slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności z roku szkolnego 2012/2013

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

"Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś"

W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, 22 listopada uczniowie z klas I-III przynieśli ze sobą do szkoły swoje pluszowe przytulanki. Zabawa była doskonała. Wszyscy uczestniczyli w paradzie misiów. Wybieraliśmy największego misia i najmniejszego, najbardziej puszystego i najbardziej wytartego, najbardziej kolorowego oraz najbardziej niesamowitego. Była również muzyka, pląsy, gimnastyka i konkursy.

Oprócz zabawy dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach i ich zwyczajach. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne misie, ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel spotkań w bibliotece, oraz zajęć na kółku czytelniczym. Poznali więc dzieje ?Starego zielonego misia? i historię narodzin Kubusia Puchatka. Na zakończenie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym- wkrótce wyniki.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

         Ostatni dzień roku szkolnego 2012/2013 wypadł prawie z końcem czerwca, bowiem 28 dnia miesiąca. Szczególny to był dzień dla uczniów klasy VI, ponieważ ostatni w roli uczniów szkoły podstawowej w Boguszycach. Po wakacjach rozpocznie się nowy etap w ich życiu oraz edukacji - nowa szkoła, a z nią nowe wymagania, nowe przyjaźnie, nowi nauczyciele i wiele nowych doświadczeń.

Podczas uroczystego apelu, pełniący funkcję pocztu sztandarowego uczniowie klasy VI przekazali sztandar szkoły na ręce uczniów klasy V, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie bycia wiernymi ideałom Szkoły i Ojczyzny.

Według szkolnej tradycji, uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie pożegnalne dla uczniów klasy VI, pamiątkowe upominki oraz prezentację zdjęć z życia klasy VI przez cały okres szkoły podstawowej.

Również uczniowie szóstej klasy zaprezentowali część artystyczną, w której wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy pomagali im kroczyć na ścieżkach szkoły podstawowej.

Podczas uroczystości, uczniowie wyróżniający się otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe. Rodzice wyróżniających się uczniów klasy szóstej oraz rodzice szczególnie zaangażowani w pracę na rzecz szkoły w Boguszycach otrzymali dyplomy uznania.

Uczniowie biorący udział w ostatnich w tym roku szkolnym konkursach (konkurs Poznajemy Kraje Europejskie, Olimpus, Sportowiec Szkoły, konkurs czytelniczy, konkurs czystości, konkurs na lekki tornister) zostali wyróżnieni dyplomami oraz nagrodami.

 • zakonczenie1
 • zakonczenie2
 • zakonczenie3

WYCIECZKA DO CZECH

Tabule

 

           8 czerwca odwiedziliśmy naszych czeskich sąsiadów z Pavlovic u Prerova. Wyjazd odbył się w ramach projektu unijnego ?Śląsko-morawskie dni kreatywności 2013?. Tegoroczne spotkanie to kontynuacja rozpoczętej przed kilku laty współpracy między Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Boguszycach a Szkołą Podstawową w Pavlovicach.

Plan pobytu obejmował: występ znanego w Pawlowicach trębacza (gra na trąbce popularnych czeskich i polskich utworów), zwiedzanie wystawy prac konkursowych na maskotkę pawlowickiego kasztanka, wykonywanie projektów maskotek przez polskie dzieci, zwiedzanie słynnej Zbraszowskiej Jaskini Aragonitowej, udział w Muzycznych Dniach Pawlowic oraz występ wokalny naszych uczennic: Martyny Krysiak, Julii Kuszewicz, Magdaleny Rzytka i Martyny Korol.

Zdjęcia w Galerii

 

 • Czechy1
 • Czechy2

PIELGRZYMKA DO WŁOCH

          W dniach od 18 do 23 marca odbyła się pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II diecezji opolskiej do Włoch. Naszą szkołę reprezentowało około dwudziestoosobowe grono uczniów, rodziców, nauczycieli i przedstawicieli gminy Prószków.

18 marca wczesnym popołudniem trzema autokarami wyruszyliśmy śladami wielkich świętych ? św. Antoniego z Padwy, św. Franciszka z Asyżu, św. Piotra Apostoła i oczywiście błogosławionego Jana Pawła II. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić miejsca religijnego kultu, które jednocześnie stanowią atrakcyjne pod względem historycznym i turystycznym miejsca.

Podczas czterodniowego pobytu we Włoszech pielgrzymi zobaczyli: Padwę (Bazylika św. Antoniego), Asyż (Bazylika św. Franciszka, Bazylika św. Klary i inne), Rzym (msza św. przy grobie bł. Jana Pawła II,  Watykan, Koloseum, Święte Schody, Bazylika św. Jana na Lateranie, sanktuarium St. Maria Maggiore,  i inne) oraz Loreto (Sanktuarium Maryjne ze św. Domkiem z Nazaretu).

