeniem na cel charytatywny. W tym roku zbieraliśmy nakrętki m.in. dla chorej Hani, o której możemy przeczytać na stronie www.pomocdlahani.pl Łącznie w tym roku zebraliśmy około 115 tyś. nakrętek.

Po raz pierwszy Samorząd Uczniowski połączył tą akcję z konkursem międzyklasowym. Wszystkie klasy rywalizowały między sobą o zebranie największej ilości nakrętek. Szczególnie zaciekła i wyrównana walka widoczna była na przełomie maja i czerwca.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap zakończył się z ostatnim dniem pierwszego półrocza. Wówczas na prowadzeniu była klasa III i to ona w nagrodę otrzymała przywilej spotkania się z animatorami bohaterów reklamy ?Rozum i Serce?.

Po całorocznej rywalizacji zwycięską klasą została jednak klasa IV, której serdecznie gratulujemy zwycięstwa. Wręczenie dyplomów i nagrody odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2013/2014 w dniu 27 czerwca.

Już dziś zachęcamy do włączenia się w przyszłoroczną akcję zbierania nakrętek.

M-ce

Klasa

Ilość
zebranych
nakrętek

Ilość
na jednego
ucznia

1

kl. IV

22539

2254

2

kl. I

35049

2062

3

kl. III

26314

2024

4

kl. II

22531

1878

5

kl. VI

8474

707

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

          W dniach 20-21 maja 2014 r. uczniowie klasy IV i VI brali udział w 2-dniowej wycieczce szkolnej do Wrocławia. Dla niektórych był to niecodzienny wyjazd, ponieważ po raz pierwszy podróżowali pociągiem, a po Wrocławiu mieli okazję poruszać się tramwajami. Nocowaliśmy w samym centrum Wrocławia. Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam przepiękna pogoda.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzali Ogród Botaniczny przy Uniwersytecie Wrocławskim, zobaczyli panoramę miasta z wieży Katedry św. Jana Chrzciciela, z przewodnikiem zwiedzali Stare Miasto dowiadując się wielu ciekawych historyjek a czasem nieznanych tajemnic tego miasta. W czasie wyprawy po starym mieście Polski mogli napotkać wrocławskie krasnale oraz była możliwość zachwycić się widokiem Panoramy Racławickiej. Po kolacji wyruszyliśmy na wieczorny spacer, by przekonać się, że Wrocław po zmierzchu tętni życiem.

Drugiego dnia przechadzaliśmy się po malowniczym parku Szczytnickim, gdzie zachwycaliśmy się pięknem przyrody w Ogrodzie Japońskim. Urzekł nas pokaz multimedialnej fontanny otoczonej pergolą i znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia. Głównym punktem dnia było zwiedzanie Wrocławskiego ZOO, a finałem rejs parostatkiem po Odrze.

KANGUR MATEMATYCZNY

         20 marca 2014 roku po raz dwudziesty trzeci w Polsce odbył się Międzynarodowy Konkurs "KANGUR MATEMATYCZNY?. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów ? Michał Majstrenko i Dawid Schwalbe z klasy IV w kategorii Maluch oraz Tomasz Piechotta, Kewin Wicher i Michał Jagło z klasy VI w kategorii Beniamin.

Uczeń Michał Majstrenko znalazł się w gronie wyróżnionych, za co składamy mu serdeczne gratulacje. Dyplom uznania i nagroda książkowa zostaną wręczone uczniowi podczas uroczystości kończącej  rok szkolny 2013/2014.

DZIEŃ ZŁOTEGO TORNISTRA

         logo_tornister

         2 czerwca 2014 r. w naszej szkole był DNIEM ZŁOTEGO TORNISTRA / finał całorocznego konkursu ,,Tornister na Wagę Zdrowia/. Była toznakomita okazja na podsumowanie całorocznej pracy szkoły na rzecz profilaktyki i korekcji wad postawy ciała a także podsumowanie Konkursu na Najlżejszy Tornister. Oto wyniki:

I miejsce w kategorii klas młodszych: Łukasz Gordzielik kl. I
I miejsce w kategorii klas starszych: Michał Jagło kl. VI
I miejsce w kategorii najlepszej klasy zajęła klasa II.

Indywidualnie nagrodzeni otrzymali przybory sportowe, a klasa II została obdarowana koszem pysznych truskawek /w ramach propagowania zdrowego żywienia/. Gratulujemy nagrodzonym!

Dzień Złotego Tornistra był  kolejnym dniem obchodzonym w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała i u Dzieci i Młodzieży

DZIEŃ PRZECIW SIEDZĄCEMU TRYBOWI ŻYCIA

logo_tornister

          22 maja uczniowie klas I-III zorganizowali piknik sportowy na terenie placu zabaw w Boguszycach. Zabawa miała miejsce w związku z Dniem przeciw siedzącemu trybowi życia w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy u Dzieci i Młodzieży. Również w ramach tej akcji starsze klasy odbyły w tym tygodniu dwudniową wycieczkę do Wrocławia. W czasie pikniku uczniowie aktywnie spędzali czas: korzystali z atrakcji placu zabaw, grali w piłkę nożną i koszykową, w babingtona, ringo i inne. Na miłej zabawie czas szybko minął i trzeba było wracać do domu?

Pielgrzymka rowerowa do Przysieczy

          W dniu 1 maja uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wraz z rodzicami oraz gronem pedagogicznym udali się na pielgrzymkę rowerową do Przysieczy. Wyprawę zorganizowano z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. Około 30 osobowa grupa rowerzystów wyruszyła spod kościoła parafialnego w Boguszycach, by po godzinie jazdy zameldować się w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, gdzie znajdują się relikwie patrona naszej szkoły. Na miejscu czekał na nas opiekun świątyni ? pan Janikula oraz ksiądz proboszcz Józef Mikołajec, który odprawił krótkie nabożeństwo. Następnym punktem pielgrzymki był poczęstunek w postaci kiełbasek, sałatek oraz napojów. Po pysznym posiłku i zregenerowaniu sił wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy wyruszyli w drogę powrotną do Boguszyc.

DZIEŃ AKTYWNOŚCI RODZINNEJ

logo_tornister

          24 kwietnia w naszej szkole miał miejsce DZIEŃ AKTYWNOŚCI RODZINNEJ.  W ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy u Dzieci i Młodzieży odbyły się ?Sportowe potyczki?, które były aktywną formą wypoczynku dla całych rodzin. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi wzięli udział w zabawnych konkurencjach sprawnościowych i bieżnych. Zarówno rodzice jak i dzieci doskonale się bawili, a na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za przybycie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.

Moje pasje, moje hobby

         W dniu 21 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boguszycach odbyła się impreza pod nazwą ?Moje pasje, moje hobby?. Podczas tego wydarzenia dzieci miały możliwość pochwalenia się swoimi zainteresowaniami. Wśród występujących uczniów nie zabrakło tych, których pasją jest sport. Uczniowie Ci, oprócz opowiadania o swoim sportowym hobby, mieli także możliwość zaprezentować innym swoje zdobyte medale oraz puchary.

