slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności z roku szkolnego 2011/2012

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

         29 czerwca 2012 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Uczniowie klasy V i VI przygotowali z tej okazji program artystyczny. Były wiersze, śpiewy, wykonania instrumentalne, prezentacja multimedialna z życia klasy VI, podziękowania, upominki i oczywiście wręczenie świadectw.

Dla szóstoklasistów były to ostatnie chwile uczniowskie w murach naszej szkoły. Niejeden powiedziałby ?ach, jaka szkoda? i niejednemu zakręciła się łezka w oku. I słusznie, bo przecież, jak to ujęła pani Izabela Zajkowska-Gajos ? wychowawca, ?fajna to była klasa?. Od tej chwili uczniowie klasy VI są już absolwentami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach. Pani Dyrektor zapewniła uczniów, że drzwi naszej szkoły są dla nich zawsze otwarte.

Niezaprzeczalnie zakończenie roku szkolnego jest dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli  początkiem zasłużonego wypoczynku. I jak tu się nie cieszyć. Życzmy sobie tylko aby dla każdego był to czas radosny i bezpieczny. A po zregenerowaniu sił we wrześniu ponownie wrócimy do szkoły do naszych obowiązków uczniowskich i nauczycielskich. A na razie UDANYCH WAKACJI I DO ZOBACZENIA ZA DWA MIESIĄCE!

Zdjęcia niebawem w Galerii.

Dzień Matki

24 maja 2012 roku z okazji Dnia Matki  uczniowie szkoły zaprosili wszystkie mamy na uroczysty apel oraz słodki poczęstunek. Przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali program artystyczny. Przy ciastku i kawie mamy wysłuchały wierszy, piosenek, mini koncertu instrumentalnego i skeczy. Mamy wszystkich uczniów klasy pierwszej i drugiej wzięły udział w konkursach. Obierały jabłka, szyły, czesały dziewczynki, ubierały chłopców. Było dużo śmiechu i zabawy. Dzieci gorąco dopingowały swoje mamusie. Na koniec mamy zostały obdarowane przygotowanymi przez uczniów prezentami.

Zdjęcia niebawem w Galerii.

Projekt "Śląsko-morawskie dni poznawcze 2012"

 

proszkow-ue2

 

           W dniu 16 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do Pavlovic u Prerova w ramach projektu unijnego ?Śląsko-morawskie dni poznawcze 2012?. Projekt ten jest kontynuacją współpracy polsko-czeskiej pomiędzy Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Boguszycach a Szkołą Podstawową w Pavlovicach.

Pierwsze spotkanie w ramach wspólnego projektu, które nosiło nazwę ?Poznajemy zwierzęta w Czechach?, rozpoczęło się od serdecznego przywitania delegacji polskiej przez stronę czeską. Następnie, po krótkim posiłku, udaliśmy się do ogrodu zoologicznego w Ołomuńcu. W zoo, które znajduje się na wzgórzu Svatý Kopeček czekało na nas mnóstwo atrakcji. Po obejrzeniu licznych wybiegów, wolier oraz pawilonów mieliśmy okazję m.in. karmić żyrafy oraz wielbłądy. Odważne osoby, które skorzystały z możliwości wejścia na wieżę widokową, w nagrodę mogły podziwiać przepiękny widok otaczającego ich krajobrazu. Po krótkim odpoczynku oraz zabawach w mini-zoo czekała na nas przejażdżka kolejką po największych zakamarkach ogrodu zoologicznego.

Wizytę w Ołomuńcu zakończyliśmy wizytą w wybudowanej w XVII wieku Bazylice Najświętszej Maryi Panny.

Po powrocie do Pavlovic udaliśmy się pieszo na ostatni punkt spotkania ? Hudebni Pavlovice. Podczas tej imprezy uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, grając m.in. na trąbce, waltorni oraz wiolonczeli. Następnie, po serdecznym pożegnaniu przez Starostę oraz nauczycieli udaliśmy się w drogę powrotną, która minęła pod znakiem  opowiadań o minionym dniu a także czekającym nas wieczornym meczu Euro 2012 Czechy - Polska.

Zdjęcia niebawem w Galerii.

Program społeczny "Szkoła bez przemocy"

         We wrześniu 2011 r. rozpoczęła się VI edycja Programu społecznego ?Szkoła bez przemocy". Głównym celem Programu jestzwiększanie poziomu świadomości problemu, jakim jest przemoc szkolna oraz dostarczanie szkołom systemowych narzędzi umożliwiających jej skuteczne zapobieganie.

W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła wzięła już kolejny raz udział w tym programie. W związku z organizacją przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w piłce nożnej przez cały rok propagowaliśmy ideę kibicowania fair play. Aktywnie włączaliśmy się w różne akcje w ramach tego programu m.in. konkursy nawiązujące do idei kibicowania fair play.

Braliśmy udział w konkursie na "Kodeks Fair Play", czyli dekalog kulturalnego kibica, a także w konkursie na oficjalny hymn kibica VI edycji ?Szkoły bez przemocy"!

Taki oto kodeks kibica ułożyli nasi uczniowie:
1. Bądź ze swoją drużyną "na dobre i złe".
2. Zachowuj się przyjaźnie wobec kibiców drużyny przeciwnej.
3. Nie przeszkadzaj innym w oglądaniu meczu lub zawodów.
4. Nie używaj wulgarnego słownictwa.
5. Nie obrażaj sędziów, zawodników i innych kibiców.
6. Nie awanturuj się i nie wszczynaj bójek.
7. Nie spożywaj napojów alkoholowych przed ani w trakcie meczu.
8. Pamiętaj, że nie zawsze się wygrywa. Umiej przyjąć porażkę.
9. Nie przynoś wstydu swojej drużynie.
10. Bądź przykładem dla innych.

5 czerwcaz całą rzeszą szkół w Polsceobchodziliśmy ?Dzień szkoły bez przemocy? pod hasłem ?Dzień Fair Play?. Atrakcji nie brakowało. Już od rana w szkole zrobiło się biało ? czerwono. Wszyscy byliśmy kibicami: stroje w narodowych barwach, trąbki, pomalowane twarze i radosne przyśpiewki tworzyły niepowtarzalny klimat. Starsze klasy pracowały nad plakatami tematycznie związanymi ze zbliżającym się Euro 2012 i  programem szkoły bez przemocy.Wybraliśmy też?Sportowca fair play?. W wyniku głosowania wszystkich uczniów w starszej grupie wiekowej zwyciężył Tomek Piechota z klasy IV, natomiast w młodszej zwyciężczynią została Paulinka Wotzka z klasy II. Triumfatorzy zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi prezentami. Odbył się równieżkonkurs na strój kibica. Uczestników było bardzo dużo, a stroje piękne i oryginalne. Dlatego trudno było wybrać zwycięzcę. W takiej sytuacji komisja składająca się z przedstawicieli nauczycieli i uczniów zdecydowała się nagrodzić najpiękniejszy strój w każdej klasie. I tak w poszczególnych klasach zwyciężyli:

Kl. I Kamil Ledwig
Kl. II Łukasz Steinhof i Dawid Schwalbe
Kl. IV Krzysztof Niespor
Kl. V Marcel Broj
Kl. VI Łukasz Ledwig

Dodatkowo została wyróżniona klasa I za najpiękniej prezentującą się grupę kibiców. Zwycięzcy otrzymali czapki kibica, a klasa I słodycze.

Ostatnim punktem obchodów ?Dnia Fair Play był mecz piłki nożnej chłopców. W składach obydwu drużyn znaleźli się przedstawiciele wszystkich klas. Zarówno wygrani, jak i przegrani otrzymali drobne upominki. Najważniejsza przecież była dobra zabawa.

W tym roku, tak jak i w poprzednich, szkolnymi koordynatorami programu ?Szkoła bez przemocy? w naszej szkole były panie Małgorzata Matczak i Izabela Zajkowska ? Gajos.

Zdjęcia w Galerii.

Konkurs "Matematyczne wędrówki"

          Dnia 12 czerwca w Zespole Szkół w Czarnowąsach odbyła się VII edycja konkurs ?Matematyczne wędrówki?. Po raz pierwszy w konkursie brali udział uczniowie naszej szkoły w osobie Darii Krok z kl. V i Michała Jagło z kl. IV.

Według regulaminu w konkursie bierze udział dwóch uczniów z danej szkoły - chłopak i dziewczyna z klasy IV i V. Do rozwiązania mają 10 zadań, które wykonują wspólnie. Poprzez zabawę uczniowie sprawdzają swoją wiedzę matematyczną i rywalizują z rówieśnikami o najlepsze miejsce. Nikt jednak nie wraca do domu przegrany, ponieważ każdy uczestnik konkursu za swój trud zostaje uhonorowany dyplomem i nagrodą rzeczową.

Organizatorom konkursu dziękujemy za zaproszenie i super zabawę. Już czekamy na kolejną edycję.

Zdjęcia w Galerii.

mat_wedrowki

Pielgrzymka na Górę Świętej Anny

         11 czerwca prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły pielgrzymowali po raz szósty do świętej Anny. Tegoroczna VI pielgrzymka Diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II była dla naszej szkoły wyjątkowym wyzwaniem. Byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie liturgicznej oprawy Mszy świętej. Nasi uczniowie podczas Eucharystii sprawowanej, pod przewodnictwem ks. Biskupa Pawła Stobrawy, przez 7 kapłanów posługiwali jako ministranci, lektorzy oraz odczytali wezwania modlitwy wiernych. Pani Dyrektor i p. S. Żymła, w imieniu wszystkich zebranych, podziękowali Księdzu Biskupowi za udział, wspólną modlitwę i wygłoszone słowo Boże. Po zakończeniu liturgii w bazylice wszyscy pielgrzymi przeszli pod ołtarz papieski, aby modlić się w intencji rychłej kanonizacji Patrona, po czym po przerwie na posiłek mogli obejrzeć poruszający przedstawienie  oraz prezentację sztandarów szkół im Jana Pawła II.