 • Wlochy1
 • Wlochy2
 • Wlochy3
 • Wlochy4

DZIEŃ DZIECKA I ŚWIĘTO LATAWCA

          Tegoroczny Dzień Dziecka, obchodzony w szkole w Boguszycach 2 czerwca, zintegrowany został po raz pierwszy z obchodami Dnia Latawca. Zorganizowanie tego dnia możliwe było dzięki zaangażowaniu pani Sołtys z Boguszyc Lidii Piechaczek oraz wsparciu finansowemu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dzięki któremu zakupiono materiały papiernicze, przygotowano słodkie upominki dla uczniów oraz zorganizowano atrakcyjną zabawę.

Na początku uczniowie indywidualnie lub w parach wykonywali kolorowe latawce. Następnie z każdej klasy wyłoniono i nagrodzono uczniów, którzy wykonali swoje latawce ze szczególnym zaangażowaniem i pomysłowością. Są nimi: Dominik Wrzos z kl. VI, Kewin Wicher i Michał Jagło z kl. V, Camilla Waclaw i Paulina Wotzka z kl. III, Julia Datko i Wiktoria Sprancel z kl. II oraz Jakub Cygan i Łukasz Kuc z kl. I.

Podczas wspólnego apelu zostały ogłoszone wyniki szkolnych wyborów na Super Dziewczynę i Super Chłopaka szkoły podstawowej w Boguszycach w roku szkolnym 2012/2013. Zostali nimi ? Daria Krok z kl. VI oraz Patryk Groehl z kl. III.

Wśród atrakcji tego dnia należy także wymienić zabawę poprowadzoną przez znanego i darzonego sympatią dzieci pana Łukasza.

Ostatnim punktem dnia były konkurencje sportowe między uczniami kl. I-III oraz mecz piłki nożnej chłopców kl. V-VI.

Wycieczka szkolna klasy V i VI

          W dniach 21-22 maja odbyła się dwudniowa wycieczka klasy V i VI do Złotego Stoku, Kłodzka i Polanicy Zdrój.

Pierwszy dzień obejmował atrakcje w Złotym Stoku. Gdy już zakwaterowaliśmy się w pensjonacie Złoty Jar, wyruszyliśmy z panią przewodnik na spacer trasą Złota Ścieżka, na której podziwialiśmy uroki tamtejszej okolicy. Po powrocie do pensjonatu, krótkim odpoczynku i zjedzeniu pysznego obiadku, wyruszyliśmy do Kopalni Złota. Następnie nadszedł czas na najbardziej oczekiwaną atrakcję - Park linowy ?Skalisko?. Przez około dwie godziny, wszyscy bez wyjątku, przemierzaliśmy różne powietrzne przeszkody. Na koniec zgodnie stwierdziliśmy, że warto było się potrudzić. Wieczór zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, a kto miał ochotę mógł jeszcze zagrać w piłkę nożną.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od posprzątania pokoi i spakowania się. Następnie zjedliśmy z apetytem smaczne śniadanie. I tak wyruszyliśmy na Twierdzę Kłodzką po której oprowadzał nas sympatyczny mnich. Po drodze zahaczyliśmy o McDonald?s - sporadycznie nie zaszkodzi i tutaj zawitać. Ostatnim punktem programu była Polanica Zdrój, a tam letni tor saneczkowym ?Góralka?.

I tak dobiegła końca nasza wyprawa. Wróciliśmy szczęśliwie do swoich domów, chyba z poczuciem, że wycieczka naprawdę się udała.

 • skalisko

OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH

          30 kwietnia 2013 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w obchody majowych świąt państwowych - Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a  także rocznicy naszej akcesji do Unii Europejskiej. Wszystkie klasy zgromadziły się na wspólnym apelu z tej okazji. Pani Dyrektor nawiązując do słów Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego, podkreśliła wymiar obchodzonych świąt oraz zaapelowała o radosne ich przeżywanie.

Idąc za słowami apelu Prezydenta Polski, szczególny charakter świąt majowych zaakcentowaliśmy poprzez nasze stroje w kolorach flagi narodowej. Uczniowie klas I-III reprezentowali kolor czerwony a uczniowie kl. V-VI biały. Na zakończenie apelu zostało wykonane  pamiątkowe zdjęcie, które możemy obejrzeć poniżej.

 • DSCF8230
 • DSCF8235
 • DSCF8239

PIELGRZYMKA NA GÓRĘ ŚW. ANNY

          W dniu 10 czerwca 2013 r. odbyła się pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II diecezji opolskiej na Górę Św. Anny. Wzięli w niej udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami.

Uroczystej mszy św. w Bazylice św. Anny przewodniczył i słowo do zgromadzonych wygłosił emerytowany biskup gliwicki Jan Wieczorek. W swojej homilii podzielił się z obecnymi wspomnieniami z pobytu Jana Pawła II na Górze Św. Anny przed 30 laty. Bp Wieczorek zachęcił wszystkich pielgrzymów, aby nie bali się otworzyć drzwi Chrystusowi i zaufali Bożej Opatrzności w codziennym życiu.

