slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności z roku szkolnego 2011/2012

Dzień Lekkiego Tornistra

          16 listopada po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Lekkiego Tornistra. W tym dniu klasy I i II wzięły udział w spotkaniu na temat wpływu wagi tornistrów na nasze kręgosłupy. Uczniowie obejrzeli rewię mody tornistrowej oraz pokaz prawidłowego pakowania tornistrów. Następnie omówiono cechy dobrego tornistra oraz sposoby obniżania jego wagi. Aby tornister nie był ciężki należy:

  • Kupować lekkie tornistry
  • Butelki szklane zastąpić plastikowymi
  • Kupować zeszyty w cienkich okładkach
  • Używać jednego piórnika
  • Nosić tylko potrzebne książki
  • Nie nosić niepotrzebnych przedmiotów
  • Zostawiać przybory plastyczne w szafkach

 

Po pogadance uczniowie wszystkich klas wzięli udział w ważeniu tornistrów. Naszym celem jest osiągnięcie takiej wagi tornistrów, aby nie przekraczały 10-15% wagi dziecka.

Po ważeniu jedenaścioro uczniów z naszej szkoły znalazło się w grupie dzieci dbających o swoje kręgosłupy. Są to: Laura Pawleta, Mirela Hettwer, Michał Maystrenko, Wiktoria Duda, Michał Jagło, Sonia Schwalbe, Kewin Wicher, Karolina Pawleta, Aleksander Pawleta, Agnieszka Piechaczek i Nadine Schindzielors. Najlżejsze tornistry miała klasa IV. Gratuluję i mam nadzieję, że wszyscy uczniowie wezmą przykład z wyróżnionych osób!

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa.

Nasza szkoła od wielu lat może pochwalić się (szczególnie w klasach młodszych) prowadzonymi działaniami wychowawców mającymi na celu walkę z tym problemem. Dzieci korzystają z możliwości pozostawiania w szafkach szkolnych przyborów plastycznych i książek. Również wielu wychowawców klas starszych udostępnia szafki w klasie, by dzieci pozostawiały w szkole niewykorzystywane w domu, np. wyprawki, słowniki ortograficzne itp. Wyznaczane są również miejsca do pozostawiania w szkole podręczników, które w danym dniu nie są używane. Koordynator Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała Anna Kwaśniewicz Zapraszamy do Galerii.

 

tornister