slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności z roku szkolnego 2011/2012

KATARZYNKI W BIBLIOTECE

 

 

Hej! Kasiu, Katarzynko!

 

Gdzie szukać Cię dziewczynko?

 

Wróżby o Ciebie zapytam.

 

Czekaj ? wkrótce zawitam!

 

Bawmy się więc w Katarzyny!

 

Szukajcie chłopaki dziewczyny!

 

Zapytać więc trzeba wróżby:

 

A nuż potrzebne już drużby?

Katarzynki- zapomniana tradycja kawalerskich przepowiedni i wróżb matrymonialnych, obchodzona w noc z 24 na 25 listopada, w wigilię św.Katarzyny, uznawanej między innymi za patronkę kawalerów troszczącą się o ich udany związek małżeński

Jedną z najbardziej znanych i popularnych wśród młodych panów wróżb była tak zwana gałązka wiśni. Cały czar polegał na tym ,by w dniu świętej Katarzyny zerwać gałązkę drzewa wiśni lub też czereśni i pozostawić ją w wodzie aż do czasu Bożego Narodzenia. Jeśli w wieczór wigilijny gałązka zakwitła, była to oznaka, że w trakcie roku dojdzie do wesela.

Aby przypomnieć i przybliżyć tą zapomnianą już tradycję zorganizowano po raz pierwszy w szkolnej bibliotece Katarzynki. Zaproszeni zostali tylko chłopcy ze wszystkich klas. Najpierw dowiedzieli się skąd wywodzi się ten zwyczaj i  jak obchodzono go dawniej , później przyszedł czas na wróżby i zabawę. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem-piernikami ?Katarzynkami?.

 

Zdjęcia w Galerii.