Po mszy św. uczestnicy pielgrzymki przeszli do Domu Pielgrzyma, gdzie miała miejsce część artystyczna przygotowana w tym roku przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych z Opola.

FINAŁ XIX KONKURSU RECYTATORSKIEGO W JĘZYKU NIEMIECKIM "MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ"

          Dnia 4 czerwca 2013 r. odbył się Finał XIX Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim ?Młodzież recytuje poezję?. Konkurs organizowany jest przez  TSKN na Śląsku Opolskim. Miejscem spotkania była Sala Koncertowo-Wystawowa Kościółka Poewangelickiego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Prószkowie.

W przesłuchaniach wzięło udział 74 recytatorów wyłonionych spośród 3000 uczestników, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego.

Celem konkursu była popularyzacja niemieckojęzycznej poezji tematycznie związanej ze Śląskiem, a także umożliwienie zaprezentowania piękna żywego słowa.

Nasza szkołę reprezentował Michał Jagło uczeń klasy V. Wcześniej musiał przejść przez poszczególne etapy: etap szkolny, następnie etap gminny, etap rejonowy i ostatni etap końcowy to  wojewódzki.

W Finale XIX Konkursu Recytatorskiego ? Młodzież recytuje poezję?
I miejsce otrzymał MICHAŁ JAGŁO uczeń klasy V
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

FESTIWAL PIOSENKI WARTOŚCIOWEJ

          Dnia 19 maja 2013 r. Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szymiszowie już po raz ósmy było organizatorem Festiwalu Piosenki Wartościowej ?Szukałem Was?.

Gwiazdą festiwalu był raper z Jeleniej Góry Bęś-Bęsiu, który oprócz koncertu opowiedział wszystkim świadectwo swojego nawrócenia, jakiego doznał w czasie pielgrzymki do Medjugories.

Następnie rozpoczęła się rywalizacja konkursowa piosenki wartościowej. Naszą szkołę reprezentowły: Martyna Krysiak i Martyna Korol z klasy V oraz Julia Kuszewicz i Magdalena Rzytka z klasy II.

Dziewczyny zaśpiewały wspólnie piosenkę pt. ?Mój Mistrzu?. Natomiast Martyna Krysiak zaśpiewała  piosenkę pt. ? Zakazany owoc?.

Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki. Kategoria dziecięca:

I miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boguszycach

Natomiast Julia Kuszewicz otrzymała puchar od DFK Szymiszów ?Dla najmłodszego uczestnika Fesiwalu?.

Serdecznie  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Dzień Unii Europejskiej

        Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Z okazji tego święta Europy, jak co roku, organizowaliśmy w naszej szkole szereg zabaw i konkursów, których celem było propagowanie wiedzy na temat kultury, literatury, języka, historii i geografii krajów europejskich.

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE

Podobnie jak co roku, jednym z głównych akcentów celebrowania tego dnia był konkurs ?Poznajemy kraje europejskie?, który odbył się w naszej szkole w dniu 13 maja 2013 roku.

Organizatorami konkursu byli:
- Dyrekcja ZSP im. Jana Pawła II w Boguszycach,
- nauczyciele ZSP im. Jana Pawła II w Boguszycach: Teresa Blachucik oraz Jan Dziubałtowski,

Udział w konkursie
1. W konkursie udział wzięło 18 uczniów z klas III, V-VI.
2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było utworzenie przez uczniów grupy oraz wybranie jednego państwa UE, które było przez tę grupę prezentowane.
3. Każda grupa składała się z 3 osób. Składy drużyn:

- Hiszpania (Michał Jagło, Kewin Wicher, Krzysztof Niespor)

- Francja (Daria Krok, Karolina Pawleta, Maksymilian Matuszek)

- Włochy (Dominik Wrzos, Dominik Lempka, Dawid Schwalbe)

- Austria (Sonia Schwalbe, Martyna Korol, Wiktoria Duda)

- Niemcy (Dominik Galler, Łukasz Steinhof, Szymon Kabela)

PRZEBIEG KONKURSU

1. Konkurs obejmował II etapy :

I Etap ? (DO ZDOBYCIA 30 PKT):

- prezentacja kramiku ilustrującego informację na temat wybranego przez siebie państwa europejskiego. (ok. 10 minut)

WYNIKI KONKURSU PO I ETAPIE:

1 miejsce -      WŁOCHY

2 miejsce -      FRANCJA

3 miejsce -      AUSTRIA

4 miejsce (ex quo) -   HISZPANIA oraz NIEMCY

DO DRUGIEGO ETAPU PRZESZŁY 3 NAJLEPSZE ZESPOŁY

II etap (do zdobycia 30 punktów):

- test pisemny w języku polskim z wiedzy o krajach europejskich z zakresu historii, kultury, literatury, polityki oraz geografii. Czas trwania: ok. 30 minut. Drugi etap konkursu odbył się 20 maja 2013r.

   Jak co roku, Komisja oceniająca występy naszych uczniów nagrodziła także najlepsze tradycyjne danie danego kraju. Tym razem, owe wyróżnienie przypadło drużynie HISZPANII, która przygotowała przesmaczne danie o nazwie ?Cazuela?.