Zdjęcia w Galerii

Turniej tenisa stołowego

          W dniach 27-28 marca rozegrano w naszej szkole otwarty turniej tenisa stołowego. Celem tego turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia oraz, aktywne spędzenie czasu wolnego oraz popularyzacja tenisa stołowego wśród dzieci. Uczestnicy rozgrywali między sobą mecze w systemie ?każdy z każdym?. I miejsce z kompletem zwycięstw zdobył Patryk Groehl, na II miejscu uplasował się Dawid Schwalbe. Na najniższym stopniu podium stanął Dominik Lempka. Należy wspomnieć, iż mimo kontuzji w turnieju wystąpił Kewin Wicher. Gdyby nie uraz, byłby  z pewnością jednym z faworytów do końcowego zwycięstwa. Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom turnieju. Brawo!

Zdjęcia w Galerii

Dzień wiedzy o zdrowiu

          W dniu 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole ?Dzień wiedzy o zdrowiu? realizowany w ramach programu ?Rok Szkoły w Ruchu?. Dzieci z klas I-III brały udział w quizach, zagadkach oraz kalamburach dotyczących zdrowia oraz zasadach higieny. Dzieci starsze z klas IV i VI brały w tym dniu udział w pogadance oraz zapoznały się z prezentacją multimedialną o tematyce zdrowia.

Zdjęcia w Galerii

III TURNIEJ MALUCHA

          W sobotę 15 marca uczniowie naszej szkoły udali się do Prószkowa na III Turniej Malucha. Zawody, których organizatorem był UKS ?Błyskawica? przewidziany był dla dzieci z klas I-III. Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowały dwie drużyny. Należy w tym miejscu pochwalić wszystkich naszych reprezentantów, którzy bardzo dzielnie walczyli na boisku. W całym turnieju nie brakowało pięknych indywidualnych akcji, udanych dryblingów, strzałów oraz niesamowitych parad bramkarzy. Po niektórych akcjach ręce same składały się do oklasków.

W turnieju szkołę reprezentowali: Marek Maciej, Kuc Łukasz, Smolin Mateusz, Cebula Ania, Panusz Paweł, Cygan Jakub, Nikolajczyk Tomek, Wicher Wiktoria, Kuszewicz Julia, Włodarczyk Karol, Ledwig Kamil, Olsok Michał, Wotzka Michał, Gordzielik Łukasz.

Zdjęcia w Galerii

SERCE I ROZUM

          Dnia 4 marca 2014 roku gościli u nas ?Serce i Rozum? z sieci telefonów Orange. Znamy ich także z reklam w telewizji. Zjawili się u nas w nagrodę za zebranie największej ilości plastikowych nakrętek. Nakrętki zbierane były przez każdą z klas w naszej szkole. Nie zbieraliśmy ich od tak, były one przeznaczone na szczytny cel, a mianowicie mają one pomóc chorym dzieciom.

Klasa trzecia postarała się najlepiej, dlatego tylko dla nas była taka niespodzianka. Mieliśmy świetną zabawę, więc mam ogromną nadzieję, że goście z Orange zagoszczą u nas jeszcze nie raz.

Światowy dzień pluszowego misia w bibliotece szkolnej

"Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś"

          W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, 22 listopada uczniowie z klas I-III przynieśli ze sobą do szkoły swoje pluszowe przytulanki. Zabawa była doskonała. Wszyscy uczestniczyli w paradzie misiów. Wybieraliśmy największego misia i najmniejszego, najbardziej puszystego i najbardziej wytartego, najbardziej kolorowego oraz najbardziej niesamowitego. Była również muzyka, pląsy, gimnastyka i konkursy.

Oprócz zabawy dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek, np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach i ich zwyczajach. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne misie, ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel spotkań w bibliotece oraz zajęć na kółku czytelniczym. Poznali więc dzieje ?Starego zielonego misia? i historię narodzin Kubusia Puchatka. Na zakończenie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym- wkrótce wyniki.

misie

Projekt edukacyjny "LEPSZA SZKOŁA"

logo_LS

Od początku roku szkolnego 2013/2014 uczniowie klasy IV i VI biorą udział w projekcie edukacyjnym Lepsza Szkoła. Jest to program przeznaczony dla klas korzystających z podręczników Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Odpowiedzialnymi za udział w programie są pani Izabela Zajkowska-Gajos i pani Agnieszka Filipek.

          Cyklicznie uczniowie rozwiązują testy diagnozujące ich umiejętności z języka polskiego i matematyki tzw. Sesje z plusem (Sesja 1 i 2 już za nami). Praca w Lepszej Szkole pozwala weryfikować wiedzę uczniów, a nawet porównywać ich osiągnięcia z wynikami klas z całej Polski. Uczniowie i nauczyciele otrzymują gotowe raporty, które generowane są po wpisaniu wyników uczniowskich na stronie internetowej Lepszej Szkoły. Dzięki nim nauczyciele i uczniowie dowiadują się co jest ich mocną bądź słabą stroną z danego przedmiotu, nad czym muszą jeszcze popracować oraz jak klasa wypadła na tle innych klas w Polsce.

          W grudniu 2013 r. w ramach w/w programu uczniowie klasy szóstej przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty. 11 uczniów klasy szóstej ubrana w odświętne stroje i wyposażona w odpowiednie przybory piśmiennicze, zmagała się z zadaniami testowymi i otwartymi z języka polskiego, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Ogólny wynik klasy plasuje ją w staninie ?wyżej średni?. Choć jest to dobry wynik, uczniowie muszą jeszcze sporo ćwiczyć, aby móc stwierdzić, że klasa szósta jest wystarczająco dobrze przygotowana.

1 kwietniu 2014 r. uczniowie przystąpią do ostatecznego SPRAWDZIANU

Arkusze sprawdzianów oraz klucze odpowiedzi i kryteria oceniania
z lat 2002-2013 można znaleźć na stronie  OKE  Wrocław (KLIKNIJ)

Uczniowie pamiętajcie - TRENING CZYNI MISTRZA! Zatem DO DZIEŁA!

BEZPIECZNE FERIE

          Od 17 lutego do 2 marca 2014 r. trwają ferie zimowe w województwie opolskim. Aby uwrażliwić naszych uczniów na niebezpieczeństwa czyhające w tym okresie, w poniedziałek 10 lutego 2014 r. każdą klasę odwiedził pan policjant, który przeprowadził z dziećmi  pogadankę na temat ?Bezpieczne ferie?.

Aby przynajmniej częściowo zminimalizować ryzyko zagrożeń występujących w czasie wolnym od zajęć szkolnych, dzieci powinny pamiętać w szczególności:

- o odpowiednim zachowaniu się na drodze,
- o zachowaniu ostrożności podczas nieobecności  osób dorosłych, czyli nie otwieramy domu osobom których nie znamy, uważamy podczas korzystania z przedmiotów codziennego użytku,
- rozsądnie korzystajmy z czasu przed komputerem, nie udostępniajmy naszych danych osobowych w Internecie.

Prawdopodobnie śnieg nie będzie atrybutem tegorocznych ferii zimowych w województwie opolskim, ale z pewnością część dzieci pojedzie w góry, gdzie śnieżnego puchu nie brakuje. Pamiętajmy wtedy o:

- odpowiednim ubiorze i kasku ochronnym podczas jazdy na nartach oraz o poruszaniu się na wyznaczonych trasach,
- na sankach zjeżdżajmy tylko tam, gdzie górki nie kończą się na jezdni, czy chodniku lecz w bezpiecznych miejscach,
- nie urządzajmy ślizgawek w miejscach niebezpiecznych (jeziora, rzeki), korzystajmy ze strzeżonych lodowisk.