Napawa nadzieją na przyszłość fakt, że wielu naszych uczniów tak

chętnie podjęło się trudu pielgrzymowania do świętej Anny, czczonej od pokoleń na tej górze ufnej modlitwy.

 

Zdjęcia w galerii.

Owoce w szkole 2012

          Uczniowie klasy II w ramach projektu "Owoce w szkole" założyli i obserwowali w klasie hodowlę cebuli. Gdy szczypiorek osiągnął już właściwą wielkość wykorzystali go do przygotowania przepysznego i bardzo zdrowego twarożka z nowalijkami. Przypomnieli sobie również reguły zdrowego żywienia oraz zasady bezpiecznego zachowania podczas przygotowywania posiłków.

Zdjęcia w Galerii.

owoce1

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny z okazji 20 lecia Państwowej Straży Pożarnej

          Dnia 12 czerwca uczeń klasy II Dawid Schwalbe otrzymał wyróżnienie za udział w eliminacjach powiatowych i zakwalifikowanie się do eliminacji wojewódzkich w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego 2011/2012 dla dzieci i młodzieży pod hasłem ?20 lat Państwowej Straży Pożarnej ? jak nas widzą, tak nas ?malują?. Na spotkaniu w Komendzie Miejskiej PSP w Opolu Dawid i jego wychowawczyni pani Anna Kwaśniewicz otrzymali nagrody z rąk starosty opolskiego Henryka Lakwy oraz Komendanta Miejskiego PSP Pawła Kielara. Po części oficjalnej odbyły się pokazy sprawnościowe strażaków przygotowane specjalnie dla nagrodzonych osób.

Zdjęcia pochodzę ze stron www.powiatopolski.pl i www.kmpsp.opole.pl

Zdjęcia w Galerii.

strazak

Gminny Konkurs Matematyczny

           29 maja po raz piętnasty odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczny dla Trzecioklasistów. Wzięli w nim udział najlepsi młodzi matematycy z czterech szkół gminy Prószków. Niestety w tym roku po raz pierwszy / i mamy nadzieję, że po raz ostatni / nie brała udziału w konkursie nasza szkoła. Przyczyną naszej nieobecności był brak klasy trzeciej. Uczniowie odpowiadali pisemnie na pytania przygotowane przez organizatorki konkursu, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej panie Małgorzatę Matczak i Annę Kwaśniewicz. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz słodki poczęstunek. A oto najlepsi matematycy w naszej gminie:

I miejsce: Łukasz Klosa- PSP Prószków- opiekun pan Krzysztof Janczak

II miejsce: Karolina Kibus/

III miejsce: Łukasz Anioł- / oboje ZSP Złotniki- opiekun pani Dorota Żużałek

 

Zdjęcia w Galerii.

GRATULUJEMY!!!!

matematyka

 

 

Wyniki sprawdzianu kompetencji - BRAWO SZÓSTOKLASIŚCI!

          Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły na sprawdzianie szóstoklasisty opisywanym w dziewięciostopniowej skali staninowej uzyskali wynik wysoki (stanin7).

Skala staninowa:
1  stanin najniższy
2  stanin bardzo niski
3  stanin niski
4  stanin niżej średni
5  stanin średni
6  stanin wyżej średni
7  stanin wysoki
8  stanin bardzo wysoki
9  stanin najwyższy

Cieszymy się, że jesteśmy w gronie 12% szkół w kraju, które uzyskały taki wynik.
Gratulujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty 2012:
kraj -  22,75 ? stanin 5
województwo opolskie -  22,2 ? stanin 5
powiat opolski ? 22,3 ? stanin 5
gmina Prószków -  23,4 ? stanin 6
nasza szkoła ? 25,1 ? stanin 7

Konkurs matematyczny

          Chętni uczniowie klas IV-VI przez ponad dwa miesiące zmierzali się z zadaniami matematycznymi w ramach konkursu ?10 wizyt w królestwie sprytu?. Raz w tygodniu ukazywały się nowe łamigłówki na rozwiązanie których uczniowie mieli tydzień czasu. Dla najlepszych i najwytrwalszych ufundowane zostały nagrody rzeczowe.

A oto zwycięzcy:

Kewin Wicher kl. IV, Daria Krok kl. V, Aleksander Pawleta kl. VI - I miejsce
Karolina Pawleta kl. V, Szymon Czura kl. VI - II miejsce
Piotr Dobis kl. V - III miejsce

Serdeczne gratulacje!

konkurs_mat.

 

Dzień Dziecka

 

dziendziecka

 

      

   Dzień Dziecka, który rok rocznie przypada 1 czerwca, uczniowie klas I-VI wraz z nauczycielami spędzili na wyjeździe do Ligoty Prószkowskiej do gospodarstwa agroturystycznego ?Ligocki Młyn?.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie zabytkowego młyna, gry i zabawy zespołowe oraz ognisko z kiełbaskami.

Zdjęcia w Galerii.

 

WYCIECZKA DO WIELICZKI

         Dnia 11 maja odbyła się szkolna wycieczka klas I-VI do Wieliczki. Pierwszą atrakcją po przyjeździe na miejsce był udział uczniów w zajęciach muzealnych prowadzonych w Zamku Żupnych.

Młodsi uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych ?Kuchnia z solą i bez...?. Warsztaty edukacyjne przybliżające m.in. znaczenie soli, ukazujące ciekawostki o spiżarniach królów polskich oraz dawnych potrawach. Dzieci dowiedziały się czym jest zabytek na przykładzie solniczek, a następnie same lepiły solniczki z masy solnej, które zabrały ze sobą do domu.

Dla starszych przygotowane zostały zajęcia prowadzone przez archeologa. Uczniowie mogli dowiedzieć się czym zajmuje się archeologia oraz zobaczyć i dotknąć prawdziwych eksponatów z wykopalisk archeologicznych.

Druga część wycieczki obejmowała zwiedzanie pięknej Kopalni Soli w Wieliczce.

Zdjęcia w Galerii.

Konkurs "POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE"

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Z okazji tego święta Europy, jak co roku, organizowaliśmy w naszej szkole szereg zabaw i konkursów, których celem było propagowanie wiedzy na  temat kultury, literatury, języka, historii i geografii krajów europejskich.

Podobnie jak w zeszłym roku, jednym z głównych akcentów celebrowania tego dnia był konkurs ?Poznajemy kraje europejskie?, który odbył się w naszej szkole w dniu 11 maja 2012 roku.

Organizatorami konkursu byli:
- Dyrekcja ZSP im. Jana Pawła II w Boguszycach,
- nauczyciele ZSP im. Jana Pawła II w Boguszycach: Teresa Blachucik oraz Jan Dziubałtowski,

Udział w konkursie
1. W konkursie udział wzięło 18 uczniów z klas IV-VI.
2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było utworzenie przez uczniów grupy oraz wybranie jednego państwa UE, które było przez tę grupę prezentowane.
3. Każda grupa składała się z 3 osób.

Składy drużyn:
- Hiszpania (Łukasz Ledwig, Dorian Sikora, Dominik Wrzos)
- Anglia (Daria Krok, Karolina Pawleta, Maksymilian Matuszek)
- Włochy (Wiktoria Duda, Martyna Korol, Krzysztof Niespor)
- Portugalia (Kewin Wicher, Tomek Piechotta, Michał Jagło)
- Grecja (Nadine Schindzielors, Agnieszka Piechaczek, Sonia Schwalbe)

PRZEBIEG KONKURSU:
Konkurs obejmował dwa etapy:
I Etap:
- prezentacja kramiku ilustrującego osobliwości wybranego przez siebie państwa europejskiego. (ok. 10 minut)
II etap:
- test pisemny w języku polskim z wiedzy o krajach europejskich z zakresu historii, kultury, literatury, polityki oraz geografii. Czas trwania: ok. 30 minut.

DO DRUGIEGO ETAPU PRZESZŁY 3 NAJLEPSZE ZESPOŁY :

1 miejsce -      W. Brytania - 30 pkt
2 miejsce -      Grecja -
25 pkt
3 miejsce -      Włochy -
23,5 pkt
3 miejsce -      Hiszpania -
23,5 pkt

OSTATECZNE WYNIKI PO DWÓCH ETAPACH KONKURSU:

1 miejsce - Hiszpania (56 pkt)
2 miejsce -
W. Brytania (55,5 pkt)
3 miejsce -
Grecja (52 pkt)
4 miejsce - Włochy (32 pkt)
5 miejsce - Portugalia

Wyróżnienie za najlepsze danie tradycyjne Komisja zdecydowała się przyznać drużynie Portugalii.

NAGRODY
Każda z drużyn otrzymała dyplom uczestnictwa w Konkursie. Dodatkowo, zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe związane z tegorocznymi mistrzostwami w piłce nożnej EURO 2012.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom!

Zdjęcia w Galerii.

DZIEŃ ZIEMI

        DzienZiemi

        23 kwietnia obchodzono w naszej szkole DZIEŃ ZIEMI. W tym roku szkolnym uczniowie zorganizowali EKOLOGICZNY POKAZ MODY. Przygotowali wspaniałe stroje wykonane z surowców wtórnych: starych gazet, worków, bibuły itp. Były stroje na bal, dyskotekę czy wiosenny spacer. Po zakończonym pokazie mody cała społeczność uczniowska wybrała najciekawsze stroje w trzech kategoriach:

 • chłopcy
  I miejsce ?             Kamil Ledwig kl.I
  II miejsce ?            Dawid Schwalbe kl.II
 • dziewczyny
  I miejsce ?             Patrycja Niespor kl. I
  Julia Kuszewicz kl. I
  II miejsce ?            Julia Datko kl.I
 • grupa
  wyróżnienie ?         Sonia Schwalbe kl.IV
  Maksymilian Matuszek kl.IV
  Tomasz Piechotta kl. IV

Zdjęcia w Galerii.

KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU NIEMIECKIM (etap rejonowy)

ksiazka1

Dnia 8 maja 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie odbył się etap rejonowy konkursu recytatorskiego ? Jugend tr?gt Gedichte  vor? organizowany przez Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim w Opolu.

W konkursie brało udział ok. 40 uczestników.

Michał godnie reprezentował naszą szkołę.

Michał Jagło zajął IV miejsce.

Gratulacje i życzymy dalszych  sukcesów !!!

KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU NIEMIECKIM (etap gminny)

ksiazka2

Dnia 20 kwietnia  2012 r. odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie konkurs recytatorski ?Jugend tr?gt Gedichte vor?. Był to etap gminny.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Wiktoria Duda           klasa IV
Michał Jagło              klasa IV
Karolina Pawleta       klasa V.

Uczniowie otrzymali dyplomy za uczestnictwo.

Do następnego etapu zakwalifikował się Michał Jagło.

Życzymy powodzenia !!!

 • DSCF3649
 • DSCF3653
 • DSCF3655

Indywidualne Mistrzostwa Gminy w lekkoatletyce

          W dniu 28 kwietnia na Stadionie Miejskim w Prószkowie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Gminy w lekkoatletyce. Świetnie w tych zawodach spisali się chłopcy z naszej szkoły, osiągając kilka znaczących wyników. Mistrzami Gminy zostali: Łukasz Ledwig - w biegu na 100m i w rzucie piłeczką palantową, Tomasz Wójcik w skoku w dal oraz Dominik Wrzos w biegu na 1000m. Drugie miejsce w biegu na 500m zdobył Aleksander Pawleta oraz sztafeta chłopców w biegu 4x100m.

 

 • Zdjcie0409
 • Zdjcie0410
 • Zdjcie0412
 • Zdjcie0414
 • Zdjcie0416
 • Zdjcie0417
 • Zdjcie0418
 • Zdjcie0419
 • Zdjcie0421
 • Zdjcie0422

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2012

         3 kwietnia br. dokładnie o godzinie 9.00 uczniowie naszej szkoły przystąpili do pierwszego  w swoim życiu egzaminu. Sprawdzian pisało ośmioro naszych szóstoklasistów.

Wyniki poznamy pod koniec maja.

Załączniki:
- arkusz egzaminacyjny
- zdjęcia w Galerii.

kl.VI

Kiermasz Wielkanocny

 baranekwielkanocny

 

        Jak co roku, tydzień przed Wielkanocą Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach organizuje Kiermasz świąteczny. W Niedzielę Palmową 1 kwietnia br. rodzice naszych dzieci sprzedawali upieczone przez siebie ciasta i baranki, a uczniowie własnoręcznie wykonane prace. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego dnia, serdecznie dziękujemy.

Spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im Jana Pawła II

         W diecezji opolskiej w 24 szkołach wybrano sobie na patrona Jana Pawła II. 16 kwietnia 2012r. odbyło się w naszej szkole spotkanie dyrektorów i katechetów tych szkół z Księdzem Biskupem Andrzejem Czają.

Ksiądz Biskup zwracając się do zebranych skierował ich uwagę na słowa  Jana Pawła II  zawarte w numerze 107 Encykliki Fides et ratio: ?Wszystkich proszę, aby starali się dostrzec wnętrze człowieka, którego Chrystus zbawił przez tajemnicę swojej miłości, oraz głębię jego nieustannego poszukiwania prawdy i sensu. Różne systemy filozoficzne wpoiły mu złudne przekonanie, że jest absolutnym panem samego siebie, że może samodzielnie decydować o swoim losie i przyszłości, polegając wyłącznie na sobie i na własnych siłach. Wielkość człowieka nigdy nie urzeczywistni się w ten sposób Stanie się to możliwe tylko wówczas, gdy człowiek postanowi zakorzenić się w prawdzie, budując swój dom w cieniu Mądrości i w nim zamieszkując. Tylko w tym horyzoncie prawdy będzie mógł w pełni zrozumieć sens swojej wolności oraz swoje powołanie do miłowania i poznania Boga jako najdoskonalsze urzeczywistnienie siebie?

Ksiądz Biskup powierzając orędownictwu błogosławionego Jana Pawła II środowisko szkół jego imienia podziękował zebranym za akt tego wyboru. Papież jest zastępcą Chrystusa na ziemi, więc taki wybór jest świadectwem wiary. Szkoła powierzona zastępcy Chrystusa to ogromne zobowiązanie. Podejmowane w tych szkołach inicjatywy powinny prowadzić nie tylko do lepszego poznania nauczania, osoby i czynów Patrona, ale również do ubogacania wychowanków jego duchowością. W procesie wychowawczym należy pamiętać o słowach Patrona, który prosi o dostrzeganie wnętrza człowieka, dla którego kształtowania ważne jest przestrzeganie zasady: verba docent exempla trahunt.

Po konferencji Księdza Biskupa głos zabierali inni uczestnicy spotkania. Pani Dyrektor opowiedziała jak uczniowie poznają i oddają cześć Patronowi, a Ksiądz proboszcz omówił współpracę szkoły z parafią. Pobyt gościom w naszej szkole umilił, bardzo przychylnie przez nich odebrany, program artystyczny i poczęstunek.

Zdjęcia w Galerii.

Misterium Wielkiego Tygodnia

          W Wielką Środę, czyli w ostatnim dniu zajęć lekcyjnych przed Świętami Wielkiej Nocy uczniowie i starszaki spotkali się na wspólnej uroczystości. Jej  celem było przygotowanie do lepszego zrozumienia i przeżywania Wigilii Paschalnej oraz uczczenie siódmej rocznicy śmierci Patrona. W przygotowanym pod kierunkiem katechetki i nauczycielki muzyki programie uczniowie, angażując do współpracy widownię, przedstawili szkolną drogę krzyżową. Scenka powołania św. Piotra na następcę Chrystusa była wprowadzeniem do przypomnienia postaci Jana Pawła II.

Uroczystość zakończono podsumowaniem Konkursu Wiedzy o Patronie, wręczeniem dyplomów i nagród zwycięzcom. Nie zabrakło też życzeń świątecznych dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Zdjęcia w Galerii.

KONKURS Z OLIMPUSA

          W miesiącu marcu chętni uczniowie klas IV ? VI wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie OLIMPUS z języka niemieckiego, języka angielskiego i matematyki. Konkurs jest testem wielokrotnego wyboru składającym się z 30 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności, dlatego każdy uczeń mógł w nim spróbować swoich sił.

Na wyniki z konkursu musimy jednak trochę poczekać - poznamy je dopiero w maju br.

olimpus

I DZIEŃ WIOSNY

          Z radością przywitaliśmy I dzień kalendarzowej wiosny. Był to dzień wolny od typowych zajęć lekcyjnych. Rozpoczęliśmy go od apelu, podczas którego rolę dyrektora, nauczycieli i  pracowników obsługi przejęli uczniowie klas IV-VI. Stąd dzień ten nosi w naszej szkole miano ?dnia dobroci dla nauczycieli i pracowników obsługi?.

Nowy dyrektor w osobie Doriana Sikory rozpoczął od przywitania zebranych i  przedstawienia nowej kadry pracowniczej a następnie wręczył nagrody tym uczniom, którzy w Konkursie Przedmiotowym z przyrody, historii, matematyki, j. niemieckiego, j. polskiego i j. angielskiego zakwalifikowali się do etapu gminnego lub wojewódzkiego.

Apel uczniowie klasy VI wykorzystali również na zaprezentowanie kilku swoich pasji: sportowych, filatelistycznych i plastycznych.

Należy podkreślić, iż nowi pracownicy szkoły w nowych rolach spisali się na medal. A dzięki zarządzeniu nowego dyrektora i jego zastępcy uczniowie mogli następnego dnia cieszyć się aż 25 minutową przerwą międzylekcyjną.

Ostatnim miłym akcentem I dnia wiosny był wyjazd uczniów klas I-VI do kina w Opolu - młodsi na film pt. ?Lorax? starsi na ?Królewnę Śnieżkę?.

Zdjęcia niebawem w Galerii.

 

I_dzien_wiosny

DZIEŃ KOBIET

          Dzień Kobiet to dzień pełen radości, uśmiechów i miłych gestów, które panowie okazują kobietom. W naszej szkole tego dnia wszyscy chłopcy z klas I-VI przygotowali coś miłego dla swoich rówieśniczek i pań nauczycielek. Również męski skład Samorządu Uczniowskiego zadbał o słodkie upominki dla każdej uczennicy i żeńskiej części grona pedagogicznego.

 

dzien_kobiet

WALENTYNKI

          Jak co roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w dzień św. Walentego rusza w naszej szkole poczta walentynkowa. Uczniowie przygotowują z tej okazji kartki z miłymi życzeniami dla osób które darzą swoją sympatią. Tegorocznymi listonoszami, którzy podjęli się zebrania a następnie rozdania liścików walentynkowych, byli Łukasz i Jędrzej z klasy VI.

 

walentynki

ZABAWA KARNAWAŁOWA

          13 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował i przygotował ostatnią przed wielkim postem dyskotekę dla uczniów klas IV-VI. Każdy kto przyszedł w przebraniu wziął udział w konkursie z nagrodami na najciekawszy strój karnawałowy. Głosami uczestników zwycięzcami zostały następujące osoby: miejsce I ? Karolina Pawleta kl. V i Aleksander Pawleta kl. VI, II ? Wiktoria Duda kl. IV i Maksymilian Matuszek kl. IV, III ? Sonia Schwalbe kl. IV i Łukasz Ledwig kl. VI, IV- Daria Krok kl. V.

W trakcie zabawy odbyły się też inne konkursy, w których uczniowie mogli zdobyć atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Z inicjatywy SU podczas zabawy sprzedawane było pyszne ciasto przygotowane przez Sonię Schwalbe, a dochód ze sprzedaży przeznaczony został na działalność SU.