OSTATECZNE WYNIKI PO 2 ETAPACH ZOSTANA PODANE JUŻ WKRÓTCE !!!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom !!!

KONKURS RECYTATORSKI "JUGEND TRÄGT GEDICHTE VOR"

          W gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie dnia 9 maja 2013 r. odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski ?Jugend trägt Gedichte vor? etap rejonowy.
W konkursie brało udział 10 gmin. Każdą gminę reprezentowało ok. 6 uczniów. Nasza szkoła uczestniczyła również.

Wiersze recytowali: Wiktoria Duda ?Ich lebe mein leben? von Rainer Maria Rilke, ?Abendlied? von Gottfried Keller oraz Michał Jagło ?Nachts? von Joseph Eichendorff, ? Ein deutscher Dichter bin ich eins gewesen? von Max-Hermann Neisse.

Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz płytę.

W 19. Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim ?Jugend trägt Gedichte vor?
Michał Jagło uczeń klasy V zajął II miejsce.

Michał zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Kościele Ewangielickim w Prószkowie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

Mistrzostwa Gminy w lekkoatletyce

         W piątek 10 maja na stadionie w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w lekkoatletyce. Świetnie w tych zawodach zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, zdobywając worek medali. Poniżej przedstawiamy listę startujących osób  oraz zajęte przez nich miejsca:
- Agnieszka Krok - I miejsce w biegu na 600m
- Wiktoria Wicher - IV miejsce w skoku w dal
- Daria Krok - II miejsce w biegu na 300m, III miejsce w biegu na 100m
- Karolina Pawleta - II miejsce w biegu na 600m
- Krzysztof Niespor - V miejsce w biegu na 500m
- Maksymilian Matuszek - VII miejsce w biegu na 500m
- Tomasz Piechotta - VIII miejsce w biegu na 500m
- Kewin Wicher - II miejsce w skoku w dal
- Dominik Wrzos - II miejsce w biegu na 1000m
- Dominik Lempka - III miejsce w biegu na 1000m
- Kamil Kuszewicz - I miejsce w Pchaniu kulą
- Rafał Piechaczek - II miejsce w pchaniu kula, III miejsce w skoku w dal

- Piotr Dobis - I miejsce w biegu na 100m, II miejsce w biegu na 500m

- sztafeta chłopców w składzie: Rafał Piechaczek, Piotr Dobis, Dominik Lempka, Dominik Wrzos - I miejsce w biegu 4x100m

Wszystkim uczniom gratulujemy udanego występu !

 • Zdjecie0639
 • Zdjecie0640
 • Zdjecie0642
 • Zdjecie0644
 • Zdjecie0645
 • Zdjecie0646
 • Zdjecie0647
 • Zdjecie0648
 • Zdjecie0650
 • Zdjecie0651

DZIEŃ KOBIET

Dnia 14 marca 2013 r. w naszej szkole odbył się ?Dzień Kobiet?. Zaproszone zostały mamy oraz babcie.

Uczniowie klasy II i III przedstawili baśń ?O dwunastu miesiącach?. Klasa I i II recytowała piękne wierszyki. Występy przeplatane były piosenkami oraz grą na instrumentach. Pomimo choroby Dawid Schwalbe zagrał na gitarze elektrycznej ?Ona tańczy dla mnie? oraz Michał Maystrenko zaśpiewał piosenkę po rosyjsku pt. ?Uśmiech?. Natomiast Martyna Krysiak i Julia Kuszewicz zaśpiewały piosenki ?Dziewczyny, chłopaki i ?? oraz ?Pełny luz?.

Klasa V i VI przygotowała krótkie scenki humorystyczne. Klasę VI reprezentowali Kamil Kuszewicz i Dominik Wrzos. W przedstawieniu klasy V udział brali Martyna Korol, Martyna Krysiak, Sonia Schwalbe, Michał Jagło oraz Tomasz Piechotta. W występie brali również udział zwycięzcy I edycji konkursu pt. ?Mam talent?: Patrycja Niespor i Julia Kuszewicz.

Dla mam i babć przygotowany został słodki poczęstunek ? kawa i ciasto.

Występ artystyczny naszych uczniów nagrodzony został gromkimi brawami.

 

Konkurs "MAM TALENT"

          Pomysł zorganizowania szkolnego konkursu ?Mam Talent? zrodził się przypadkowo na lekcji religii w klasie II podczas realizacji katechezy o Bożych talentach. Początkowo był to konkurs z myślą tylko o tej klasie. Prezentowane umiejętności oceniały s. Christiana i Pani Teresa Blachucik, a widzami była klasa III, która również zapragnęła wziąć udział w konkursie, co też się stało. Wtedy do Jury dołączyła pani Małgorzata Matczak.

Dzieci przygotowywały się do konkursu same i potraktowały go dość poważnie. Uczniowie prezentowali różne umiejętności, takie jak gra na instrumentach, taniec, śpiew, recytacja i rysunki. Na półfinale była obecna również Pani Dyrektor. Dzieci były oceniane przez członków Jurry w podobny sposób, jak to miało miejsce podczas programów telewizyjnych.

Do ostatniego etapu ? finału, doszło 6 programów (5 solistów i jeden dwuosobowy zespół). Finał odbył się na sali gimnastycznej przy współudziale uczniów całej szkoły, którzy wzięli udział w głosowaniu. W finale trzy pierwsze miejsca zajęli:

- Patrycja Niespor, która za wykonanie tańca zdobyła I miejsce,
- Julia Kuszewicz zdobyła II miejsce za zaśpiewanie piosenki,
- III miejsce zdobył tańczący zespół: Dawid Schwalbe i Patryk Groehl.

W finale wzięli udział również: Wioletka Smolin, Laura Pawleta i Szymon Kabela.

W tej edycji programu brały udział tylko dzieci z klasy II i III. Planujemy jeszcze w kwietniu rozpocząć drugą edycję, w której wezmą udział uczniowie całej szkoły.

 • Mam_Talent

Szkolne koło teatralne

      Z kółkiem teatralnym, do którego należą dzieci z klasy II i V przygotowaliśmy dwa apele przedświąteczne. Przed świętami Bożego Narodzenia odbył się w naszej szkole spektakl jasełkowy pt. ?Kolęda dla ciebie? Graliśmy go dla uczniów naszej szkoły i przedszkola a po południu dla Rodziców. Ten spektakl był połączony również z koncertem kolęd przygotowanym przez Panią Teresę Blachucik w wykonaniu uczniów naszej szkoły grających na instrumentach.

W środę przed świętami wielkanocnymi zrealizowaliśmy dla dzieci szkolnych i przedszkolnych oraz pracowników szkoły autorskie przedstawienie - Misterium pt. ?Nowe Życie?. Pani Teresa Blachucik przygotowała dzieci muzycznie oraz przygotowała prezentacje multimedialne. Dzieci biorące udział w przedstawieniach były w to bardzo zaangażowane. Starały się jak najlepiej grać, śpiewać a nawet tańczyć oraz same przygotowały stroje do występu.

 

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

         W czwartek 14 marca uczniowie klas trzecich szkół podstawowych rozwiązywali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 przygotowany przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Trzecioklasiści pisali pierwszy w swoim życiu poważny test sprawdzający umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole. Mieli okazję napisać opowiadanie o Muminkach, stopniowali przymiotniki i rozwiązywali zadania matematyczne. W naszej szkole, ze względu na absencje chorobową w teście wzięło udział tylko 6 uczniów. Wyniki zostaną opracowane przez Wydawnictwo Operon.

 

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

         Dnia 25 lutego uczniowie klas I-III odwiedzili Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Opolskiego, gdzie obejrzeli przedstawienie pt. ?Śpiąca Królewna? w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Spektakl, to historia zaadaptowana z motywów baśni Hansa Christiana Andersena  i Charlesa Perraulta, która budzi w widzach wrażliwość i wiarę w moc miłości. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a w szczególności ekspresyjna gra aktorów, a także muzyka i kostiumy.

 

DZIEŃ PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA

          W dniu 1 marca w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży zorganizowano w naszej szkole "Dzień prawidłowej postawy ciała". W tym dniu wszyscy uczniowie na zajęciach wychowania fizycznego pod kierunkiem pana Sebastiana Żymły oraz na zajęciach gimnastyki korekcyjnej pod kierunkiem pani Anny Kwaśniewicz wykonywali ćwiczenia korekcyjne. Zwracano uwagę na ćwiczenia posturalne korygujące niedbałą postawę ciała, ćwiczenia elongacyjne, czyli wyprostne (prawidłowe siedzenie np. w ławce szkolnej i przy komputerze). Ćwiczono mięśnie stóp przeciwdziałając płaskostopiu oraz wzmacniano mięśnie brzucha i grzbietu bardzo ważne w utrzymaniu świadomej i prawidłowej postawy ciała.

 

Dzień św. Walentego

                  Walentynki ? dzień zwany świętem zakochanych obchodzony jest według tradycji 14 lutego. Co roku tego dnia działa w naszej szkole poczta walentynowa. Dzięki niej uczniowie mogli wysłać list lub kartkę miłosną, a nawet drobne upominki. W tym roku za walentynkowych listonoszy wcieliły się Daria i Karolina z klasy VI. Po zebraniu wszystkich walentynek uczennice wręczyły je adresatom.

Charakterystycznym elementem tego dnia były czerwone serduszka, które uczniowie nosili przypięte do piersi oraz gazetka SU w akcencie walentynkowym.

Zabawa karnawałowa

          Dnia 12 lutego, czyli w tzw. ostatki odbyła się w szkole w Boguszycach zabawa karnawałowa. Zabawę poprowadził znany i lubiany przez dzieci Pan Łukasz Kacperek. Pomysłów na strój karnawałowy nie zabrakło. Jak zawsze dopisały księżniczki i wiele różnych postaci z bajek, niektóre przebrania były szczególnie nietuzinkowe, ale co tu dużo opowiadać, zainteresowanych i ciekawych odsyłamy do galerii zdjęć, by podziwiać ciekawe pomysły oraz dobrą zabawę naszych uczniów.

zabawa_karnawalowa

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

          25 stycznia to ostatni dzień zajęć dydaktycznych w pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013. Dzień ten był w naszej szkole czasem podsumowania bieżących wydarzeń szkolnych.

Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na wspólnym apelu podczas którego Pani Dyrektor zwróciła szczególną uwagę na wyniki w nauce oraz  osiągnięcia naszych uczniów. W pierwszej kolejności na środek poproszeni zostali uczniowie z najwyższymi średnimi ocen z przedmiotów. Uczniowie biorący udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych zostali uhonorowani dyplomami oraz symbolicznymi nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Na zakończenie Maksymilian z kl. V przypomniał wszystkim obecnym jakich zasad przestrzegać aby czas wolny, którym są ferie zimowe był nie tylko przyjemnie spędzany, ale i bezpiecznie.

 

X KONKURS KOLĘD

 

Dnia 18.01.2013 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w X KONKURSIE KOLĘD w Domecku.

Poziom wykonywanych kolęd i pastorałek był wysoki. Nasi uczniowie zajęli I miejsce. Są to:

MARTYNA KRYSIAK  kl. V
SZYMON KABELA kl. III
DAWID SCHWALBE kl. III

GRATULUJEMY  !!!

Martynka wykonała dwa utwory: ? Lulajże Jezuniu? i ?Pada śnieg?, a Szymon i Dawid akompaniowali na flecie prostym oraz na grzechotkach.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH  SUKCESÓW !!!

WIGILIA KLAS I- III

          20 grudnia przy wigilijnym stole spotkali się uczniowie klas I- III ze swoimi wychowawczyniami. W trakcie spotkania przypomniano zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, zarówno w Polsce jak i w innych krajach Europy. Uczniowie wysłuchali kolęd w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek: Julii Kuszewicz, Laury Pawleta, Szymona Kabeli i Dawida Schwalbe. Po części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie najlepsze życzenia i przystąpili do degustacji tradycyjnej makówki oraz pysznych pierników przygotowanych przez mamy.

 

ŚW. MIKOŁAJ W SZKOLE

         Oczekiwany z utęsknieniem przez dzieci św. Mikołaj zawitał do naszej szkoły 7 grudnia. Przybycie św. Mikołaja wywołało na twarzach uczniów pełne radości uśmiechy. Zanim dzieci otrzymały słodkie upominki, św. Mikołaj zamienił z nimi parę słów, żartami pobudził do śmiechu a na koniec poprosił o wspólne zaśpiewanie kolędy. Podkreślił, iż przychodzi do wszystkich, tych bardzo grzecznych i tych mniej. A gdy wręczył każdemu prezent, poprosił dzieci by otrzymane słodycze zabrały ze sobą do domów i podzieliły się nimi z najbliższymi.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Uczniowie klas I-III 28 listopada obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Z okazji tego święta przyszli do szkoły ze swoimi ukochanymi pluszakami. Dzieci zaprezentowały swoje maskotki, wysłuchały historii powstania tego święta, dowiedziały się ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi, nauczyły się piosenki o bohaterze dnia. Radości i śmiechu było co niemiara. Na zakończenie wszystkie dzieci poczęstowały się miodowymi wafelkami i  pierniczkami-miśkami.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          23 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Inicjatorkami działań związanych z tym świętem, w naszej szkole obchodzonym już po raz czwarty, były panie uczące w klasach I-III. Głównym celem przyświecającym organizatorkom tego dnia było sprowokowanie członków naszej małej szkolnej społeczności do spojrzenia na codzienność inaczej niż zwykle, by skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, by zapomnieć o smutku i spojrzeć na świat z optymizmem.

Przez cały dzień uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chodzili z przypiętymi żółtymi serduszkami. Miały one przypominać, że przyjemniej jest żyć będąc życzliwym, miłym i uprzejmym niż agresywnym i złośliwym. Bądźmy życzliwi nie tylko od święta!

Odbyły się też klasowe wybory na Najżyczliwszego Ucznia.W poszczególnych klasach tytuł ten zdobyli:

kl. I ? Julia Groehl

kl. II ? Julia Datko

kl. III ? Paulina Wotzka

kl. V ? Tomasz Piechotta

kl. VI ? Daria Krok

Laureaci wyborów otrzymali drobne upominki w postaci maskotek oraz dyplomy i słodycze. Gratulujemy.