Nie są to wszystkie sytuacje i zagrożenia z możliwych, ale aby czas ferii minął przyjemnie i bezpiecznie wiele zależy od wyobraźni zarówno dzieci, jak i osób dorosłych sprawujących opiekę nad nimi. Dlatego my dorośli powinniśmy wystarczająco często uwrażliwiać dzieci na czyhające niebezpieczeństwa, organizować czas ciekawie i bezpiecznie i nie pozostawiać dzieci bez opieki.

Walentynki 2014

          14 lutego 2014 r. to ostatni dzień nauki przed feriami zimowymi w województwie opolskim. Data ta dla wielu szczególna jest również z innego powodu. W dniu tym przypadają międzynarodowe obchody dnia zakochanych, czyli dzień św. Walentego, powszechnie nazywany Walentynkami.

Poczta Walentynowa i ubiór w kolorze czerwonym, to atrybuty dnia zakochanych w naszej szkole. Uczniowie przed tym dniem przygotowują ozdobne kartki i upominki, najczęściej w kształcie serca i w kolorze czerwonym. W dniu Walentynek przekazują je specjalnym listonoszom, którzy segregują je a następnie wręczają adresatom.

W tym roku w rolę listonoszy wcieliły się Martyna Krysiak z kl. VI i Natalia Włodarczyk z kl. IV, pełniące odpowiednio funkcje przewodniczącej i sekretarza w Samorządzie Uczniowskim. Dodajmy, że dziewczyny w nowej roli spisały się na medal. Na pamiątkę każda klasa została uwieczniona na zdjęciu w towarzystwie naszych znakomitych listonoszek.

WALENTYNKI

PODSUMOWANIE XIV EDYCJI AKCJI "GÓRA GROSZA"

Podczas apelu podsumowującego pierwsze półrocze, który odbył się dnia 6 lutego 2014 r., zostały ogłoszone wyniki zbiórki pieniędzy na rzecz akcji charytatywnej ?Góra Grosza?. Akcji patronuje Minister Edukacji Narodowej, a organizatorem jest Towarzystwo ?Nasz Dom?.

W naszej szkole za przeprowadzenie zbiórki pieniędzy odpowiadał Samorząd Uczniowski. Uczniowie w tym roku zebrali łącznie ponad 180 zł. Klasa, która uzbierała najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia, została nagrodzona (upominki ufundowała Rada Rodziców). Konkurs, który SU co roku inicjuje z tej okazji, jest dodatkową motywacją do włączenia się w akcję.

Tym którzy okazali swoją hojność, Samorząd Uczniowski w imieniu Towarzystwa ?Nasz Dom? wyraża ogromną wdzięczność. Pieniążki w najbliższych dniach zostaną przesłane na adres Towarzystwa ?Nasz Dom?.

Poniżej tabela z wynikami klasowymi.

 

Zajęte

miejsce

Klasa

Kwota zebrana

przez daną klasę

Przeliczenie
na jednego
ucznia

1

IV

57,63 zł

5,76 zł

2

II

60,69 zł

5,06 zł

3

III

35,61 zł

2,74 zł

4

VI

12,29 zł

1,12 zł

5

I

17,63 zł

1,04 zł

Razem

183,85 zł

I edycja Konkursu "MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA"

         Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 w Opolu i Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu ogłosiły nowy konkurs matematyczny dla uczniów klas IV pod nazwą ?Mistrz tabliczki mnożenia?. Celem konkursu jest:

- rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów,
- inspirowanie do odkrywania i rozwiązywania problemów matematycznych,
- kształcenie umiejętności wykorzystania w praktyce rachunków pamięciowych, rozwiązywanie ciekawych, nietypowych zadań matematycznych,
- możliwość sprawdzenia się uczestników konkursu podczas rywalizacji z rówieśnikami.

          Nasi uczniowie zostali zgłoszeni do konkursu i 11 lutego 2014 napisali pierwszy test konkursowy. Na wyniki musimy jeszcze poczekać Kolejne dwa odbędą się w marcu i kwietniu. Po etapie szkolnym, zostanie wyłoniony jeden uczeń, który pojedzie na finał konkursu do PSP nr 14 w Opolu. Dokładne terminy wszystkich etapów podajemy poniżej:

I część: etapy szkolne - 11.03.14, 10.04.14
II część: etap finałowy  - 16 maja 2014r.

         Zadania rozwiązywane przez uczniów w etapie finałowym będą dotyczyć zastosowania tabliczki mnożenia do rozwiązywania ciekawych zadań, w tym ułożenia domina matematycznego, rozwiązania krzyżówek matematycznych.

          Każdy uczestnik etapu finałowego otrzyma dyplom oraz nagrodę rzeczową, zwycięzca finału otrzyma Nagrodę Główną oraz tytuł ?Mistrz tabliczki mnożenia 2014 roku?.

Wielkie Ślizganie 2014 - Dziewiąte szaleństwo

wielkie_slizganie

 

?Artykuły dasz, radość masz?

Nasi uczniowie po raz pierwszy w historii szkoły wzięła udział w akcji charytatywnej ?Wielkie Ślizganie? organizowanej po raz dziewiąty przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP, której celem jest zbiórka artykułów kosmetyczno-higienicznych oraz środków finansowych na rzecz opolskich Domów Dziecka. Rangę akcji charytatywnej podkreśla fakt, iż patronem honorowym akcji jest Prezydent Miasta Opole, Marszałek Województwa Opolskiego oraz Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

Akcja swoim zasięgiem objęła szkoły podstawowe i gimnazjalne oraz mieszkańców województwa opolskiego.  Finałem akcji było dziewiąte ?Wielkie Ślizganie? na lodowisku Toropol w Opolu dnia 2 marca 2014 r.. Cały dochód oraz zebrane artykuły zostały przekazane na potrzeby placówek biorących udział w projekcie.

Akcję w naszej szkole zainicjował Samorząd Uczniowski. Zadaniem każdej klasy było zebranie jak największej ilości  środków kosmetycznych i higienicznych. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, co potwierdza zebrana ilość artykułów w liczbie 311.  Samorząd Uczniowski postanowił nagrodzić najhojniejszą klasę. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV, pokonując zaledwie o jedną dziesiątą w punktacji klasę VI. Zwycięskiej klasie gratulujemy.

Miejsce

Klasa

Łączna ilość

artykułów

Ilość artykułów

na 1 ucznia

1

kl. 4

61

6,10

2

kl. 6

66

6,00

3

kl. 1

91

5,35

4

kl. 2

54

4,50

5

kl. 3

39

3,00

 

 

slizganie

JASEŁKA ORAZ DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          20 grudnia 2013 r. odbyły się ostatnie lekcje przed Świętami Bożego Narodzenia. Dzień ten jednak miał wyjątkowy charakter, ponieważ wszyscy uczniowie spotkali się na jasełkach. W tym roku przygotowały je dzieci, które uczęszczają na zajęcia kółka teatralnego prowadzonego przez p. Różę Kiełbasa. Przedstawienie wprowadzające już w atmosferę świąt było wstępem do koncertu kolęd wykonywanych przez muzykujących uczniów naszej szkoły. Przygotowaniami do koncertu kierowała p. Teresa Blachucik.