Zdjęcia w Galerii.

 

zabawa_karnawalowa

Projekt "Lubię się uczyć"

         W miesiącu styczniu klasy IV-VI wzięły udział w projekcie unijnym pn. ?Lubię się uczyć? realizowanym przez Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL. Główny cel projektu to ?poprawa dostępu i tworzenie warunków równych szans edukacyjnych, wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie oferty szkół oraz wzrost kompetencji kluczowych uczniów i uczennic poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych?.

Warsztaty składały się z kilku części tematycznych. Pierwsza pn. ?Warsztaty super pamięci? to warsztaty z technik szybkiego czytania i zapamiętywania. Uczniowie, którzy wzięli  udział w warsztatach super pamięci, mogli również uczestniczyć w ?warsztatach matematyczno-przyrodniczych? lub ?grafiki komputerowej?. Odbywały się one w drugim tygodniu ferii zimowych.

Podczas warsztatów matematyczno-przyrodniczych uczniowie klasy IV poznawali m.in. zasady rysowania wielokątów foremnych, sztukę orgiami oraz matematykę z chustą animacyjną. W ramach warsztatów z grafiki komputerowej uczniowie klasy V i VI zostali zapoznani z programami do grafiki komputerowej oraz mieli możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy podczas tworzenia projektów graficznych.

Zdjęcia z projektu można zobaczyć w szkolnej Galerii.

nauka

KONKURS 5 PYTAŃ

W konkursie 5 pytań poświęconym zbliżającym się świętom

 I miejsce zajęła : Nadine Schindzielors.

 • PIC_0140

22 GRUDNIA- WIGILIA KLASY I i II

WIECZÓR WIGILIJNY

 

To właśnie tego wieczoru, DSCF0303
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc, jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

 

Emilia Waśniowska

 Zapraszamy do Galerii.

Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej

          W sobotę 7 stycznia w sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej. Drużyna chłopców reprezentujących naszą szkołę zajęła w tych zawodach III miejsce. W skład drużyny weszli: Łukasz Ledwig, Tomasz Wójcik, Dorian Sikora, Aleksander Pawleta, Dominik Wrzos, Kamil Kuszewicz, Piotr Dobis, Marcel Broj.

 

 • reczna1
 • reczna2

Jasełka Bożonarodzeniowe

          22 grudnia uczestniczyliśmy w szkolnych jasełkach pieczołowicie przygotowanych przez panią Różę Kiełbasa i panią Teresę Blachucik. W rolę młodych aktorów wcielili się uczniowie klas IV-VI.

Był to czas zanurzenia się w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie z aktorskim talentem wcielili się w poszczególne role. Nie zabrakło też elementów humorystycznych. Ponadto nasze oczy cieszyła piękna scenografia i stroje występujących, a nasz słuch karmił się dźwiękami pięknych polskich kolęd w wykonaniu naszych uczniów.

Życzenia świąteczne i noworoczne, w zastępstwie pani Dyrektor, złożyła wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzinom pani Róża Kiełbasa.

Dopełnieniem całej uroczystości było wręczenie dzieciom nagród, które zdobyły w zakończonych konkursach: w konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną, w konkursie na najpiękniejszą postać św. Mikołaja i w konkursie związanym z akcją ?Góra Grosza?.

Świąteczną atmosferę, która wytworzyła się podczas wspólnego przedświątecznego spotkania, wszyscy zabraliśmy ze sobą w naszych sercach do naszych domów, z lekką nutką nadziei, że pod naszym drzewkiem w domu też znajdziemy świąteczne upominki.

Zdjęcia w Galerii.

szopka

ANDRZEJKI

         

          W andrzejki ,jak co roku, próbujemy trochę dla zabawy, a trochę serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Dawniej wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje więc wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Jakie będą zbiory, czy dopisze zdrowie, próbowano wywróżyć w czasie tzw. godów - od wigilii Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Wróżbom miłosnym zaś sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja,czyli w nocy z 29 na 30 listopada.

30 listopada, w dzień andrzejkowy, w szkolnej  bibliotece  dziewczynki próbowały odczytać swoją przyszłość  . Zabawa była przednia, tym bardziej, że ponoć  wróżby przygotowane przez panią Beatę Romaniszyn się spełniają?.

 

WRÓŻBA - "Moneta w studni"


Każda dziewczynka  wrzuca 1 grosz  do miski przez lewe ramię. Jeśli  moneta wpadnie -jest szansa ,że spełni się marzenie.

 

Wróżby - "Serca- Serduszka"


Dziewczynki przekłuwają szpilką serca, na których na odwrotnej stronie wypisane są imiona  chłopców. Zaznaczone imię będzie imieniem przyszłego męża.

 

Wróżby- "Mowa kwiatów"


Losuje się karteczki, na których wypisane są nazwy wybranych kwiatów. Odczytuje się jako przepowiednie:

- aster - uważaj, będziesz miał kłopoty
- narcyz - zakochasz się
- róża - szczęście i powodzenie w życiu
- frezja - szczęście w podróży
- bez - miłe towarzystwo
- dalie - sukcesy w życiu
- goździk - zazdrość
-niezapominajka - będziesz tęsknić

 

Wróżby- ?Kolory?

 

biały - szczęście
czerwony - jesteś bardzo lubianą osobą!
czarny - drobny pech
żółty - ktoś zazdrości ci dobrej oceny!
fioletowy - czeka cię miła niespodzianka
szary - smutek
zielony - spełnią się Twoje marzenia

 • PIC_0124
 • PIC_0125
 • PIC_0126
 • PIC_0127
 • PIC_0128
 • PIC_0129
 • PIC_0130
 • PIC_0131
 • PIC_0132
 • PIC_0133
 • PIC_0134
 • PIC_0135
 • PIC_0136
 • PIC_0137
 • PIC_0138

Szkolny konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną

          Tuż przed świętami odbył się w naszej szkole Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Chętni uczniowie na wykonanie pracy mieli 2 tygodnie. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej (klasy I-II) i starszej (klasy IV-VI). Zwycięzcami konkursu zostali:

 • w grupie młodszej
  Kamil Ledwig ? I miejsce
  Karol Włodarczyk ? II miejsce
  Łukasz Steinhof ? III miejsce,
 • w grupie starszej
  Dominik Lempka ? I miejsce
  Daria Krok ? II miejsce
  Marcel Broj ? III miejsce.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani batonikami.

Zdjęcia w Galerii.

Projekt "Promocja RPO 2007-2013 wśród dzieci i młodzieży w okresie świątecznym"

          Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w projekcie unijnym?Promocja RPO 2007-2013 wśród dzieci i młodzieży w okresie świątecznym?. Podczas pierwszego spotkania uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze informacje dotyczące Unii Europejskiej oraz polskiej prezydencji. Poznali także najważniejsze inwestycje Opolszczyzny współfinansowane przez Unię. Świetnie się bawili w czasie quizów z nagrodami.

Na drugim spotkaniu dzieci wykonywały ozdoby choinkowe w kolorze czerwonym: bombki, łańcuchy, gipsowe aniołki, gwiazdki z masy solnej i różne papierowe dekoracje. Uczniowie zrobili także prace plastyczne prezentujące inwestycje powstałe w regionie, do których dofinansowanie pochodziło z funduszy unijnych.

Trzecie i zarazem ostatnie spotkanie odbyło się 11 grudnia na rynku w Opolu w trakcie wielkiej imprezy ?Święta z Prezydencją?, podczas której pożegnano w regionie kończącą się Polską Prezydencję w Radzie UE. Wspólnie z uczniami różnych szkół i jednego przedszkola dzieci ubrały ?swoją? czerwoną choinkę. Na opolskim rynku stanęły choinki w barwach odpowiadającym kolorom strzałek w logo prezydencji.

Na specjalnie przygotowanej na tę imprezę scenie wybrani uczniowie zaprezentowali najlepsze prace plastyczne. Zostali też poczęstowani gorącą herbatą, ciastem i kanapkami.Za udział w projekcie otrzymali drobne upominki. Sporą frajdą było zrobienie zdjęć z prowadzącym imprezę, znanym dzieciom z programu telewizyjnego ?Tak to leciało? ? Maciejem Miecznikowskim.

Zdjęcia w Galerii.

Podsumowanie akcji "Góra Grosza"

gg-na     

    W tym miesiącu zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz akcji ?Góra Grosza? skierowanej na pomoc dzieciom z domów dziecka.

Akcja połączona była z konkursem międzyklasowym na zebranie największej wagi monet. Oto trzy najlepsze klasy: miejsce I ? klasa V, miejsce II ? klasa II, miejsce III ? klasa IV. Zwycięzcom gratulujemy.

Dokładne dane w poniższej tabeli.

 

Klasa

Wartość w

Waga w

Miejsce

zł/os

kg

kg/os

I

40,12

3,09

2,34

0,18

IV

II

62,62

6,26

4,37

0,44

II

IV

53,75

4,89

3,13

0,28

III

V

79,00

11,29

12,96

1,85

I

VI

20,20

2,53

1,92

0,24

V

Razem

255,69 zł

 

 

Dzień prawidłowej postawy ciała

          Zgodnie z Programem Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży dzień 14.12.2011r. w naszej szkole był Dniem prawidłowej postawy ciała. W tym dniu na zajęciach wychowania fizycznego w klasach I ? II i IV ? VI uczniowie pod nadzorem nauczycieli wykonywali ćwiczenia korekcyjne. Zwracano uwagę na ćwiczenia posturalne korygujące niedbałą postawę ciała, ćwiczenia elongacyjne, czyli wyprostne             ( prawidłowe siedzenie np. w ławce szkolnej). Ćwiczono mięśnie stóp przeciwdziałając płaskostopiu oraz wzmacniano mięśnie brzucha i grzbietu bardzo ważne w utrzymaniu świadomej i prawidłowej postawy ciała. Zdjęcia ćwiczących uczniów w naszej Galerii.

postawa

Św. Mikołaj w szkole

        Tradycyjnie, jak co roku 6 grudnia, św. Mikołaj odwiedził dzieci z ZSP w Boguszycach. Na przywitanie chętni uczniowie zaśpiewali św. Mikołajowi kolędy i zagrali na instrumentach muzycznych.