DZIEŃ LEKKIEGO TORNISTRA

          14 listopada po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ LEKKIEGO TORNISTRA. Dzień wcześniej uczniowie zostali zachęceni do wyjątkowo oszczędnego spakowania swoich tornistrów, aby przekonać się, o ile można je ?odchudzić?. Zgodnie z przewidywaniami waga tornistrów w porównaniu z ważeniem październikowym była o wiele niższa. I tak:

 • Klasa I- średnia waga tornistra w X- 4,0, w X- 2,9
 • Klasa II- średnia waga tornistra w X- 5,4, w XI- 3,8
 • Klasa III- średnia waga tornistra w X- 3,7, w XI- 2,7
 • Klasa V- średnia waga tornistra w X- 5,4, w XI- 4,6
 • Klasa VI- średnia waga tornistra w X- 5,8, w XI- 5,7
 • W skali całej szkoły: średnia waga tornistra w X- 4,7, w XI- 3,9

Jak widać z powyższych liczb tylko od Was zależy, czy tornistry będą lżejsze i czy nie będą negatywnie wpływały na wasze kręgosłupy.

 

W DNIU LEKKIEGO TORNISTRA najlżejsze tornistry w szkole mieli:

Klasa I- Paulinka Cygan, Łukasz Kuc

Klasa II- Laura Pawleta, Julia Kuszewicz

Klasa III- Paulinka Wotzka, Patryk Groehl

Klasa V- Krzysiu Niespor

Klasa VI- Marcel Broj

Gratulujemy dbałości o swoje zdrowie!!!

tornister1

ZABAWA ANDRZEJKOWA

          29 listopada Samorząd Uczniowski we współpracy z Radą Rodziców zorganizował dla uczniów ZSP w Boguszycach zabawę andrzejkową. Prowadził ją znany dzieciom z innych uroczystości pan Łukasz. Dobra zabawa i humor wszystkim dopisywał. Były wróżby andrzejkowe, tańce, ciekawe konkurencje, a w przerwie między zabawami czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

 

11 Listopada - Święto Niepodległości

         12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, które kalendarzowo i historycznie przypada na dzień 11 listopada. W przedstawieniu przygotowanym z tej okazji przez uczniów klasy piątej uświadomiliśmy sobie, iż wolność naszego narodu to wielki dar, który zawdzięczamy w dużej mierze poświęceniu polskich żołnierzy, niejednokrotnie mężów i ojców rodzin. Nasze przywiązanie do Ojczyzny wyrażaliśmy tego dnia poprzez symboliczne wstążeczki biało-czerwone przypięte do naszych piersi a ducha walki i zwycięstwa odczuwaliśmy we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

          W listopadzie 2012 roku w bibliotece odbył się konkurs ?BAJKI BRACI GRIMM-KRÓLEWNA ŚNIEŻKA?. Wzięło w nim udział 12 uczniów klas I-II. Uczestnicy odpowiadali na pytania z treści  baśni (niektóre pytania były naprawdę bardzo szczegółowe i trudne), poziom zawodników był bardzo wysoki.

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce - Ania C.

                                                     II miejsce - Julia G., Łukasz K., Kamil L., Laura P.

                         III miejsce - Kinga K., Wioletka S.

                                                            IV miejsce - Julia K., Magda K., Paulina C., Magda Rz.

      V miejsce - Martyna L.

 

Krolewna_sniezka

ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA ŚRODOWISK POLSKICH NA UKRAINIE

          Iwano-Frankowsk na Ukrainie to dawny polski Stanisławów, a dziś miasto partnerskie Opola. Dla dzieci i młodzieży mieszkającej tam i uczącej się w polskich szkołach, którzy chcieliby pogłębiać znajomość języka polskiego, zbierano książki (literatura piękna, podręczniki). Do akcji przyłączyła się też i nasza szkoła, gdzie zebrano ich pokaźną ilość. Większość z nich dostarczyli uczniowie, ale też i nauczyciele. Wszystkim bardzo dziękujemy.

 

zbiorka_ksiazek

ZWIERZĘTA LEŚNE

          Odpowiedni stosunek do otaczającego człowieka świata należy kształtować od najmłodszych lat, a zwierzęta bez wątpienia stanowią jego integralną część. W miesiącu październiku odbył się cykl spotkań poświęcony zwierzętom, które zamieszkują w naszych-polskich lasach. Wprowadzono dzieci w świat zarówno tych literackich jak i prawdziwych zwierzaków. Wyszukiwaliśmy w książkach, albumach i czasopismach ciekawostek na temat ich życia, dowiedzieliśmy się czego warto się o nich i od nich nauczyć, spróbowaliśmy również poznać i zrozumieć niektóre ich zachowania. Na zakończenie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym.

I miejsce - Kamil L.

II miejsce - Ania C., Kinga K., Martyna L., Łukasz K., Wioletka S., Julia K., Wiktoria S.
 
zwierzeta_lesne

DZIEŃ JESIENI

         Chociaż jesień trwa już od kilku tygodni, to właśnie 25 października uczniowie klas I- III postanowili uczcić tę ciekawą porę roku. W czasie wspólnej zabawy rozwiązywali zagadki o tematyce jesiennej, wykonywali zadania sprawnościowe / np. toczenie ziemniaka, rzut kasztanem do celu, slalom między dyniami, dmuchanie liści/. Śmiechu i radości było, co nie miara, a na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani przez wychowawczynie jesiennymi owocami. W drugiej części tego dnia uczniowie wykonywali w swoich klasach jesienne prace plastyczne: jesienny krajobraz z liści i kasztanowe zwierzątka.