Nie zabrakło też życzeń dla społeczności szkolnej i rodziców, którzy mieli kilka dni wcześniej możliwość obejrzenia występów dzieci.

Kolejny raz wystąpiły one dla swoich babć i dziadków dnia 21 stycznia 2014 r., dzięki czemu miały sposobność sprawienia im radości w dniu ich święta.

Zdjęcia z występów dzieci w Galerii.

 

 • babcie_i_dziadkowie
 • jaselka_dla_babc
 • muzycznie_dla
 • wiersze

DZIEŃ PRZECIW OTYŁOŚCI

         17 stycznia 2014 r. był w naszej szkole DNIEM PRZECIW OTYŁOŚCI. Był to kolejny dzień obchodzony w ramach Programu przeciwdziałania wadom postawy ciała i u dzieci i młodzieży. W tym dniu działania szkoły skupiały się wokół promocji zdrowego żywienia. W klasach odbywały się pogadanki i konkursy. Uczniowie na zajęciach przygotowywali zdrowe sałatki i kanapki. Zapoznawali się z zasadami, a następnie wykonywali Piramidę żywieniową. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawali koleżankom i kolegom /a także pracownikom szkoły/ smaczne mandarynki. Ten dzień wszystkim bardzo się podobał.

Zdjęcia w Galerii

logo_tornister

Mistrzostwa Gminy w grach i zabawach sportowych

         W dniu 18 stycznia w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach odbyły się Mistrzostwa Gminy w grach i zabawach sportowych.  W zawodach oprócz drużyn chłopców i dziewcząt z naszej szkoły wystąpiły reprezentacje szkół z Prószkowa, Złotnik oraz Zimnic Wielkich. Chłopcy z naszej szkoły zajęli w tych zawodach II miejsce nieznacznie ulegając drużynie ze Złotnik. W kategorii dziewcząt nasze reprezentantki nie miały sobie równych. Po wygraniu wszystkich ośmiu konkurencji zajęły zasłużone I miejsce, tym samym awansując do Półfinału Powiatu.

Dokładnie tydzień później, drużyna dziewcząt udała się do Chróściny Opolskiej. W sali tamtejszej szkoły odbyły się Półfinały Powiatu w ?Małym Olimpijczyku?.  Reprezentantki naszej szkoły spisały się w tych zawodach wyśmienicie zdobywając I miejsce.

Reprezentacja chłopców wystąpiła w składzie: Patryk Tatura, Andreas Margos, Łukasz Kuc, Maciej Marek, Paweł Panusz, Szymon Kabela, Łukasz Steinhof, Patryk Groehl, Dawid Schwalbe.

Reprezentacja dziewcząt wystąpiła w składzie: Anna Cebula, Paulina Krok, Agnieszka Krok, Julia Datko, Julia Kuszewicz, Magdalena Rzytka, Wiktoria Wicher, Paulina Gordzielik, Natalia Włodarczyk, Paulina Wotzka.

Zdjęcia znajdują się w Galerii

olimpijczyk

ZBIERAMY NAKRĘTKI

 

 

          Już od kilku lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boguszycach bierze czynny udział w akcji zbierania nakrętek na rzecz chorych dzieci. W tym roku dodatkową motywacją do włączenia się w tą akcję jest możliwość udziału w rywalizacji międzyklasowej na zebranie największej ilości nakrętek (liczy się średni wynik na jednego ucznia w klasie).

Inicjatorem konkursu jest Samorząd Uczniowski, który nadał akcji nazwę "Góra nakrętek". Rywalizacja potrwa do końca roku szkolnego, a zwycięska klasa otrzyma symboliczną nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony uczniów o czym świadczy zebrane już blisko 13 tysięcy nakrętek. Na bieżąco Samorząd Uczniowski liczy nakrętki i umieszcza wyniki klasowe na gazetce w głównym holu szkoły. Podsumowanie wyników za I semestr umieszczamy również na stronie internetowej szkoły w poniższej tabeli. Jak widać, na razie niepokonana jest klasa trzecia, ale dużymi krokami dogania ją klasa pierwsza i druga.

 

 

Zajęte

miejsce

Klasa

Ilość  zebranych

nakrętek

Średni

wynik klasy

1

kl. III

3358

258

2

kl. I

4152

244

3

kl. II

2858

238

4

kl. VI

1750

159

5

kl. IV

775

78

 

SPOTKANIA MATEMATYCZNE W PG NR 7 W OPOLU

       Publiczne Gimnazjum nr 7 w Opolu drugi rok z rzędu realizuje projekt pod nazwą Spotkania Matematyczne. Jest to propozycja skierowana do uczniów klas 4-6. Spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu i prowadzone są przez studentki matematyki Uniwersytetu Opolskiego. Celem spotkań jest rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród uczniów szkół podstawowych.

       W ubiegłym roku kilkoro naszych uczniów przekonało się o atrakcyjności tychże spotkań, dlatego również w tym roku zdecydowaliśmy się wziąć w nich udział. 19 listopada 2013 odbyło się XII Spotkanie Matematyczne pt. ?Wykorzystanie wzoru Georga Picka do obliczania pól wielokątów?. Wzięło w nim udział troje naszych uczniów z klasy szóstej - Kewin Wicher, Maksymilian Matuszek i Tomasz Piechotta.

          Studentki prowadzące spotkanie przedstawiły sylwetkę Georga Picka, następnie uczniowie rywalizowali w rozwiązywaniu różnych zadań z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz pilotów do głosowania. Pojawiły się zadania z wykorzystaniem klasycznych wzorów na obliczanie pól wielokątów oraz z wykorzystaniem nietypowego wzoru Georga Picka. Po podliczeniu punktów okazało się, że nasz uczeń Tomasz Piechotta zajął trzecie miejsce i otrzymał matematyczny upominek. Tomkowi serdecznie gratulujemy zdobytego miejsca.

          Mamy nadzieję, że uda nam się wziąć jeszcze nie jeden raz w Spotkaniach Matematycznych w PG nr 7 w Opolu, bo naprawdę warto.

DZIEŃ PRAWIDŁOWEJ POSTAWY

          W dniu 17 grudnia 2013 r. z Programem Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży zorganizowano w naszej szkole DZIEŃ PRAWIDŁOWEJ POSTAWY. W tym dniu wszyscy uczniowie na zajęciach wychowania fizycznego pod kierunkiem nauczycieli wykonywali ćwiczenia korekcyjne. Zwracano uwagę na ćwiczenia korygujące niedbałą postawę ciała, ćwiczenia elongacyjne, czyli wyprostne ( prawidłowe siedzenie np. w ławce szkolnej, w sali komputerowej). Ćwiczono mięśnie stóp przeciwdziałając płaskostopiu oraz wzmacniano mięśnie brzucha i grzbietu. Przez cały dzień wyjątkowo rygorystycznie dbano o prawidłową postawę. ciała.

logo_tornister

dzien_prawidlowej_postawy1

DZIEŃ LEKKIEGO TORNISTRA

         27 listopada był w naszej szkole DNIEM LEKKIEGO TORNISTRA. W tym dniu zajęcia w szkole były tak zorganizowane, by uczniowie nie musieli przynosić żadnych zbędnych książek, pomocy i przyborów i aby waga tornistrów była maksymalnie obniżona. Następnie tornistry wszystkich uczniów zostały zważone, a wyniki okazały się zaskakujące.