Mikołaj pamiętał o wszystkich, i tych grzecznych, i tych niegrzecznych. Niektórzy jednak, aby otrzymać prezent, musieli wykonać kilka ćwiczeń: pompek, pajacyków, skrętoskłonów lub przysiadów.

Zdjęcia w Galerii.

mikolaj

Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym

         W sobotę, 10 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym. W klasyfikacji indywidualnej drugie miejsca zajęli Dominik Wrzos (V klasa) oraz Łukasz Ledwig (VI klasa). W grze podwójnej srebrny medal dla naszej szkoły zdobyli Łukasz Ledwig i Tomasz Wójcik.

 

 • ts1
 • ts2
 • ts3
 • ts4

Andrzejki kl. I-II

          25 listopada uczniowie klasy pierwszej i drugiej bawili się na dyskotece andrzejkowej. Podczas dyskoteki były wróżby oraz wesołe zabawy. Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się co znaczy ich ulubiony kolor, wylosowana liczba, czy symbol oraz co ich czeka w przyszłości. Było dużo śmiechu i radości.

Zdjęcia w Galerii.

 

andrzejki

Światowy Dzień Pluszowego Misia

            W piątek 25 listopada uczniowie klasy I i II uczcili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi pracowali na lekcjach, jedli śniadania oraz spędzali przerwy. Uczniowie opowiadali o swoich milusińskich, a także tańczyli ulubiony taniec każdego misia ?Stary niedźwiedź mocno śpi?. Na zakończenie dnia częstowali się słodkimi pierniczkami i wykonali portret swojej przytulanki.  Zdjęcia w Galerii.

mis

Radosny Uśmiech- Radosna Przyszłość

          W środę 23 listopada uczniowie klasy II wzięli udział w pogadance z pielęgniarką panią Joanną Pasternak w ramach programu ?Radosny Uśmiech ? Radosna Przyszłość?.

Cele programu to:

 • zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci
 • wzrost wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej
 • wyrobienie nawyków higienicznych od najmłodszych lat
 • podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej
 • zachęcanie rodziców do współdziałania  na rzecz prawidłowej higieny jamy ustnej

Uczniowie dowiedzieli się jak należy prawidłowo myc zęby i jaki jest wpływ odżywiania na stan uzębienia. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pasty oraz szczoteczki do zębów.

 

radosny

XVIII Regionalny Konkurs Literacki "Ze Śląskiem na t"- Łubniany 2011

          W niedzielę 27 listopada o godz. 16.00 odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII Regionalnego Konkursu Literackiego ?Ze Śląskiem na ty?. Łącznie na konkurs nadesłano prawie 200 prac. Nagrodzono najlepszych.

Pięknej uroczystości towarzyszył kwartet smyczkowy Divertimento oraz czytanie prac, które zdobyły zaszczytne I bądź II miejsca (w kategorii II nie przyznano pierwszej nagrody). W tej właśnie kategorii uczennica klasy VI naszej szkoły Nadine Schindzielors za pracę ?Jak z niemieckiej dziewczyny stała zech się slonskoł dziołcha? napisanej pod opieką pani Izabeli Zajkowskiej ? Gajos zajęła III miejsce.

O sukcesie Nadine można było przeczytać w poniedziałkowej NTO. Nadine udzieliła także pierwszego w swoim życiu krótkiego wywiadu dla radia, gdyż jej historia zainteresowała przedstawicieli mediów.

Zdjęcia z gali laureatów w Łubnianach można obejrzeć w naszej galerii.

Na stronach internetowych NTO oraz Radia Opole można zobaczyć artykuły:

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111127/POWIAT01/270119059

http://www.radio.opole.pl/2011/listopad/kultura-i-rozrywka/laureaci-konkursu-ze-slaskiem-na-ty-w-lubnianach.html

DO CZYTANIA KSIĄŻEK ZACHĘCAJĄ UCZNIOWIE

DO CZYTANIA KSIĄŻEK ZACHĘCAJĄ UCZNIOWIE

 

Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych  uczniowie klasy IV iV

( na lekcji bibliotecznej) zabawili się w recenzentów  i zachęcali swoich kolegów do przeczytania książek, które według nich są ciekawe i interesujące . Układali i wymyślali rymowanki i aforyzmy związane z biblioteką i książkami np.:

 

?Biblioteka na nas czeka i woła nas z daleka?-Sonia Schwalbe KL IV

?Kto do biblioteki chodzi,tego biblioteka wynagrodzi?-Sonia Schwalbe  KL.IV

?Wypożyczaj książki-będziesz mądrzejszy?-Martynka Krysiak  KL.IV

?Wypożyczaj książki i je czytaj,a nie będziesz robił błędów ortograficznych?-Martyna Krysiak KL.IV

?Biblioteka to bardzo ciekawe miejsce-przyjdź i się przekonaj?-Kamil Kuszewicz. kl.V

?Biblioteka to bardzo kształcące miejsce ,bo jest w niej wiele mądrych książek?-Rafał Piechaczek kl.V

 

Niektóre książki polecane przez uczniów:

 

1.?Opowieści z Narnii?

2.?Koszmarny Karolek?

3.?Kapitan Majtas?

4.?Mikołajek?

5.?Dzieci z Bullerbyn?

6.?High School Musical?

7.?Sam Sam?

8.?Hania Humorek?

9.?Pamiętnik Księżniczki?

10.?Pinokio?

 

?Opowieści z Narnii?(tekst oryginalny-bez poprawek)

 

? Moim zdaniem najlepszą lekturą jest ?Opowieści z Narnii?.Polecam  tę książkę ponieważ są to przygody czterech dzieci Piotra,Zuzanny ,Edmunda i Łucji. Akcja rozpoczyna się wojną w Londynie. Dzieci wyjeżdżają do Willi. Łucja znalazła szafę i weszła do niej i weszła do Narnii. Jak chcecie poznać dalszy ciąg opowieści z Narnii to przeczytajcie książkę naprawdę zachęcam?

Mole książkowe

"W NASZEJ SZKOLNE SĄ KSIĄŻKOWE MOLE"

To nowy konkurs ,który będzie trwał przez cały rok szkolny 2011/2012. Poniżej regulamin i zasady konkursu. Zapraszam i zachęcam do wzięcia w nim udziału i powalczenia o tytuł ?Super Mola?.

 

REGULAMIN:

 

 1. CO 2 TYGODNIE POJAWI SIĘ PYTANIE KONKURSOWE DOTYCZĄCE KSIĄŻKI LUB WIERSZA.

 

 1. OSOBY, KTÓRE PODADZĄ PRAWIDŁOWĄ ODPOWIEDŹ, OTRZYMAJĄ 1 PUNKT.

 

 1. 3. KTO UZBIERA NAJWIĘCEJ PUNKTÓW W CIĄGU 3 MIESIĘCY OTRZYMA TYTUŁ:?MAŁEGO MOLA?

 

 1. TYTUŁ ? SUPER MOLA? I NAGRODĘ SPECJALNĄ OTRZYMA TEN UCZEŃ, KTÓRY UDZIELI NAJWIĘCEJ PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI W CZASIE TRWANIA CAŁEGO KONKURSU.

KATARZYNKI W BIBLIOTECE

KATARZYNKI W BIBLIOTECE

 

 

Hej! Kasiu, Katarzynko!

 

Gdzie szukać Cię dziewczynko?

 

Wróżby o Ciebie zapytam.

 

Czekaj ? wkrótce zawitam!

 

Bawmy się więc w Katarzyny!

 

Szukajcie chłopaki dziewczyny!

 

Zapytać więc trzeba wróżby:

 

A nuż potrzebne już drużby?

Katarzynki- zapomniana tradycja kawalerskich przepowiedni i wróżb matrymonialnych, obchodzona w noc z 24 na 25 listopada, w wigilię św.Katarzyny, uznawanej między innymi za patronkę kawalerów troszczącą się o ich udany związek małżeński

Jedną z najbardziej znanych i popularnych wśród młodych panów wróżb była tak zwana gałązka wiśni. Cały czar polegał na tym ,by w dniu świętej Katarzyny zerwać gałązkę drzewa wiśni lub też czereśni i pozostawić ją w wodzie aż do czasu Bożego Narodzenia. Jeśli w wieczór wigilijny gałązka zakwitła, była to oznaka, że w trakcie roku dojdzie do wesela.

Aby przypomnieć i przybliżyć tą zapomnianą już tradycję zorganizowano po raz pierwszy w szkolnej bibliotece Katarzynki. Zaproszeni zostali tylko chłopcy ze wszystkich klas. Najpierw dowiedzieli się skąd wywodzi się ten zwyczaj i  jak obchodzono go dawniej , później przyszedł czas na wróżby i zabawę. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem-piernikami ?Katarzynkami?.

 

Zdjęcia w Galerii.

VI Forum Samorządów Uczniowskich w Prószkowie

          28 listopada odbyło się w Prószkowie VI Forum Samorządów Uczniowskich. Wzięło w nim udział osiem zaprzyjaźnionych szkół podstawowych.

Tradycyjnie, rozpoczęcia forum i przywitania przedstawicieli samorządów uczniowskich dokonała dyrektor PSP w Prószkowie pani Teresa Smoleń.

W pierwszej części spotkania uczniowie poszczególnych szkół wraz z opiekunami przygotowywali  plakaty na temat swojej ubiegłorocznej i bieżącej działalności. Następnie zostały one zaprezentowane przez uczniów na forum. Był to czas dzielenia się ciekawymi pomysłami oraz wymiany dobrych praktyk.