 

PASOWANIE NA UCZNIA I ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          Jak corocznie 1 września powiększyła się nasza szkolna rodzina. Po kilku tygodniach pobytu w szkole, oswojeniu się z nowymi obowiązkami, przyszedł czas pasowania na pełnoprawnych członków wielkiej, szkolnej rodziny. Ten odświętny dzień odbył się w naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym 12 października. Wspaniale przygotowani przez swoją wychowawczynię uczniowie klasy I bezbłędnie recytowali wierszyki i śpiewali piosenki. Występom przyglądali się wzruszeni rodzice, którzy kibicowali swoim pociechom i trzymali kciuki za udany występ. Pani dyrektor za pomocą wielkiego ołówka pasowała każdego pretendenta do zaszczytnego miana ucznia, a uczniowie złożyli ślubowanie. Nie obyło się również bez drobnych upominków i życzeń pod adresem najmłodszych.

W drugiej części uroczystości uczniowie klasy II i III przedstawili program artystyczny przygotowany z okazji Święta Edukacji Narodowej, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli słodkie upominki. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Alina Wasilewska, która złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty.

 

Projekt "Śląsko-morawskie dni poznawcze 2012"

proszkow-ue2            

          W dniu 21 września gościliśmy w naszej szkole delegację z zaprzyjaźnionej szkoły w Pavlovicach u Prerova. Było to drugie spotkanie w ramach wspólnego projektu unijnego pod nazwą ?Śląsko-morawskie dni poznawcze 2012?. Po serdecznym powitaniu, wszyscy udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie czekał na nas poczęstunek oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca pierwsze spotkanie, które odbyło się w czerwcu.

Z racji tego, iż spotkanie odbywało się pod nazwą ?Poznajemy zwierzęta w Polsce? wyruszyliśmy do Opola, aby zwiedzić tamtejszy ogród zoologiczny. Podczas kilkugodzinnego spaceru po zoo mieliśmy okazję obserwacji najróżniejszych gatunków zwierząt, jednak wszystkim najbardziej spodobała się wizyta na ?Wyspie lemurów? oraz karmienie goryli.

Po powrocie z Opola udaliśmy się wszyscy na obiad do restauracji ?Antek?. Po zjedzeniu posiłku wróciliśmy do szkoły, gdzie zaczęły się zajęcia w grupach polsko-czeskich. Grupa starsza udała się na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się gry i zabawy językowe (m.in. z wykorzystaniem piłek Edubal). Grupa młodsza została podzielona na dwie mniejsze. Jedni udali się na zajęcia z origami, gdzie wykonywali zwierzęta z papierowych kół, a drudzy uczyli się ciekawych, integracyjnych gier planszowych i karcianych.

Po upływie kilkudziesięciu minut nastąpiła zmiana grup, starsi udali się na zajęcia z origami- tym razem z tworzenia kwiatów techniką modułową, a młodsi na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

Po skończonej rekreacji nadszedł czas na pyszny kołacz oraz podsumowanie wspólnego projektu zarówno przez stronę czeską jak i polską.

Zdjęcia z projektu znajdują się w Galerii.

dni_poznawcze

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

          13 września odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie chcący kandydować  musieli spełnić kilka istotnych wymogów regulaminowych: otrzymać w minionym roku szkolnym ocenę co najmniej bardzo dobrą z zachowania, mieć co najmniej dobre oceny z przedmiotów oraz być uczniem klas IV-VI.

Kandydaci, którzy spełnili powyższe warunki i zgłosili swoje kandydatury, przygotowali kampanię wyborczą w postaci plakatów charakteryzujących ich sylwetki i stanowiska, które chcieliby pełnić. To ułatwiło społeczności szkolnej dokonanie właściwego wyboru.

Po podliczeniu głosów wyłonieni zostali następujący przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego:

Michał Jagło kl. V - Przewodniczący SU
Karolina Pawleta kl. VI - Zastępca Przewodniczącego SU
Daria Krok kl. VI ? Sekretarz
Sonia Schwalbe kl. V ? Skarbnik

wybory_SU

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013

          3 września uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny. To namacalny znak, że wakacje już się zakończyły i pora powrotu do szkolnych ław. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Pani  dyrektor Alina Wasilewska powitała wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów, a w sposób szczególny najmłodsze dzieci, które w tym roku rozpoczynają naukę w naszej szkole. Każdy pierwszoklasista został obdarowany ?tytą? wypełnioną po brzegi słodkościami, która symbolizuje moment przejścia z okresu beztroskiego dzieciństwa w etap szkolny.  Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie udali się z wychowawcami do swoich klas.

rozpoczecie_roku