 

MISTRZOWIE NAJLŻEJSZYCH TORNISTRÓW:

 

Lp.

Miesiąc

Klasa

Imię i nazwisko

1.

LISTOPAD

I

Wiktoria Chmurowska 3,0 kg

Łukasz Gordzielik 3,0 kg

 

II

Łukasz Kuc 2,5 kg

 

III

Łukasz Ledwig 2,5 kg

 

IV

Paulina Wotzka 5,5 kg

Michał Maystrenko 5,5 kg

 

VI

Kewin Wicher 2,5 kg

 

 

PODSUMOWNIE MIESIĄCA:

 

 • KATEGORIA KLASY I-III
  I MIEJSCE KLASA II- średnia waga tornistra 3,7 kg
  II MIEJSCE KLASA I- średnia waga tornistra 4,0 kg
  III MIEJSCE KLASA III- średnia waga tornistra 4,1 kg

 

 • KATEGORIA KLASY STARSZE
  I MIEJSCE KLASA VI- średnia waga tornistra 5,0 kg
  II MIEJSCE KLASA IV- średnia waga tornistra 6,3 kg

 

Średnia waga tornistra w tym dniu wyniosła 4,6 kg, a dla porównania w październiku 5,3 kg. Wniosek? Wystarczy tylko trochę się postarać, aby tornistry były lżejsze i nie niszczyły waszych kręgosłupów!

 

 

 

logo_tornister

PIERWSZA POMOC Z UDZIAŁEM STRAŻAKÓW

          Dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego oraz zaangażowaniu pana Marcina Kansy, w grudniu 2013 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z ratownikami z  Ochotniczej Straży Pożarnej Źlinice - Boguszyce, którzy w atrakcyjny sposób przekazali uczniom  podstawowe informacje dotyczące zachowania się w sytuacji wypadku oraz pokazali jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

         Dzieci dowiedziały się lub przypomniały sobie o wielu ważnych aspektach dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Wśród najważniejszych należy wymienić: jak zachować się będąc świadkiem wypadku, jak przekazać informację o wypadku, jakie są numery alarmowe, jak pomóc poszkodowanym.

          Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania prowadzącym i również chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Zainteresowani mogli wcielić się w rolę świadka wypadku, który informuje odpowiednie służby o zdarzeniu oraz przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomie.

Prowadzącym strażakom dziękujemy za poświęcony nam czas i przekazanie cennych informacji.

pierwsza_pomoc

ZABAWA ANDRZEJKOWA

          W dniu 28.11.2013 r. odbyła się zabawa andrzejkowa dla wszystkich uczniów naszej szkoły. W organizację i przygotowanie tejże imprezy zaangażowali się wychowawcy poszczególnych klas, Samorząd Uczniowski, chętni uczniowie oraz Rada Rodziców. Bawiliśmy się w dwóch grupach wiekowych: młodszej - kl. I-III i starszej - kl. IV i VI. Każdy kto zdecydował się przyjść na zabawę nie pożałował decyzji.

          Samorząd Uczniowski zadbał o odpowiednią oprawę muzyczną zgodną z obowiązującymi trendami, a także o wystrój klas, uczniowie i nauczyciele przygotowali i prowadzili ciekawe konkurencje oraz wróżby (na uwagę zasługuje lanie prawdziwego wosku), każda klasa przygotowała słodki poczęstunek, a Rada Rodziców zakupiła napoje.

andrzejki_kl.1-3

DZIEŃ ŚW. MIKOŁAJA

          6 grudnia - Dzień św. Mikołaja, to dzień lubiany przez wszystkie dzieci. Czyżby oczekiwanie na prezenty miało tu znaczący wpływ? Oczywiście, że tak, bo przecież któż z nas nie lubi być tego dnia obdarowywanym.

          Zapewne w wielu domach spotkała dzieci miła niespodzianka w postaci mikołajkowych upominków. Również w szkole nie zabrakło tego dnia atrakcji. Tym razem nie były to paczki pełne słodyczy, jak bywało rokrocznie. Ten wyjątkowy dzień spędziliśmy w sposób rekreacyjny, ponieważ wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli pojechali do kina na film pt. ?Kraina lodu?. A tuż przed wyjazdem Wiktoria i Kewin z kl. VI przebrani za św. Mikołaja i elfa obdarowywali wszystkich uczniów i przedszkolaków mandarynkami i pierniczkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY - ETAP SZKOLNY

          Miesiąc listopad 2013 dla grona uczniów naszej szkoły był czasem sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności podczas szkolnych eliminacji Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. Do dalszego etapu, czyli etapu gminnego zakwalifikowało się dziewięcioro uczniów kl. 4 i kl. 6. Oto oni: z klasy czwartej Paulina Wotzka (język polski), Camilla Watzlaw (język niemiecki), z klasy szóstej Michał Jagło (matematyka, język polski, język niemiecki, przyroda, historia), Tomasz Piechotta (matematyka, język angielski), Sonia Schwalbe (język polski), Wiktoria Duda (język niemiecki), Martin Cebula (historia), Krzysztof Niespor (przyroda), Kewin Wicher (przyroda).

          Wszystkim wymienionym uczniom życzymy dobrego przygotowania oraz jak najlepszych wyników.  Powodzenia!

Dzień Prostego Kręgosłupa

          W dniu 10 stycznia uczniowie naszej szkoły brali udział w Dniu Prostego Kręgosłupa. Pod czujnym okiem p. Anny Kwaśniewicz i p. Sebastiana Żymły dzieci wykonywały szereg ćwiczeń korekcyjnych, mających na celu przeciwdziałanie wadom postawy. W zajęciach wzięło udział łącznie 57 osób, które zostały podzielone na dwie grupy: młodszą (kl. I-III) oraz starszą (kl. IV i VI). Należy wspomnieć, iż każdy uczestnik z grupy młodszej po zakończeniu zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom za wzorowe wykonywanie ćwiczeń. Akcja była realizowana w ramach programu "Rok Szkoły w Ruchu", która ma za zadanie promować aktywność ruchową wśród dzieci jako sposób dbałości o własne zdrowie.
Zdjęcia z przebiegu akcji znajdują się w galerii.

 

prosty_kregoslup

Drodzy Rodzice

Drodzy Rodzice


W imieniu wszystkich pracowników Przedszkola
Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia,

wesołych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia
odzianych w rodzinne ciepełko
pachnących kapustą, grzybami, rybą i choinką
z życzeniami spełniającymi się
przy łamaniu opłatkiem, spędzanych w gronie bliskich i kochanych osób.
Życzymy Wam błogosławieństwa Bożego na dalsze dni
a dzieciom bogatego dzieciątka.

życzy

Dyrekcja i cały personel Przedszkola

 

boze_narodzenie

Wyjazd na basen

          W dniu 12 i 13 grudnia dwie grupy uczniów z naszej szkoły udały się na krytą pływalnię "Delfin" do Krapkowic. Wyjazdy odbyły się w ramach dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów z klas I - VI. Pod opieką p. Jana Dziubałtowskiego i p. Sebastiana Żymły w zajęciach brało udział łącznie 29 dzieci. Dzięki wizycie na basenie uczniowie mieli możliwość przyjemnie i aktywnie spędzić czas wolny, a pytaniom o termin następnego wyjazdu nie było końca. Zapraszamy do galerii, gdzie znajdują się zdjęcia z wyjazdu.

 • Zdjecie0801
 • Zdjecie0802
 • Zdjecie0803
 • Zdjecie0804
 • Zdjecie0805
 • Zdjecie0806
 • Zdjecie0807
 • Zdjecie0808
 • Zdjecie0810
 • Zdjecie0811
 • Zdjecie0813
 • Zdjecie0815
 • Zdjecie0816
 • Zdjecie0818
 • Zdjecie0819
 • Zdjecie0822
 • Zdjecie0824
 • Zdjecie0826
 • Zdjecie0828

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

?Życzliwym być każdemu wypada,
Życzliwym być to gratka nie lada,
Życzliwym być z uśmiechem na twarzy,
Życzliwym być niech często się zdarzy?

 

22 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Pomysł tego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day. W naszym kraju zyskuje coraz większą popularność, my obchodziliśmy go już po raz piąty. Świętować można ten dzień nie robiąc nic szczególnego - wystarczy jeden uśmiech i kilka miłych słów. Przez cały dzień uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chodzili z przypiętymi żółtymi serduszkami. Miały one przypominać, że przyjemniej jest żyć będąc życzliwym, miłym i uprzejmym niż agresywnym i złośliwym.

Bądźmy życzliwi nie tylko od święta!

Odbyły się też klasowe wybory na Najżyczliwszego Ucznia. W poszczególnych klasach tytuł ten zdobyli:

kl. I ? Marta Radaczyńska
kl. II ? Magda Krok
kl. III ? Julia Datko
kl. IV ? Szymon Kabela
kl. VI ? Sonia Schwalbe

Laureaci wyborów otrzymali drobne upominki w postaci maskotek oraz dyplomy. Gratulujemy.

dzien_zyczliwosci

Festyn sportowy podsumowujący projekt "Opolskie - kuźnią sportowych talentów"

         logo_kuznia__talentow

 

 W dniu 28 listopada w naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbył się festyn sportowy podsumowujący projekt ?Opolskie ? kuźnią sportowych talentów?. W imprezie, oprócz naszej szkoły, udział wzięły także szkoły z Prószkowa, Ligoty Prószkowskiej oraz Zimnic Wielkich. Przed rozpoczęciem festynu, każdy z jego uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę.  Następnie, po oficjalnym otwarciu imprezy przez Panią Dyrektor, nadszedł czas na wspólną rozgrzewkę na wesoło. Po niej dzieci rozeszły się na poszczególne stanowiska, gdzie wykonywały 6 prostych prób oceniających ich sprawność fizyczną.  Na zakończenie imprezy każdy z jej uczestników otrzymał słodki poczęstunek.

Zdjęcia z festyny znajdują się w galerii.

 

festyn_sportowy

Mistrzostwa Gminy w mini piłce ręcznej

         W dniu 23 listopada w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w mini piłce ręcznej. Reprezentacja naszej szkoły po trzech meczach, które obfitowały w ciekawe akcje, liczne rzuty do bramki oraz fantastyczne parady bramkarzy, zajęła ostatecznie II miejsce.. Drużynę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego reprezentowali:  Dawid Schwalbe, Łukasz Steinhof, Patryk Groehl, Szymon Kabela, Michał Jagło, Kewin Wicher, Krzysztof Niespor, Maksymilian Matuszek, Tomasz Piechotta, Dominik Lempka.

reczna

Mistrzostwa Gminy w indywidualnym i zespołowym tenisie stołowym

           W dniu 16 listopada w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w indywidualnym i zespołowym tenisie stołowym.  Po wielu ciekawych i pasjonujących pojedynkach reprezentacja naszej szkoły (w składzie: Kewin Wicher, Patryk Groehl) została Drużynowym Mistrzem Gminy. Indywidualnie w kategorii klas IV Patryk Groehl zajął II miejsce. Kewin Wicher startujący w kategorii klas VI również zajął II miejsce. Gratulujemy!

tenis

95 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

         Dzień 8 listopada był bardzo uroczysty w naszej społeczności szkolnej. Przeżywaliśmy tego dnia zbliżające się Święto Niepodległości, które obchodzone jest w historii Polski po raz 95. Podczas uroczystego apelu, uczniowie klasy czwartej i szóstej zaprezentowali obecnym drogę, jaka wiodła Polaków do wolności ? począwszy od pierwszego rozbioru Polski, aż do dnia odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r.

Podczas apelu wykorzystana został wizualizacja w formie prezentacji multimedialnej, uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne.

Nasze przywiązanie do tradycji i historii podkreśliliśmy poprzez odświętne stroje, kotyliony biało-czerwone przypięte do piersi oraz godną postawę podczas apelu.

95_rocznica_niepodleglosci

 

LAMPIONY NA ŚW. MARCINA

W ostatnim tygodniu października uczniowie starszych klas pod kierunkiem pani Małgorzaty Matczak i pani Izabeli Zajkowskiej-Gajos wykonywali papierowe lampiony, które następnie zaprezentowane zostały podczas obchodów św. Marcina w Boguszycach w dniu 10 listopada.

Materiały na lampiony zakupione zostały ze środków pozyskanych przez panią sołtys z Boguszyc z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

lampiony

WIZYTA POLICJI

We wrześniu odwiedził nasze młodsze dzieci funkcjonariusz policji z pogadanką na temat bezpieczeństwa. Dodatkową atrakcją dla uczniów była wizyta pana policjanta z psem tropiącym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania dotyczące pracy psów w policji. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał breloczek odblaskowy na plecak.

policja

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Pragniemy przedstawić tegoroczny skład Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem, którego wyboru w obecnym roku szkolnym dokonali uczniowie klasy II-VI:

MARTYNA KRYSIAK z kl. VI ? przewodnicząca SU
DAWID SCHWALBE z kl. IV ? z-ca przewodniczącego SU
NATALIA WŁODARCZYK z kl. IV ? sekretarz SU
MARTYNA KOROL z kl. VI ? członek SU
p. AGNIESZKA FILIPEK ? opiekun SU

Wszystkim życzymy wytrwałej pracy oraz realizacji ciekawych pomysłów.

PRYMUS OPOLSZCZYZNY 2013

          W dniu 18 października w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu podczas Regionalnego Święta Edukacji zostały wręczone statuetki Prymusa Opolszczyzny. Te wyjątkowe wyróżnienia otrzymało 31 uczniów i studentów z całego województwa opolskiego, w tym 10 uczniów ze szkół podstawowych. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń naszej szkoły, tegoroczny szóstoklasista Michał Jagło.

Nagrodę ? statuetkę oraz dyplom uznania, wręczył marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta oraz wicemarszałek Barbara Kamińska. W imieniu szkoły list gratulacyjny odebrała Pani Dyrektor Alina Wasilewska. List gratulacyjny otrzymali również rodzice Michała obecni na gali.

Tytuł Prymusa Opolszczyzny został Michałowi przyznany za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2012/2013 - wysokie wyniki w nauce, tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego, I miejsce w finale XIX Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim ?Młodzież recytuje poezję? oraz inne szczególne osiągnięcia w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

 

Prymus_opolszczyzny

PIELGRZYMKA RODZINY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II NA JASNĄ GÓRĘ

          W dniu 10 października odbyła się XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Nasz zespół reprezentowało na niej 44 uczniów oraz 5 nauczycieli. Trud pielgrzymowania podjęli  wtedy uczniowie z prawie 400 szkół. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, na którą został zaproszony J.E. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Z rąk Księdza Kardynała rodzina naszych szkół otrzymała  relikwie Błogosławionego Jana Pawła II.

Szkoły imienia Jana Pawła II w szczególny sposób przyjmują przesłanie swego Patrona i podejmują trudne zadanie realizowania Jego wskazań. Pielgrzymowaliśmy na Jasną Górę, aby modlić się o łaski potrzebne do ich realizacji. Pamiątką naszej pielgrzymki będzie sfinansowanie krzyża, który zwieńczy wieżę widokową Centrum Jana Pawła II ?Nie lękajcie się? w Krakowie.

logo_rodzina_szkol

DZIEŃ ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH

               Dnia 18 września 2013 r. zgodnie z Programem przeciwdziałania wadom postawy ciała został zainaugurowany DZIEŃ ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH. W naszej szkole powszechne stosowanie ćwiczeń śródlekcyjnych prowadzone jest przez nauczycieli na zajęciach edukacyjnych wg ich inwencji, a także w oparciu o zestaw ćwiczeń opracowanych przez dr Karinę Słonkę. Uczniowie wykonują proste ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne bądź pobudzające. Ćwiczenia te pomagają dzieciom w utrzymaniu koncentracji podczas zajęć.

logo_tornister

 
 
cwiczenia_srodlekcyjne

INAUGURACYJNE WAŻENIE TORNISTRÓW SZKOLNYCH

 

                 Dnia 30 września we wszystkich klasach odbyło się Inauguracyjne ważenie tornistrów szkolnych, które rozpoczęło tegoroczną akcję Tornister na wagę zdrowia. Nasza szkoła bierze udział w tej akcji od   2009 r. Akcja ma służyć realizacji celów Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży w Województwie Opolskim, a zwłaszcza zwróceniu uwagi uczniów, rodziców i nauczycieli na powszechność występowania wad postawy ciała oraz podniesieniu ich świadomości w tym zakresie, podjęciu działań prowadzących do skutecznego obniżenia wagi tornistrów szkolnych, promowaniu właściwych nawyków prozdrowotnych. Celem akcji jest osiągnięcie takiego stanu, w którym ciężar uczniowskich tornistrów nie będzie przekraczał dopuszczalnych 10% wagi ciała dziecka. Zachęcamy rodziców do przyjrzenia się zawartości tornistrów dzieci.

Koordynator Anna Kwaśniewicz
logo_tornister
inauguracyjne_wazenie_tornistrow
 

POKAZY WŁAŚCIWEGO PAKOWANIA TORNISTRÓW SZKOLNYCH

         W dniu 23 września na spotkaniu klas I- III odbył się pokaz właściwego pakowania tornistrów. Szkolny koordynator oraz uczennice klasy III przekazały młodszym kolegom i koleżankom wiele cennych wskazówek i uświadomiły, że nadmierna waga plecaków najczęściej wynika  z przynoszenia do szkoły rzeczy zdecydowanie niepotrzebnych - segregatorów, słowników, szklanych butelek, a nawet klocków. Aby tornister nie był ciężki należy:

 • Kupować lekkie tornistry
 • Butelki szklane zastąpić plastikowymi
 • Kupować zeszyty w cienkich okładkach
 • Używać jednego piórnika
 • Nosić tylko potrzebne książki
 • Nie nosić niepotrzebnych przedmiotów
 • Zostawiać przybory plastyczne w szafkach

Zdjecia w Galerii

Koordynator Anna Kwaśniewicz

logo_tornister

pokaz_wlasciwego_pakowania_tornistra

ŚLĄSKO MORAWSKIE KREATYWNE DNI 2013

          W dniu 20 września gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów i nauczycieli z Czech. Wspólne spotkanie odbyło się w ramach projektu unijnego pod nazwą ?Śląsko-morawskie kreatywne dni 2013?.

Swój pobyt w naszym kraju goście z Czech rozpoczęli od wizyty w naszej szkole. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Alinę Wasilewską i oprowadzeniu po budynku szkoły, uczniowie i nauczyciele z Boguszyc udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Po posiłku, podczas którego prezentowano zdjęcia z czerwcowego wspólnego spotkania, wszyscy uczestnicy projektu udali się do Jura Parku w Krasiejowie.

Pobyt w parku rozrywki rozpoczął się przejażdżką w Tunelu Czasu, gdzie uczniowie zapoznali się z etapami kształtowania się Ziemi oraz życia na niej. Następnym punktem programu było przejście ścieżką edukacyjną, na której znajduje się blisko 70 gatunków (około 200 modeli) mezozoicznych płazów i gadów.  Podczas spaceru nie mogło zabraknąć wizyty w pawilonie paleontologicznym, gdzie można podziwiać skamieniałości prehistorycznym zwierząt, w tym najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura ? Silesaurus opolensis.  Na koniec spaceru wszyscy uczestnicy udali się do prehistorycznego oceanarium,  gdzie w trójwymiarze mogli przenieść się w świat podwodnego życia ogromnych gadów.

Po zjedzeniu obiadu i krótkiej wizycie na placu zabaw, wszyscy udali się w drogę powrotną do Boguszyc, gdzie odbywała się ostatnia część programu. W jednej z sal lekcyjnych wszyscy uczniowie, przy niewielkiej pomocy nauczycieli, wykonywali modele prehistorycznych płazów i gadów  z masy solnej i plasteliny. Po skończeniu prac nadszedł czas na krótkie podsumowanie projektu oraz pożegnanie gości z Czech.

Zdjęcia w galerii

 

sl-moraw_dni_kreatywne

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I PASOWANIE UCZNIÓW NA PIERWSZOKLASISTĘ

          14 października to bardzo uroczysty dzień we wszystkich szkołach. U nas jest to święto nauczycieli i pierwszaków, którzy w tym dniu są pasowani na ucznia przez panią dyrektor.  Udział w uroczystości  wzięli pracownicy szkoły, uczniowie i zaproszeni  rodzice .

Na początku  uczniowie klasy  II i III przedstawili scenkę pt.?Nasza klasa?, wystąpili  z wierszami i piosenkami dla nauczycieli, a  następnie swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z koła teatralnego.

Po części artystycznej  nastąpiło uroczyste pasowanie dzieci z klasy I na uczniów ,które było jednocześnie egzaminem ze znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa, symboli narodowych oraz zasad właściwego zachowania w szkole. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz zakładki do książek od starszych kolegów. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły.

pasowanie_kl._1

Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej

          W dniu 26 października w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej. Udany występ w tych zawodach zaliczyła reprezentacja chłopców naszej szkoły, która zajęła II miejsce. Drużynę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego reprezentowali:  Dawid Schwalbe, Łukasz Steinhof, Patryk Groehl, Kewin Wicher, Krzysztof Niespor, Maksymilian Matuszek, Tomasz Piechotta, Dominik Lempka.

nozna

DZIEŃ PATRONA

         25 października 2013 roku kolejny raz obchodziliśmy Dzień Patrona Jana Pawła II. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów kl. IV i VI. Było to bardzo ciekawe i zabawne przedstawienie. Składało się ono z kilku scenek. W każdej  ?najważniejsze role grały? przedmioty związane z Janem Pawłem II: buty, okna i kremówki. Po przedstawieniu odbył się pokaz slajdów przedstawiający życie Karola Wojtyły ? Jana Pawła II. Zaśpiewaliśmy też kilka pieśni , w tym ukochaną przez papieża ?Barkę? oraz ?Hymn Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II?. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele dostali przepyszne kremówki ufundowane przez Radę Rodziców.

dzien_patrona

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W dniu 2 października odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Uczniowie wraz z nauczycielami spędzili ten dzień na boguszyckim placu zabaw, gdzie w oczekiwaniu na pieczone w ognisku ziemniaki, odbywały się zabawy i konkurencje sportowe.

Wspólnie spędzony czas minął w przyjaznej i miłej atmosferze, pogoda dopisała, a ziemniaki z ogniska smakowały wszystkim.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

           Wypoczęci po wakacjach, 2 września przybyliśmy do naszej szkoły by wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Na początku Pani Dyrektor Alina Wasilewska przywitała bardzo serdecznie wszystkich przybyłych. Swoją obecnością w tym uroczystym dniu, zaszczyciła nas Pani Barbara Dziubałtowska - Dyrektor Biura Oświaty Samorządowej gminy Prószków.

Najbardziej wyjątkowo przeżywali ten dzień uczniowie pierwszej klasy wraz z rodzicami. Na dobry początek nowego etapu edukacji każdy pierwszoklasista otrzymał ?tytę? przygotowaną przez swoich rodziców. Uroczystego wręczenia dokonała Pani Dyrektor Alina Wasilewska oraz wychowawczyni ? Pani Anna Kwaśniewicz.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie udali się do swoich klas, aby przywitać się ze swoimi wychowawcami oraz zapoznać z nowym planem pracy w roku szkolnym 2013/2014.

rozpoczecie_roku_szkolnego

Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/15

WYKAZ  PODRĘCZNIKÓW  I  KSIĄŻEK  POMOCNICZYCH

 OBOWIĄZUJACYCH  W  Z.S.P.  BOGUSZYCE

 ROK  SZKOLNY 2014/2015 

Lp.

Klasa

Przedmiot

Podręczniki

1.

 

PP

Wychowanie przedszkolne 5 i 6 lat

?Przygoda z uśmiechem ?  - roczne przygotowanie przedszkolne, O. Bełczewska , wyd. WSIP

Religia

Jesteśmy dziećmi Boga? red. W. Kubik SJ, T. Czarnecka, G. Łuszczak SJ, I. Czarnecka, wyd. WAM  Kraków

2.

 

 

I

Edukacja wczesnoszkolna

 

Religia

 

Język angielski

 

Język niemiecki

 

3.

 

 

II

Edukacja wczesnoszkolna

Nowe raz, dwa trzy, teraz My, pakiet edukacyjny kl. II;  wyd. Nowa Era

Religia

Poznajemy naszego Boga, red. Ks. K. Matysek, wyd. św. Krzyża  Opole

Język angielski

New Sparks Plus  2  (podręcznik + ćwiczenia) P. Davies, C. Graham, M. Szpotowicz, M. Szulc ? Kurpasa, wyd. Oxford

Język niemiecki

ABC Deutsch 2, (kpl.)   wyd. szkolne PWN

4.

 

 

III

Edukacja wczesnoszkolna

Nowe raz, dwa, trzy, teraz My  kl. III, podręczniki z ćwiczeniami, wyd. Nowa Era

Religia

Spotkamy Jezusa w Eucharystii? ks. K. Matysek, wyd. św. Krzyża Opole

Język angielski

New Sparks Plus 3 (podręcznik + ćwiczenia), P. Davies,C. Graham, M. Szpotowicz, M. Szulc-Kurpasa,  wyd Oxford

Język niemiecki

ABC Deutch 3 podręcznik i ćwiczenia dla kl. III, wyd. PWN

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV

Religia

Jestem chrześcijaninem, red. Ks. J. Szpet, wyd. księgarnia św. Wojciecha Poznań

Przyroda

?Tajemnice przyrody? Kl. IV, M. Marko-Worłowska, F. Szlajfer, J. Stawarz, zeszyt ćwiczeń 2 części, J. Golanko, U. Moździerz, J. Stawarz, wyd. Nowa Era

Zajęcia techniczne

?Jak to działa? Kl. 4- 6, podręcznik z płytą CD i dodatek ?Rysunek techniczny? Ł. Łabecki,  M.   Łabecka, wyd. Nowa Era

 

Język polski

?Między nami? podręcznik  , A. Łuczak, A. Murdzek;  ?Między nami? zeszyt ćwiczeń,  cz. 1 i 2, A. Łuczak, A. Murdzek, wyd. GWO

Język angielski

?New English Zone 1?, podręcznik + ćwiczenia, Rob Nolasco, wyd. Oxford

Język niemiecki

?Ich und du 4? podręcznik i ćwiczenia dla kl. III, wyd. PWN

Historia i społeczeństwo

?Historia i społeczeństwo 4? podręcznik, zeszyt ćwiczeń T, Małkowski, Gdańskie Towarzystwo Oświatowe

Matematyka

?Matematyka z plusem? podręcznik + 3 zeszyty ćwiczeń,  GWO

Muzyka

?Ciekawi świata kl. IV?, podręcznik i ćwiczenia, wyd. Operon

Plastyka

?Plastyka ? podręcznik dla klas 4 ? 6 szkoły podstawowej? S. Stopczyk,  B. Neubart, wyd. WSIP

Zajęcia komputerowe

Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej z płytą CD, kl. 4-6, Grażyna Koba, wyd. Migra

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V

Religia

?Wierzę w Boga?, red. Ks. J. Szpet, wyd. księgarnia św. Wojciecha Poznań

Przyroda

?Tajemnice przyrody?, Kl. V, + 2 zeszyty ćwiczeń, wyd. Nowa Era

 

Zajęcia techniczne

?Jak to działa? wyd. Nowa Era (podręcznik na 3 lata)

Język polski

?Między nami? podręcznik A. Łuczak, A. Murdzek, nowa wersja,  ?Między nami? zeszyt ćwiczeń,  cz. 1 i 2, wyd. GWO

Język angielski

?New English Zone 2? ? podręcznik i zeszyt ćwiczeń, R. Nolasco,  D. Newbold, wyd. Oxford

Język niemiecki

?Ich und du 5?, podręcznik i ćwiczenia, wyd. PWN

Historia i społeczeństwo

?Historia i społeczeństwo 5?, T. Małkowski (podręcznik i ćwiczenia?, wyd. GWO

Matematyka

?Matematyka z plusem kl. V? M. Dobrowolska, M. Jucewicz, podręcznik i 2 zeszyty ćwiczeń:   Liczby naturalne, Ułamki, wyd. GWO

Muzyka

Ciekawi świata 5?, podręcznik i ćwiczenia, wyd. Operon

Plastyka

?Plastyka ? podręcznik dla klas 4 ? 6 szkoły podstawowej? S. Stopczyk,  B. Neubart, wyd. WSIP

Zajęcia komputerowe

Zajęcia komputerowe dla SP, kl. IV ? VI, G. Koba, wyd. Nowa Era (podręcznik na 3 lata)

Wychowanie do życia w rodzinie

?Wędrując ku dorosłości?, T. Król, G. Maśnik, wyd. Rubikon