W drugiej części spotkania przewidziane były warsztaty dla uczniów z pedagogiem zatytułowane ?Komunikacyjny aerobik?. W tym czasie opiekunom samorządów uczniowskich została zaprezentowana nowa metoda terapii dysleksji tzw. metoda Warnkiego.

Organizatorom kolejnego już forum samorządów uczniowskich dziękujemy za przygotowanie spotkania i możliwość udziału.

Zdjęcia w Galerii.

forum_SU

Kiermasz Bożonarodzeniowy

           W pierwszą niedzielę adwentu 27 listopada odbył się w Boguszycach kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Radę Rodziców naszego zespołu szkolno-przedszkolnego. Była to sposobność nabycia pysznych pierników oraz pięknych wianków adwentowych, ozdób i kartek świątecznych. Jak co roku, chętnych na przedświąteczne zakupy nie brakowało.

Rodzicom, uczniom, nauczycielom i wszystkim którzy szczególnie zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tego przedsięwzięcie na rzecz ZSP w Boguszycach, gorąco dziękujemy.

 

kiermaszz

Dyskoteka Andrzejkowa

          Drugi raz w tym roku szkolnym odbyła się w naszej szkole dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Chętnych do zabawy nie brakowało. Ponad dwudziestka uczniów kl. I-VI przybyła 22 listopada do szkoły, aby ostatni raz przed okresem adwentowym ?poszaleć?. Największą frekwencją dopisali uczniowie klasy I i IV.

SU przygotował na ten wieczór sporo atrakcji. Były zabawy andrzejkowe, prezentacja filmów o tematyce andrzejkowej, konkurs karaoke, różne zabawy ruchowe, i oczywiście sposobność aby potańczyć.

Zdjęcia w Galerii.

 

dyskoteka

Mistrzostwa Gminy w grach i zabawach sportowych

          W sobotę, 26 listopada Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boguszycach był organizatorem Mistrzostw Gminy w grach i zabawach sportowych. Pierwsze miejsce w tych zawodach zajęła reprezentacja chłopców z naszej szkoły. W skład "Małych Olimpijczyków" weszli: Patryk Groehl, Szymon Kabela, Dawid Schwalbe, Łukasz Steinhof, Michał Jagło, Dominik Lempka, Maksymilian Matuszek, Krzysztof Niespor, Tomasz Piechota oraz Kewin Wicher.

 

 • malyolimp1
 • malyolimp2

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          Już po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. 22 listopada uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w żółtych strojach (żółty jest kolorem tego dnia) oraz mieli przypięte żółte serduszka przygotowane przez kolegów z klasy drugiej.

Na uroczystym apelu pani Dyrektor Alina Wasilewska przypomniała o istocie Dnia Życzliwości. Nagrodziła, wcześniej wybranych w poszczególnych klasach, NAJŻYCZLIWSZYCH KOLEGÓW dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Na szkolnym korytarzu zawisła gazetka ?Drzewko życzliwości?.

NAJŻYCZLIWSI:

Klasa 1 ? Julia Datko, klasa 2 ? Paulina Wotzka, klasa4 ? Tomasz Piechotta, klasa 5 ? Rafał

Piechaczek, klasa 6 ? Szymon Czura.

Zdjęcia w Galerii.

 

zyczliwosci

Dzień Lekkiego Tornistra

          16 listopada po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Lekkiego Tornistra. W tym dniu klasy I i II wzięły udział w spotkaniu na temat wpływu wagi tornistrów na nasze kręgosłupy. Uczniowie obejrzeli rewię mody tornistrowej oraz pokaz prawidłowego pakowania tornistrów. Następnie omówiono cechy dobrego tornistra oraz sposoby obniżania jego wagi. Aby tornister nie był ciężki należy:

 • Kupować lekkie tornistry
 • Butelki szklane zastąpić plastikowymi
 • Kupować zeszyty w cienkich okładkach
 • Używać jednego piórnika
 • Nosić tylko potrzebne książki
 • Nie nosić niepotrzebnych przedmiotów
 • Zostawiać przybory plastyczne w szafkach

 

Po pogadance uczniowie wszystkich klas wzięli udział w ważeniu tornistrów. Naszym celem jest osiągnięcie takiej wagi tornistrów, aby nie przekraczały 10-15% wagi dziecka.

Po ważeniu jedenaścioro uczniów z naszej szkoły znalazło się w grupie dzieci dbających o swoje kręgosłupy. Są to: Laura Pawleta, Mirela Hettwer, Michał Maystrenko, Wiktoria Duda, Michał Jagło, Sonia Schwalbe, Kewin Wicher, Karolina Pawleta, Aleksander Pawleta, Agnieszka Piechaczek i Nadine Schindzielors. Najlżejsze tornistry miała klasa IV. Gratuluję i mam nadzieję, że wszyscy uczniowie wezmą przykład z wyróżnionych osób!

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa.

Nasza szkoła od wielu lat może pochwalić się (szczególnie w klasach młodszych) prowadzonymi działaniami wychowawców mającymi na celu walkę z tym problemem. Dzieci korzystają z możliwości pozostawiania w szafkach szkolnych przyborów plastycznych i książek. Również wielu wychowawców klas starszych udostępnia szafki w klasie, by dzieci pozostawiały w szkole niewykorzystywane w domu, np. wyprawki, słowniki ortograficzne itp. Wyznaczane są również miejsca do pozostawiania w szkole podręczników, które w danym dniu nie są używane. Koordynator Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała Anna Kwaśniewicz Zapraszamy do Galerii.

 

tornister

II Wielkie Wojewódzkie Dyktando Języka Niemieckiego

Publiczne Gimnazjum w Walcach i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego o/Opole zorganizowali 17.10.2011 roku ? Roku Języka Niemieckiego II Wielkie Wojewódzkie Dyktando Języka Niemieckiego. Patronat honorowy nad dyktandem objęli: Konsul RFN w Opolu Doktor Peter Eck, Marszałek Województwa Opolskiego Pan Józef Sebesta, Instytut Goethego w Krakowie i Wójt Gminy Walce Pan Bernard Kubata.

Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im.Jana Pawła II w Boguszycach brali również udział w dyktandzie.

 

Naszą szkołę reprezentowali:

Nadine Schindzielors   z kl. 6

Karolina Paleta            z kl. 5

Marcel Broj                 z kl. 5

Oto wyniki:

wyniki

Uczennica naszej szkoły Nadine Schindzielors zdobyła  I miejsce i otrzymała tytuł laureata, natomiast Karolina Pawleta zajęła 16 miejsce.

Próbie biegłej znajomości niemieckiej ortografii poddało się 43 uczniów szkół podstawowych.

Zdjęcia w Galerii.

 

Serdecznie gratulujemy !!!!

Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej

         19 listopada w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej. Po wygranej z PSP Zimnice i dwóch porażkach (ZSP Złotniki i PSP Prószków) drużyna naszych chłopców zajęła w tych zawodach 3 miejsce. Szkołę reprezentowali: Tomasz Wójcik, Łukasz Ledwig, Aleksander Pawleta, Szymon Czura, Marcel Broj, Piotr Dobis, Kamil Kuszewicz, Rafał Piechaczek, Dominik Wrzos.

 • zaw1
 • zaw2
 • zaw3
 • zaw4
 • zaw5

11 Listopada "Święto Odzyskania Niepodległości"

         Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, to szczególny dzień dla narodu Polskiego, bowiem 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność.

Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach. Największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Nasz zespół również aktywnie włączył się w obchody 11 Listopada. W przeddzień uroczystych obchodów Święta Niepodległości przeżywaliśmy w naszej szkole uroczysty apel, przygotowany z tej okazji przez uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawcy pana Sebastiana Żymła.

Tego dnia ubrania uczniów i nauczycieli zdobiły biało-czerwone kotyliony ? ?symbol dumy z polskich barw narodowych oraz radosnych obchodów Święta Niepodległości?. Przygotowaliśmy je w odpowiedzi na apel Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego:

?Chciałbym ponownie zaprosić uczniów i nauczycieli wszystkich szkół w Polsce,
aby w przededniu Święta Niepodległości w dniu 10 listopada ?
włączyli się w przygotowanie biało-czerwonych kotylionów,
które będą znakiem naszej obywatelskiej wspólnoty?.

Zdjęcia w Galerii.

 

11listopad

Sałatka owocowa

         04.11.2011 r. uczniowie klasy I w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej przygotowywali sałatkę owocową. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na rolę owoców w codziennym jadłospisie, przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania oraz spożywania posiłków, a także kulturalne zachowanie się przy stole. Zajęcia te korelują z celami programu "Owoce w szkole" dofinansowywanego przez Unię Europejską, w którym nasza szkoła uczestniczy od trzech lat. 

Zdjęcia w Galerii.

Wyjazd do Teatru Lalek

            W środę 9 listopada grupa ?Zajączków?, a także klasa  I i II wraz ze swoimi wychowawcami pojechały do Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu obejrzeć spektakl pt. ?Konik Garbusek?. Przedstawienie zostało oparte na starej rosyjskiej baśni, która ?urzeka bogactwem wyobraźni i prostotą serca? i opowiadało o trzech braciach ( dwóch chytrych i przebiegłych, i jednym, niezbyt mądrym, ale o szczerym sercu). Najmłodszy Wania odważny, prawy i łagodny zjednuje sobie postać niezwykłą - Konika Garbuska, który z oddaniem pomaga mu pokonać przeciwności losu, wygrać ze złymi, podstępnymi ludźmi, zdobyć miłość Cud dziewczyny i wysoką pozycję na carskim dworze.

Dzieci zachwyciły bajkowe konie o srebrnych grzywach, Żar-Ptak, a także Cud- Dziw- wieloryb, na którym wyrosła wioska. Zapraszamy do Galerii.

garbusek

Sukces naszego ucznia

            5 listopada w Tułowicach odbyły się V Amatorskie Mistrzostwa Polski w pływaniu Family Cup 2011.

W czasie zawodów I miejsce z czasem 18.580 kategoria B/M zajął Michał Maystrenko z klasy II. Gratulujemy Michałowi i życzymy dalszych sukcesów!!!

Michal

TURNIEJ STRACHÓW

          W czwartek 29 października odbył się Wielki Turniej Strachów. Wzięły w nim udział wszystkie duchy, czarownice, wampiry i inne maszkary uczęszczające do klasy I i II. Pod opieką swoich wychowawczyń pani Małgorzaty Matczak i pani Anny Kwaśniewicz, uczestnicy turnieju zmierzyli się w straszliwych konkurencjach. Było toczenie czarodziejskiej szyszki, bieg z jajem smoka, ducho-łapka i inne. Śmiechom i zabawom nie było końca. Zapraszamy do Galerii.

duszek

Konkurs Mitologiczny w klasie V

        Na zakończenie cyklu lekcji poświęconych mitologii w klasie V co roku odbywa się Konkurs Mitologiczny. W pierwszej części konkursu uczniowie samodzielnie przygotowują strój i przebierają się za jednego z bogów greckich. Największą oryginalnością i pomysłowością wykazali się Kamil Kuszewicz ? Hefajstos (bóg kowali) i Rafał Piechaczek ? Hades (bóg świata zmarłych). I to oni zwyciężyli w konkursie na najlepszy strój mitologiczny. Zdjęcia można obejrzeć w galerii i samemu ocenić.

Druga część konkursu przebiegała w 3 etapach i była bardzo zacięta. Ostatecznie najlepszą znawczynią mitów okazała się Karolina Pawleta, wyprzedzając Marcela Broja i Darię Krok. Gratulujemy!

Zdjęcia w Galerii.

Dzień Patrona

          26 października obchodziliśmy w naszym zespole Dzień Patrona. Szkolną uroczystość poprzedziła msza święta w parafialnym kościele. Apel z tej okazji przygotowała w tym roku klasa VI pod opieką wychowawczyni ? pani Izabeli Gajos, o oprawę muzyczną zadbała pani Teresa Blachucik.

Na początek Łukasz Ledwig pięknie zagrał na trąbce, a wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Potem na scenę weszli uczniowie klasy VI. W scenerii kawiarenki snuli wspomnienia o Janie Pawle II, wcielając się w role jego przyjaciół.

?Karol nie dawał ściągać na klasówkach. W każdej, nawet w tak błahej sprawie, chciał być uczciwy. Gdy ktoś potrzebował pomocy, mógł godzinami tłumaczyć mu zadania z matematyki czy objaśniać wzory z fizyki, ale ściągać nie pozwalał?- usłyszeliśmy w jednym ze wspomnień.

Były też zabawne anegdoty, również inscenizowane, recytacje poezji Karola Wojtyły, fragmenty nagrań kilku homilii, prezentacje zdjęć z różnych okresów życia Jana Pawła, wreszcie wspólny śpiew m.in. najbardziej znanej papieskiej pieśni - ?Barki?.

W takim dniu nie zabrakło również najprawdziwszych i przepysznych kremówek, które upiekły mamy dziewcząt. Za co serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty przed popiersiem Patrona.

Zdjęcia znajdują się w Galerii.

"OWOCE W SZKOLE"

          Nasza szkoła już trzeci rok uczestniczy w programie ?Owoce w szkole?, dofinansowanym przez Unię Europejską. Program  ma na celu poprawę stanu zdrowia i sposobu odżywiania się dzieci oraz zachęcenie do spożywania większych ilości owoców i warzyw. Dzieci dostają bezpłatnie w szkole jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa marchew, paprykę, rzodkiewki, jak również soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne.19 października 2011 r. uczniowie klasy II w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej samodzielnie przygotowali przepyszną sałatkę warzywną. Głównym celem zajęć była popularyzacja częstszego spożywania warzyw, a także przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa podczas pracy w kuchni i kulturalne zachowanie się w czasie spożywania posiłków.

Zdjęcia w Galerii.

 

owoce

ŁAMACZ GŁOWY (DRUGA EDYCJA)

                  

             Aby uczniom biblioteka nie tylko kojarzyła się z miejscem, gdzie wypożycza się książki i lektury ,ale przede wszystkim miło spędza wolny czas (np. przerwy)organizowane są dla dzieci różnorodne spotkania, konkursy i zabawy. ?Łamacz głowy? to jeden z konkursów przeznaczony dla tych, którzy lubią dobrą zabawę, wykorzystując przy tym umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia faktów.

            Pierwsze spotkanie po wakacjach odbyło się 24.10.11r.Uczniowie rozwiązywali krzyżówki o tematyce: Domy i Nakrycia głowy.

 

I miejsce zdobyli:

 

   Maksymilian Matuszek kl.IV i Nadine Schindzielors kl.VI

 

 • PIC_0077
 • PIC_0080

"CUDACZEK WYŚMIEWACZEK"

          Pierwsza wizyta  uczniów klasy I  w bibliotece ,połączona z pasowaniem na czytelnika odbyła się w dniu 6.10.11r.  Uczniowie m. in. wysłuchali fragmentu lektury Julii Duszyńskiej p.t.: ?Cudaczek Wyśmiewaczek?.Dzieci otrzymały  ilustrację przedstawiającą tego ?przedziwnego stworka? , aby w domu pokolorowały,  wykorzystując różnorodne techniki plastyczne..Pani B.Romaniszyn i p.M.Matczak oceniły prace i przyznały następujące miejsca:

 

I miejsce:

J. Kuszewicz, W. Smolin, W. Wicher

 

II miejsce:

J. Datko, P. Niespor

 

III miejsce:

M. Rzytka,  A. Margos, L. Pawleta, K. Ledwig, W.Sprancel, A.Krok

 

 

 • PIC_0075
 • PIC_0078
 • PIC_0079

Konkurs 5 pytań (druga edycja)

          W ubiegłym roku szkolnym cykl konkursów z serii: 5 pytań  cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, dlatego też będzie kontynuowany również  w tym roku .

        20.10.11r.odbyło się pierwsze spotkanie w szkolnej bibliotece dotyczące Jesiennej aury.

Niestety nikt z uczestników nie udzielił prawidłowych odpowiedzi  na wszystkie zadane pytania(nikt nie zajął I miejsca).

    Wyniki:

 

II miejsce zajęli:

 

Dawid Schwalbe kl.II

Martin Cebula  kl.IV

Michał Jagło kl.IV

Dominik Lempka kl.IV

Krzysiu Niespor kl.IV

Kewin Wicher kl.IV

 

III miejsce zajęła:

 

Nadine Schindzielors kl.VI.

 

 • 1
 • 2
 • 3

 

Pierwsza dyskoteka szkolna w tym roku

          18 października odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka, którą zainicjował i zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Agnieszką Filipek. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w przygotowaniu zabawy. Zadbali o odpowiedni wystrój sali, samodzielnie dokonali wyboru repertuaru muzycznego oraz przygotowali różne zabawy ruchowe.

Głównymi prowadzącymi imprezę dyskotekową byli Michał Jagło z kl. IV i Łukasz Ledwig z kl. VI, którzy w profesjonalny sposób aranżowali zabawy taneczne i grupowe oraz dokonywali wyboru utworów muzyczny. Dodatkową atrakcją podczas imprezy było śpiewanie karaoke. Każdy z obecnych mógł znaleźć coś dla siebie i miło spędzić czas. A humory, które dopisywały uczestnikom świadczą, iż zabawa była udana. Samorząd Uczniowski już snuje plany na kolejną dyskotekę, tym razem z okazji Andrzejek.

Namiastkę całej imprezy możemy zobaczy na zdjęciach w naszej Galerii. Zapraszamy.

 

dyskoteka

Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych

         22 października w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Chłopcy z naszej szkoły, po ambitnej walce, zajęli w tych zawodach II miejsce. Szkołę reprezentowali: Marcel Broj, Piotr Dobis, Rafał Piechaczek, Dominik Wrzos, Szymon Czura, Jędrzej Dudek, Łukasz Ledwig, Aleksander Pawleta, Tomasz Wójcik.

 

 • zawody1
 • zawody2
 • zawody3
 • zawody4
 • zawody5

PRZEDSZKOLAKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

 

          Już dwukrotnie przedszkolaki z grupy ?Zajączki? odwiedziły szkolną bibliotekę. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka i czytelnia ,mogły pooglądać ciekawe książki i czasopisma, dowiedziały się również kiedy będą mogły z niej korzystać .

        Na jednym ze spotkań ?Zajączki? wysłuchały opowiadania o ?Kubusiu  Puchatku?, odpowiadały na pytania związane z tekstem  ,a następnie podzieleni na grupy wykonały prace plastyczne. Bardzo trudno było wybrać jedną, najlepszą pracę,gdyż wszyscy byli bardzo zaangażowani, dlatego też każde dziecko otrzymało drobny upominek oraz zakładki do książek.

 

 • PIC_0050
 • PIC_0051
 • PIC_0052
 • PIC_0053
 • PIC_0054
 • PIC_0055
 • PIC_0056
 • PIC_0057
 • PIC_0058
 • PIC_0059
 • PIC_0060
 • PIC_0061
 • PIC_0062
 • PIC_0063
 • PIC_0064
 • PIC_0065
 • PIC_0066
 • PIC_0067
 • PIC_0068
 • PIC_0069
 • PIC_0070
 • PIC_0071
 • PIC_0072

PIERWSZOKLASIŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

 

      6 października 2011r.uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki. Głównym celem imprezy jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać .Pasowanie poprzedziła lekcja biblioteczna,na której uczniowie poznali organizację i zbiory biblioteki.  Dzieci zapoznały się z zasadami pracy bibliotekarza, rozmieszczeniem zbiorów oraz regulaminem biblioteki. Przeniosły się na chwilę w świat baśni, słuchając fragmentów bajek oraz bawiąc się przy rozwiązywaniu rebusów i odgadywaniu zagadek związanych z postaciami znanych bajek i baśni. W dalszej kolejności pierwszaki poznały zasady wypożyczania i rozmawiały o poszanowania książek i zachowaniu się w bibliotece. Wspólnie ustaliliśmy jakie życzenia mają książki w stosunku do swoich małych czytelników oraz obejrzeliśmy piękne, czyste książki i porównaliśmy je z książkami zniszczonymi .

     Następnie uczniowie złożyli książkom ślubowanie, że będą je zawsze szanować i o nie dbać,a tym samym zostali oni pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,

UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,

ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,

KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.

WSZYSTKICH WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK

BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.

OBOWIĄZKI CZYTELNIKA TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!

PRZYRZEKAMY!

Po ślubowaniu dzieci otrzymały na pamiątkę zakładki do książek oraz zostały założone  karty czytelnika .

Życzę wszystkim uczniom niezapomnianych chwil podczas lektury książek.

 

 • PIC_0001
 • PIC_0002
 • PIC_0003
 • PIC_0004
 • PIC_0005
 • PIC_0006
 • PIC_0007
 • PIC_0008
 • PIC_0009
 • PIC_0010
 • PIC_0011
 • PIC_0012
 • PIC_0049
 • PIC_0050

Dzień Edukacji Narodowej

          Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień dla wszystkich pracowników oświaty.  W Polsce obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z 14 października 1773 roku.

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z edukacją, dlatego w naszej szkole tego dnia miał miejsce uroczysty apel, który przygotowała klasa IV pod kierunkiem wychowawczyni pani Agnieszki Filipek. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej i zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i muzyczne. Akcentem kończącym apel była prezentacja multimedialna pt. ?Z życia szkoły w Boguszycach?.

Wśród zaproszonych gości swoją obecnością tego dnia zaszczycili nas nauczyciele emerytowani w osobie pani Janiny Szymała i pana Stanisława Baranowskiego. Wdzięczność obecnym i byłym nauczycielom oraz pracownikom obsługi szkoły w Boguszycach uczniowie wyrazili odśpiewując znane wszystkim ?Sto lat? i wręczając symboliczne upominki.

Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagradzania wyróżniających się dla edukacji osób. W tym roku szczególnym wyróżnieniem za pracę na rzecz szkoły w Boguszycach, bo Nagrodą Burmistrza Gminy Prószków, została nagrodzona pani Róża Kiełbasa ? nauczycielka przyrody i religii. Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w ZSP w Boguszycach otrzymali nauczyciele: pani Izabela Smarzlik, pani Małgorzata Matczak i pani Agnieszka Filipek.

Zdjęcia z uroczystości znajdują się w naszej Galerii.

 

dz_nauczyciela

XI pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

         W Polsce i poza nią jest coraz więcej szkół imieniem Jana Pawła II, ale tylko mniej niż połowa z nich bierze udział w corocznej pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku naszą szkołę w Częstochowie reprezentowali uczniowie klasy IV, V i VI oraz ich wychowawcy i katechetka. Zebrało się wtedy u tronu Królowej Polski 20 tys. młodych ludzi, którzy modlitwą, śpiewem i umartwieniem pokazali, że potrafią stawiać sobie wymagania, tak jak oczekuje tego od nich Patron Jan Paweł II. Udział w pielgrzymce był dziękczynieniem za dar beatyfikacji Patrona. Widocznym znakiem tej wdzięczności ma być sfinansowanie budowy szkoły im. Jana Pawła II w Togo. Nasze dzieci ofiarowały na ten cel ponad 100 zł.

         Podsumowując nasz pobyt na Jasnej Górze gospodarze sanktuarium ojcowie Paulini z podziwem i wdzięcznością wyrażali się o obecności i postawie tak licznie zebranych młodych ludzi. Pielgrzymi wrócili do szkół i domów ubogaceni nie tylko pamiątkami w postaci misyjnych różańców i znaczków, ale również świadectwem wiary współuczestników.

         Zdjęcia w Galerii.

PASOWANIE NA UCZNIA

          28 września 2011 r. odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na ucznia oraz nowo przyjętych przedszkolaków na przedszkolaka. W roku szkolnym 2011/2012 pasowanych zostało 13 uczniów w tym 3 sześciolatków. Impreza miała bardzo uroczystą oprawę. Wśród zaproszonych gości był przedstawiciel Kuratorium ? starszy wizytator Tomasz Słodziński, dyrektor BOOS w Prószkowie Barbara Dziubałtowska, przedstawiciele radnych Paweł Piechaczek, Zofia Kasperek, sołtys Boguszyc Lidia Piechaczek oraz rodzice, dziadkowie i dzieci.

Uroczystość pasowania połączona została z ogólnopolskimi Dniami Dobrych Inwestycji w ramach których oficjalnie oddany został plac zabaw dla przedszkolaków i uczniów powstały w ramach projektu Radosna Szkoła.

Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy I oraz przedszkolaków nastąpiło ślubowanie, a następnie pani Dyrektor Alina Wasilewska dokonała pasowania na przedszkolaka oraz ucznia.

Następnie wszyscy udali się na przygotowany przez rodziców festyn. Przy pysznościach: ciastach, pyzach, frytkach przygotowanych przez mamy. Wszyscy wspaniale się bawili. Zdjęcia tradycyjnie można zobaczyć w Galerii.

 

pasowanie 

CZESI W BOGUSZYCACH

        

proszkow-ue2

          W dniu 23 września gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów i nauczycieli z Czech. Było to już nasze trzecie spotkanie z Czechami w tym roku kalendarzowym. Dwa pierwsze miały miejsce w czeskich Pavlovicach u Prerova. Pierwszew dniach 10-11 czerwca pod hasłem ?Uczymy się czeskiego w Czechach? i drugie 2-3 września, gdzie głównym tematem był sport i zabawa w Czechach. Spotkanie w Boguszycach ogłoszone zostało hasłem ?Uczymy się polskiego w Polsce?.

Swój pobyt w naszym kraju goście z Czech rozpoczęli od wizyty w naszej szkole. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Alinę Wasilewską i oprowadzeniu po budynku szkoły, uczniowie i nauczyciele z Boguszyc zaprezentowali przygotowany program połączony z nauką języka polskiego.

W jednej sali lekcyjnej odbywały się zajęcia kulinarne, gdzie dzieci polskie i czeskie wspólnie przygotowywały sałatkę owocową. W drugiej sali uczniowie klasy VI: Nadin, Aleksander i Łukasz zagrali na swoich instrumentach kilka utworów muzycznych. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat życia szkoły opatrzoną polsko-czeskimi komentarzami oraz zdjęcia z pobytu w Pavlovicach u Prerova. Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę w czterech językach w tym w języku polskim i czeskim.

W drugiej części spotkania udaliśmy się wszyscy do Przysieczy do konnego gospodarstwa agroturystycznego Państwa Lipińskich. Tam czekały na nas atrakcje na świeżym powietrzu m.in. mini zoo, przejażdżka po okolicy bryczką z zaprzężonymi końmi, ciągnięcie minibryczki, korzystanie z placu zabaw, gry i zabawy na boisku oraz grillowanie. Ostatnim akcentem dnia było pamiątkowe zdjęcie w koszulkach z logo projektu ?Śląsko-morawskie partnerstwo przez miedzę 2011?.

Wszystkie wydarzenia dnia zostały uwiecznione w naszej Galerii. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Czesi_u_nas

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

          Po czasie wakacyjnego odpoczynku z nową energią i zapałem wkroczyliśmy w nowy rok szkolny 2011/2012. Zwyczajowo rozpoczęliśmy od porannej mszy świętej, po której udaliśmy się na plac szkolny. Tam w aurze pięknej letniej pogody Pani Dyrektor ZSP w Boguszycach ogłosiła nowy rok szkolny za otwarty. Pani Dyrektor powitała wszystkich obecnych na tej inauguracji oraz odczytała list Pani Burmistrz Prószkowa z tej okazji.

          Rozpoczęcie roku z pewnością szczególnie zapadło w pamięci pierwszoklasistom, którzy z niecierpliwością czekali na ten moment. Każdy z nich z rąk Pani Dyrektor otrzymał po symbolicznej ?tycie?. ?Jaka szkoda, że taką "tytę" nie można otrzymać każdego roku? ? żartowała Pani Alina Wasilewska.

          Na zakończenie uroczystości uczniowie udali się z wychowawcami do swoich klas.

Zdjęcia z inauguracji roku szkolnego można oglądać w Galerii. Zapraszamy.

rozpoczecie

Informacje dotyczące Wyprawki szkolnej 2011/2012

WYPRAWKA SZKOLNA 2011/2012

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników (Dz.U. Nr 111 poz. 652) istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie  zakupu podręczników szkolnych.

Informacje dotyczące Wyprawki szkolnej 2011/2012  znajdują się na stronie Urzędu Miejskiego w Prószkowie pod tym linkiem: WYPRAWKA SZKOLNA 2011/2012 

Wyjazd do Czech

         proszkow-ue2 

          W dniach 2-3 września 2011 r. kolejny raz w tym roku gościliśmy w czeskich Pavlovicach u Prerova. Wyjazd odbył się w ramach projektu ?Śląsko-morawskie partnerstwo przez miedzę 2011?. Brało w nim udział piętnaścioro uczniów kl. IV-VI, Pani Dyrektor ZSP w Boguszycach i trójka nauczycieli.

          Tematem przewodnim naszego pobytu za granicą był ?Sport i zabawa w Czechach?, dlatego z czeskimi dziećmi rywalizowaliśmy w różnych grach i dyscyplinach sportowych. Godne podkreślenia jest nasze dwukrotne zwycięstwo w rozgrywkach piłki nożnej. Te i inne atrakcje z pobytu u czeskich sąsiadów zostały uwiecznione szkolnym aparatem.  Każdego kto chce zobaczyć i poczuć ducha sportu i zabawy jaki towarzyszył nam w czeskich Pavlovicach, zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii.