slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności z roku szkolnego 2010/2011

KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

W środę 15 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie w Klubie Bezpiecznego Puchatka. Uczniowie klasy I i III przypomnieli sobie zasady spędzenia bezpiecznych wakacji, sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia, a następnie wykonywali plakaty zachęcające do przestrzegania tych zasad.

 klub

    Oto kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:
 

 

1. Rower i wrotki

 • Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność!
 • Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego!
 • Zabezpieczaj rower przed kradzieżą!
 • Nie pożyczaj roweru nieznajomym!
 • Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę!
 • Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych!

2. Nad wodą

 • Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych
 • Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz!
 • Nie wchodź do wody po posiłku!
 • Zawsze słuchaj poleceń ratownika!
 • Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców!
 • W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym
 • Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość!
 • Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go!

3. Dbając o swoje bezpieczeństwo

 • Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów!
 • Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko!
 • Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych!
 • Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej!
 • Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym!
 • Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi!
 • Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność!
 • Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego!

 

Certyfikat potwierdzający udział naszej szkoły w II edycji programu "Klub Bezpiecznego Puchatka". Mam nadzieję, że dzięki zajęciom w ramach tego programu, nasze dzieci będą potrafiły rozważnie pracować i wypoczywać przez cały rok, a w razie niebezpiecznych sytuacji, odpowiednio reagować.        

 • certyfikat_kubus

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2010/11

          Już kolejny rok szkolny za nami. Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2010/11 odbyło się dnia 22 czerwca. Tradycyjnie rozpoczęliśmy je od uczestnictwa w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym. Następnie odbyła się część artystyczna w sali gimnastycznej naszej szkoły z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz księdza proboszcza.

Rozpoczęcie uroczystości zakończenia roku szkolnego 2010/11 zainaugurowała pani dyrektor Alina Wasilewska, przekazując wszystkim obecnym serdeczne życzenia z okazji kończącego się roku szkolnego i nadchodzących wakacji.

Ponieważ corocznie mury naszej szkoły opuszcza klasa VI, nie mogło zabraknąć uroczystego ich pożegnania. Specjalnie z tej okazji klasa V z pomocą wychowawczyni pani Izabeli Gajos przygotowała część artystyczną. Wystąpienie uczniów klasy piątej obfitowało w poczucie humor, dlatego każdy z obecnych przynajmniej raz ?musiał? uśmiechnąć się. Następnie zobaczyliśmy prezentację zdjęć opatrzoną w zabawne komentarze, gdzie głównymi aktorami byli uczniowie kl. VI. Ostatnim akcentem pożegnalnym było wręczenie na pamiątkę uczniom klasy szóstej upominków przygotowanych przez klasę piątą.

Kolejnym punktem apelu było przekazanie sztandaru szkoły przez odchodzących uczniów w ręce uczniów młodszych klas, po którym nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klasy VI.

Szóstoklasiści z pomocą wychowawczyni pani Teresy Blachucik również zaprezentowali się artystycznie. Obecnym na uroczystości zaprezentowali swoje umiejętności muzyczno-wokalno-recytatorskie. Równocześnie wyrazili swoją wdzięczność wszystkim, którzy włożyli swój wkład w ich wykształcenie i wychowanie, czyli pani Dyrektor, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły.

Oczekiwanym momentem dla wszystkich było wręczenie świadectw szóstoklasistom oraz listów gratulacyjnych rodzicom uczniów wyróżniających się w kl. VI, a także nagród uczniom za osiągnięcia w dziedzinie nauki i sportu. Podkreślony został również wkład członków Rady Rodziców w życie szkoły poprzez wręczenie przez panią Dyrektor symbolicznych podziękowań.

I tak dobiegła końca ta uroczystość po której wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas by tam zamienić ostatnie słowa przed wakacjami i oczywiście otrzymać świadectwa ukończenia kolejnej klasy szkoły podstawowej.

Zdjęcia z uroczystości autorstwa nauczycieli: Agnieszki Filipek i Sebastiana Żymły można zobaczyć w Galerii.

 

Festyn rodzinny

          W dniu 2 czerwca na terenie szkolno-przedszkolnym w Boguszycach zorganizowany został kolejny raz festyn rodzinny. Była to sposobność ku temu, aby rodziny ze swoimi pociechami oraz mieszkańcy i przybyli goście mogli w ciekawy sposób spędzić razem czas, zintegrować się oraz zobaczyć zaangażowanie i talenty wszystkich uczących się i pracujących na rzecz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach.

Rozpoczęcie festynu zainaugurowała nasza kochana Pani Dyrektor. Następnie przez około trzy godziny na boisku szkolnym można było podziwiać występy artystyczne przedszkolaków i uczniów, rodzice wraz z dziećmi mogli wziąć udział w różnych konkurencjach sportowych i artystycznych. Jednocześnie prowadził i rozbawiał nas Pan Łukasz. W międzyczasie wręczone zostały również dyplomy i nagrody dzieciom za ich różnorakie osiągnięcia a mamom upominki z okazji ich dnia, czyli Dnia Matki. Kto miał ochotę mógł oczywiście coś zjeść i napić się. Dobry humor towarzyszył wszystkim, tym bardziej, że w tym roku festyn odbywał się w aurze pięknej, słonecznej pogody.

Korzystając z okazji, dziękujemy wszystkim rodzicom, pracownikom szkoły i dzieciom za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie tegorocznego festynu. A wszystkich oczywiście zapraszamy znowu za rok.

Zdjęcia w Galerii.

Pielgrzymka na Górę Św. Anny

          13 czerwca 2011 roku, to dzień V Pielgrzymki Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Górę Św. Anny. W tym dniu nie zabrakło w tym miejscu naszej obecności, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach. Prawie wszyscy uczniowie klas I-VI wraz z delegacją nauczycieli i rodziców udała się na szlak pielgrzymi.

Rozpoczęliśmy od przejścia pod pomnik Czynu Powstańczego i amfiteatr. Następnie uczestniczyliśmy we mszy świętej w bazylice, której przewodniczył ks. infułat prof. dr hab. Helmut Sobeczko. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli do ?ołtarza papieskiego? (historyczne miejsce obecności bł. Jana Pawła II na Górze Św. Anny, 21.06.1983 r.). Ostatnim punktem pielgrzymki było przejście do Domu Pielgrzyma, gdzie zaplanowana była prezentacja nowych szkół noszących imię Błogosławionego. Tam też mieliśmy czas, aby odpocząć po trudach pielgrzymowania a następnie wróciliśmy do Boguszyc. Zdjęcia z pielgrzymki można obejrzeć w naszej Galerii.

 

gora_sw_anny

Wyjazd do Czech

proszkow-ue2

 

 

W ramach nawiązanej współpracy polsko-czeskiej, w dniach 10-11 czerwca uczniowie kl. IV-VI naszej szkoły wraz z nauczycielami, przebywali na wymianie szkolnej w czeskiej miejscowości Pavlovice u Prerova. A oto parę słów o tym, jak spędzaliśmy tam czas.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy bardzo ciepło przywitani przez starostę Przerowa oraz Dyrektora, nauczycieli i dzieci tamtejszej szkoły podstawowej. Następnie, po chwili odpoczynku po podróży, oprowadzono nas po okolicy, pokazując nam ważne miejsca dla tamtejszej społeczności, takie jak szkołę podstawową i gimnazjum, boisko szkolne, kościół parafialny, dom pomocy społecznej, cmentarz oraz miejscową bibliotekę. W międzyczasie nawiązywaliśmy przyjaźnie z czeskimi dziećmi i uczyliśmy się języka czeskiego. Wieczorem bawiliśmy się przy wspólnym ognisku, oglądaliśmy występy taneczne czeskich dzieci, słuchaliśmy koncertu miejscowego zespołu, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Na koniec dzieci mogły poczuć się jak w kinie oglądając mini horror i zajadając się popcornem. I tak po dniu wypełnionym wrażeniami, polskie dzieci wraz z czeskimi udały się na spoczynek, niecodzienny jednak, ponieważ na karimatach i w śpiworach w murach tamtejszej szkoły podstawowej.

            Główną atrakcją drugiego dnia była przedpołudniowa wycieczka na jeden z najlepiej utrzymanych kompleksów zamkowych w Republice Czeskiej, czyli zamek w Helfsztynie. Kto miał odwagę i ochotę mógł wejść na wieżę i podziwiać piękny widok na okolicę. Po powrocie do Przerowa nie mogło zabraknąć sportowej rywalizacji, czyli gry w piłkę nożną, którą uwielbiają nasi chłopcy. Ostatnim punktem dnia był występ naszych dzieci w strojach ludowych na festynie dla miejscowej ludności. I tak dobiegła końca nasza wizyta w czeskim Przerowie.

            Korzystając z okazji, jeszcze raz gorąco dziękujemy czeskim przyjaciołom za bardzo ciepłe przyjęcie nas oraz za ciekawe i profesjonalne zorganizowanie naszego pobytu. Zdjęcia w naszej Galerii.

 

czechy

Podsumowanie czytelnictwa w roku szkolnym 2010/2011

              

     Podsumowanie  czytelnictwa w roku szkolnym 2010/2011

 

     Ogółem wypożyczono 344 vol., co stanowi 7,8 vol. na jednego ucznia(w stosunku do roku ubiegłego,w tym samym okresie ilość vol. przypadających na 1 ucznia wzrosła o 1,7%).

 

Ilość wypożyczeń indywidualnych

 

Zajęte miejsce

Osoba

Ilość przeczytanych vol

 

KLASY I-III

 

I

Cebula   Martin               KL. III

34

II

Włodarczyk Natalia       KL. II

18

III

Jagło Michał                   KL. III

16

 

KLASY IV-VI

 

I

Broy Paulina                   KL. VI

15

II

Pielka Patrycja              KL. VI

13

III

Kuc Nikola                       KL. VI

11

 

        Ilość wypożyczeń przypadających na poszczególne klasy ( średnia ilość vol. przypadających na ucznia).

 

Zajęte miejsce

Klasa

Ilość vol./na 1 ucznia

I

III

11,6

II

VI

8

III

I

6,7

IV

V

6,2

V

IV

4,7

 

 

 

 

 

DINOZAURY

          02.06.11r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie dla uczniów kl. I i III poświęcone dinozaurom.  Dzieci  obejrzały ilustracje w książkach przedstawiające te  dawno temu wymarłe, wielkie gady i  wysłuchały ciekawych informacji na ich temat. Następnie bazując na wiadomościach ,które zdobyły podczas wycieczki  do JuraParku w Krasiejowie oraz na zajęciach w bibliotece wzięły udział w konkursie pt. ? Co wiem o dinozaurach?.

 

I miejsce zajęli:

 

-       w klasie I:      Dawid Schwalbe

-       w klasie III:    Sonia Schwalbe

 • PIC_0105
 • PIC_0106
 • PIC_0115

Myśliciel Roku

                                TYTUŁ

        ?MYŚLICIELA  ROKU 2010/2011?            

                             OTRZYMUJE:

 

             NADINE SCHINDZIELORS Z KLASY V

 

GRATULUJĘ I ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W PRZYSZŁYM ROKU SZKOLNTM.

 

PIC_0001

 

PROGRAM "OWOCE W SZKOLE" 2010/2011

owoce

W  roku szkolnym 2010/2011nasza szkoła uczestniczyła w programie ?Owoce w szkole?.Akcja ta  skierowany jest do uczniów klas I ? III szkół podstawowych. Celem programu ?Owoce w szkole? jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. Wszyscy uczniowie klasy Ii III za zgodą rodziców brali udział w tym programie.

      Nasza szkoła w ciągu roku szkolnego 2010/2011 podjęła następujące działania w ramach akcji ?Owoce w szkole?

 •  pogadanka, której tematem przewodnim był?Zdrowy styl życia i odżywiania?;
 •  konkurs plastyczny pt. ?Owoce i warzywa w szkole?
 • wystawka owoców i warzyw przyniesionych przez uczniów;
 • samodzielne  wykonanie przez uczniów kl. I i III  sałatki owocowej i warzywnej
 • udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawanie kształtów warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich ,układanie puzzli,zabawa w skojarzenia;
 • układanie haseł  zachęcających do spożywania warzyw i owoców:
 •  

               Podsumowaniem akcji?Owoce w szkole?  2010/2011 był udział dzieci z klasy I i  III w  konkursie czytania ?Owocowo-warzywne wiersze Jana Brzechwy?.

             W konkursie udział wzięli przedstawiciele klasy I i III: P. Wotzka,  M. Maystrenko, D. Schwalbe, M. Krysiak, T. Piechotta, M. Matuszek.

 

 

                                               I miejsce zdobyli:

 

                          Dawid Schwalbe kl. I

                          Maksymilian Matuszek kl. III

 

                                                                                             GRATULUJEMY!

                                                                                        Wychowawczynie klasy I i III:

                                                                                             p.   Anna Kwaśniewicz

                                                                                             p.   Beata Romaniszyn

Zdjęcia w Galerii.

 

 

Dzień Szkoły bez Przemocy

          6 czerwca 2011 roku po raz czwarty w odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy, ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym roku Dzień Szkoły bez Przemocy zorganizowało na swoim terenie ponad 2000 szkół. Nasza szkoła znalazła się pośród nich.

            Nauczyciele i uczniowie założyli czerwone bluzki i koszulki. Po raz kolejny wybraliśmy ?Miss i Mistera Grzeczności?. W tym roku  I Wicemiss  Grzeczności została Daria Krok, a Wicemisterem Łukasz Ledwig, tytuł Miss Grzeczności przypadł ex ? equo Nadine Schindzielors i Paulinie Broy. Misterem Grzeczności został ?jak zwykle- Martin Cebula. Najgrzeczniejsi uczniowie naszej szkoły otrzymali upominki i dyplomy. Poza tym dzieci wykonały okolicznościowe plakaty i dostały czerwone baloniki. Zdjęcia w galerii.

Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej

Dzień 9 maja jest oficjalnym Dniem Unii Europejskiej.  Z okazji tego święta Europy, jak co roku, organizowaliśmy w naszej szkole szereg zabaw i konkursów, których celem było propagowanie wiedzy na  temat kultury, literatury, języka, historii i geografii krajów europejskich.

 

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE

Podobnie jak w latach ubiegłych, jednym z głównych akcentów celebrowania tego dnia był konkurs ?Poznajemy kraje europejskie?.

 

 

I. Organizatorzy

Organizatorami konkursu byli:
-Dyrekcja ZSP im. Jana Pawła II w Boguszycach,
-nauczyciele ZSP im. Jana Pawła II w Boguszycach: Teresa Blachucik oraz Jan Dziubałtowski,
II. Cele konkursu
Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat kultury, literatury, języka, historii i geografii krajów UE obszaru językowego, rozwijanie uzdolnień uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, zachęcanie do współzawodnictwa, wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.
III. Zasady konkursu
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie:
mgr A. Wasilewska -dyrektor ZSP w Boguszycach, mgr J. Dziubałtowski, mgr T. Blachucik
IV . Udział w konkursie
1. W konkursie udział wzięło 18 uczniów z klas IV-VI.
2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było utworzenie przez uczniów grupy oraz wybranie jednego państwa UE, które było przez tę grupę prezentowane.

3. Każda grupa składała się z 3 osób. Składy drużyn:

- Grecja (Nadine Schindzielors, Karolina Niestrój, Patrycja Pielka)

- Hiszpania (Dorian Sikora, Łukasz Ledwig, Kamil Kuszewicz)

- Anglia (Szymon Piechaczek, Andrzej Grund, Kacper Panusz)

- Niemcy (Szymon Czura, Jedrzej Dudek, Tomasz Wójcik)

- Słowacja (Kornel Broj, Marcel Broj, Piotr Dobis)

- Szwecja (Karolina Pawleta, Daria Krok, Maksymilian Matuszek)

 

V. Przebieg konkursu
1. Konkurs obejmował 2 etapy:

 

a) prezentacje (w dowolnej formie) wybranego kraju europejskiego. Czas prezentacji każdej z grup trwał ok. 12 minut.

Prezentacja każdej z grup oceniania była przez Komisję w 2 kategoriach: sposób i przejrzystość przedstawionych informacji na temat danego kraju oraz wkład grupy w przygotowanie wszystkich potrzebnych materiałów potrzebnych do prezentacji.

 

            Do pierwszego etapu przystąpiło 6 drużyn z których każda przygotowała prezentację na temat jednego wybranego kraju. Zauważyć można było różne formy prezentacji, przeważnie przy pomocy własnych, przygotowanych wcześniej materiałów (plakaty, zdjęcia, symbole narodowe, rekwizyty, czy też potrawy). Każda z drużyn bardzo dobrze się przygotowała i przedstawiła najważniejsze informacje, poczynając od historii, kultury, położenia kraju, a kończąc na najważniejszych zabytkach danego państwa. Niektóre grupy urozmaiciły swoją prezentację przebierając się w narodowe stroje, czy też przygotowując degustację potraw, prezentując tradycyjny taniec i muzykę.

 

DO DRUGIEGO ETAPU DOSTAŁY SIĘ 3 NAJLEPSZE ZESPOŁY (ZESPOŁY KTÓRE UZYSKAŁY NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ PUNKTÓW PO 1 ETAPIE KONKURSU):

 • Niemcy ? 26 pkt
 • Anglia ? 26 pkt
 • Słowacja ? 26 pkt

 

b) II etap Konkursu składał się z testu pisemnego w języku polskim z wiedzy o krajach UE

z zakresu historii, kultury, literatury, polityki oraz geografii.

VI. Punktacja

1. Maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia przez grupę w obu etapach konkursu to 65 punktów.

a) za prezentacje ? maksymalnie 30 punktów

b) test pisemny- maksymalnie 35 punktów

Zsumowanie punktów z obu etapów konkursu wyłoniło zwycięzców:

                                                

1 miejsce                Anglia             57 pkt

2 miejsce                Słowacja         53 pkt

3 miejsce                Niemcy           49 pkt

 

VII. Nagrody
1. Każda z drużyn otrzymała dyplom uczestnictwa w Konkursie. Dodatkowo, zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Wyróżnienie za najlepsze danie tradycyjne Komisja zdecydowała się przyznać drużynie Grecji, natomiast 2 miejsce w tej kategorii przypadło ex aequo drużynom Hiszpanii i Szwecji.  

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom!

Zdjęcia w Galerii.

1 CZERWCA DZIEŃ DZIECKA

Uczniowie naszej szkoły  1-go czerwca obchodzili swoją uroczystość - Dzień Dziecka. To radosne święto obchodzone jest na świecie od ponad pół wieku. W Polsce i w wielu krajach obchodzi się je 1 czerwca, ale w innych państwach święto to jest obchodzone 20 listopada, a data ta jest upamiętnieniem powstania Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 roku.

   Obchody swojego święta uczniowie klas młodszych rozpoczęli od słodkiego poczęstunku,a następnie panie wychowawczynie zapoznały dzieci z  najważniejszymi informacjami na temat Konwencji o Prawach Dziecka oraz z zakresem i istotą przysługujących im praw. Uczniowie doskonale wiedzieli , że prawa te  dotyczą wszystkich dzieci na całym świecie i rozpoznawali, kiedy są naruszane .Następnie podzieleni na grupy wykonali plakaty, na których przedstawili swoich rówieśników z różnych stron świata.  Prace można było podziwiać podczas szkolnego festynu.

Zdjęcia w Galerii.

Quiz dotyczący wycieczki do Karpacza

    25 .05.2011r. odbył się quiz dotyczący wycieczki do Karpacza. Uczniowie odpowiadali pisemnie na pytania,w których należało podać np.:nazwę

jedynego miasteczka w Polsce,w którym mieszkają kowboje itp.

 

            I miejsce zajęli:

  Nikola Kuc kl.VI i Kornel Broj kl.VI

           II miejsce zajęła

  Sonia Schwalbe kl.III.

 

PIC_0101

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach starają się pamiętać o tak istotnym wydarzeniu dla naszej ojczyzny, jak ustanowienie Konstytucji 3 Maja. Tym razem wydarzenie to zostało upamiętnione w pracach artystycznych uczniów, które zaprezentowane zostały na terenie szkoły. Ciekawe albumy, gazetki, plakaty oraz wystawki o tej tematyce możemy zobaczyć w naszej Galerii.

 

3maj

Wycieczka do Karpacza

W dniach 16-17 maja uczniowie klas III ? VI uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Karpacza i okolicznych miejscowości. O atrakcjach i wrażeniach z wyjazdu opisują uczniowie klasy V: Dorian Sikora, Nadine Schindzielors, Łukasz Ledwig i Aleksander Pawleta.

 

?16 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Karpacza. Po około trzech godzinach wesołej jazdy dojechaliśmy do ,,Western City?. Tam jeździliśmy konno i bawiliśmy się z kowbojami. Pod koniec zobaczyliśmy przedstawienie pt ,,Napad na bank?. Po pokazie pojechaliśmy do Karpacza , by zwiedzić świątynię Wang. Potem poszliśmy na spacer do olbrzymiej zapory nad Zbiornikiem Łomnickim. Gdy wróciliśmy, zabraliśmy swoje bagaże i zakwaterowaliśmy się w ośrodku ,,Kamieńczyk?. Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Cyrklandii ? jedynego stałego cyrku w Polsce. W cyrku znajduje się też minizoo, które z przyjemnością zwiedziliśmy. Uczestniczyliśmy też w lekcji tańca. Ostatnim punktem naszej wycieczki była sztolnia w Kowarach. W chłodzie przemierzaliśmy podziemne korytarze. Zobaczyliśmy wiele pięknych kamieni szlachetnych, a na końcu zaskoczono nas fantastycznym pokazem laserów. Po wyjściu ze sztolni poszliśmy do autobusu i wróciliśmy do Boguszyc.

Najbardziej podobało się nam w ,,Western City?, ale w innych miejscach było też ciekawie.?

 

Najciekawsze zdjęcia w Galerii.

 

karpacz

Wycieczka do JuraParku w Krasiejowie

23 maja uczniowie klasy I i III wraz z wychowawczyniami odwiedzili JuraPark w Krasiejowie. W ramach wycieczki na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzyli 300 metrowy Tunel Czasu, gdzie mogli podziwiać sceny przedstawiające kształtowanie się wszechświata, powstanie życia na Ziemi, rozwój i wymieranie wielu gatunków zwierząt żyjących zarówno w morzu jak i na lądzie. Wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne, kataklizmy- cały

ten ?teatr świata? wyczarowany został przy użyciu najnowszej technologii multimedialnej. Następnie w obecności pani przewodniczki uczniowie odbyli spacer ścieżką dydaktyczną mającą ok. 1500 metrów długości. Wzdłuż niej obejrzeli ok. 250 modeli reprezentujących prawie 70 gatunków płazów i gadów żyjących w erze mezozoicznej. Dodatkowa atrakcję JuraParku stanowiły Warsztaty paleontologiczno-plastyczne, a także plac zabaw. Zapraszamy do Galerii.

 

XIV Gminny Konkurs Matematyczny dla Trzecioklasistów

 Dnia 20 maja w naszej szkole odbył się XIV Gminny Konkurs Matematyczny dla Trzecioklasistów. Udział w nim wzięli najlepsi matematycy z gminy. Szkoły reprezentowali:

 • Zespół Szkolno- Przedszkolny w Złotnikach: Weronika Mróz, Karolina Szindzielorz
 • Zespół Szkolno- Przedszkolny w Boguszycach: Michał Jagło, Tomek Piechotta
 • Zespól Szkół w Zimnicach Wielkich: Barbara Roesler, Paweł Pudełko
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Ligocie Prószkowskiej: Dawid Nocon, Karolina Fronia
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie: Kamil Kowalczyk, Daniel Pawleta

            Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i wykazali się dużą wiedzą matematyczną a także umiejętnością logicznego myślenia. Oto zwycięzcy: I miejsce- Dawid Nocon- PSP Ligota Prószkowska

                   II miejsce- Paweł Pudełko- ZS Zimnice Wielkie

                   III miejsce- Weronika Mróz- ZSP Złotniki

Konkurs został przygotowany przez panie: M. Matczak, A. Kwaśniewicz i B. Romaniszyn z edukacji wczesnoszkolnej. Gratulujemy zwycięzcom!!!

Zapraszamy do Galerii.

Nasz Patron Błogosławionym

          W dniu 29 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżającej się beatyfikacji Patrona naszej szkoły Jana Pawła II. Uczniowie kl. V i VI poprzez prezentację multimedialną oraz krótki film przybliżyli nam na nowo sylwetkę Papieża Polaka. Mogliśmy wysłuchać recytacji pięknego wiersza o Janie Pawle II napisanego przez absolwenta naszej szkoły Dawida Włodarczyka. Nie zabrakło też odśpiewania hymnu Rodziny Szkół Imienia Jana Pawła II oraz słynnej pieśni oazowej ?Barka?.

          Niektórzy z nas w szczególny sposób uczestniczyli w uroczystościach związanych z wyniesieniem na ołtarze Papieża Jana Pawła II. 30 kwietnia Pani Róża Kiełbasa wraz z pocztem sztandarowym w składzie: A.Pawleta, K.Pawleta i D.Krok reprezentowali naszą szkołę na uroczystym czuwaniu z okazji beatyfikacji Papieża na Górze św. Anny. Następnego dnia tj. 1 maja odnyła się w opolskiej katedrze dziękczynna Msza Św. w której uczestniczyli: Pani Dyrektor A.Wasilewska oraz uczniowie: Sz.Piechaczek, N.Schindzielors i P.Broy ze sztandarem.

Zdjęcia w Galerii.

Powiedz ludziom, że kocham ich.

          Wszyscy, a szczególnie dzieci, czekają z utęsknieniem na święta.

W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną uczniowie i starszaki z przedszkola mogli uczestniczyć w misterium, przypominającym wydarzenia z ostatniego dnia życia Chrystusa. Uwspółcześniony przekaz znanych dzieciom treści religijnych tak przemówił do ich wyobraźni, że pierwszoklasiści pytali, czy oni też będą mogli w przyszłości przygotować takie przedstawienie. Gościem honorowym był Ksiądz Proboszcz Józef Mikołajec.

         Spotkanie całej społeczności uczniowskiej było też okazją do wręczenia nagród za zajęcie czołowych miejsc w dwóch konkursach: wiedzy o Patronie i na najbardziej pomysłową, ekologiczną marzannę. Ich zwycięzców można poznać odwiedzając galerię.

SPOTKANIE WIELKANOCNE

                               SPOTKANIE WIELKANOCNE

 

                        ? Wielkanocne obyczaje
                        wszyscy dobrze znamy,
                        pamiętamy o nich,
                        gdy przy stole się zbieramy.(...)?

 

 Polskie zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych są znane i kultywowane przez dzieci w ich domach rodzinnych(pisanki wielkanocne, baby i mazurki,palmy wielkanocne,palenie Judasza,święcenie pokarmów,śniadanie wielkanocne,śmigus-dyngus,czekoladowe zajączki).Dlatego też postanowiłam zapoznać ich ze  zwyczajami wielkanocnymi w Szwecji, na podstawie fragmentów lektury ?Dzieci z Bullerbyn?.Uczniowie dowiedzieli się ,że:

 -w Wielką Środę robi się psikusy-należy niepostrzeżenie przyczepić szpilką do ubrania karteczkę z śmiesznym tekstem,

-w Wielki Czwartek dziewczynki i chłopcy przebierają się za Baby-Jagi i poruszając się na miotłach ,chodzą od domu do domu zbierając drobne pieniądze i słodycze,

-w Wielki Piątek  smaga się domowników gałązkami brzozy na pamiątkę biczowania Chrystusa,

-w Wielką Sobotę  barwi się  jaja za pomocą dębowych liści, kłosów zbóż, łupin z cebuli, organizuje się konkurs :kto zje więcej ugotowanych jaj?, a wieczorem dzieci  szukają  czekoladek, które przynosi zajączek.

   Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem -

                pyszną WIELKANOCNĄ BABĄ.

"Glad pask" ? to w języku szwedzkim "Wesołych Świąt". .

 • PIC_0001_1240x930
 • PIC_0002_1240x930
 • PIC_0003_1240x930
 • PIC_0004_1240x930
 • PIC_0005_1240x930

Kiermasz Wielkanocny 2011

 

W niedzielę palmową 17.04.2011 r.

 

już tradycyjnie odbył się Kiermasz Wielkanocny.

 

Do nabycia były wypieki, stroiki świąteczne oraz baranki.

 

Sprzedażą zajęły się mamy przedszkolaków oraz dzieci szkolnych, a wtórowali

 

im uczniowie klasy 3 - Sonia, Wiktoria i Dominik. 

 

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem(szczególnie słodkości)

Sprawdzian Kompetencji

          5 kwietnia, tak jak w całym kraju, dziewięciu uczniów naszej szkoły napisało sprawdzian kompetencji szóstoklasisty. Zdaniem uczniów pytania i zadania nie były zbyt trudne. Dużo było zadań z matematyki, a z języka polskiego trzeba było między innymi zredagować opis znaczka i zaproszenie.

Na wyniki uczniowie i nauczyciele muszą poczekać aż do 27 maja.

Zdjęcia w galerii.

"ŁAMACZ GŁOWY"

Kolejne spotkanie z cyklu ?Łamacz głowy? odbyło się w szkolnej bibliotece 15.03.11r , a podsumowanie wyników i wręczenie nagród 24.03.11r. Już po raz drugi Nadine Schindzielors zajęła I miejsce w starszej grupie wiekowej. Natomiast zadania w młodszej grupie wiekowej okazały się za trudne i mimo,że uczniowie ?łamali? sobie głowy ,nikt nie rozwiązał bezbłędnie zadań.

 

 • PIC_0013
 • PIC_0015

MYŚLICIELE

     Tytuł ?Myśliciela? w drugim etapie konkursu pt.: ?Odgadujemy autorów antycznych myśli? zdobyły:

          P. Broy, P. Pielka, K. Niestroj, N. Schindzielors.

 

   Tym razem należało podać autorów poniższych cytatów:

 

 1. ?Przyzwyczajenie to druga natura?(Arystoteles)
 2. ?Jakie słowo wypowiesz ,takie usłyszysz?(Homer)
 3. ?Dopóki będziesz szczęśliwy,będziesz miał przyjaciół?(Owidiusz).
 • PIC_0016

SPRAWDZIAN TRZECIOKLASISTY 2011r.

         31 marca 2011r.  O godzinie 9.00 uczniowie III klasy wzięli udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty przygotowanym przez wydawnictwo Operon.. Uczniowie odpowiadali na pytania w arkuszu zatytułowanym "Dzielni jak Gutek".

     Tekst opowiadał o zabawie dwójki rodzeństwa w żeglarstwo. Dzieci wyobraziły sobie, że cały dywan to ocean, a oni żeglują po jego wodach. Przygotowali papierowe łódki i latarnię morską zbudowaną z klocków. Swoją zabawę opowiadają tacie, który, odkrywając marzenie dzieci o żeglowaniu, postanawia zapisać je na kurs żeglarski .

     Po przeczytaniu tekstu uczniowie odpowiadali na 25 pytań. Niektóre dotyczyły przeczytanego tekstu, sprawdzały więc umiejętność czytania ze zrozumieniem, pozostałe weryfikowały inne umiejętności, w tym matematyczne. Na koniec uczniowie pisali krótkie wypracowanie na temat:?Kim chcę zostać, jak dorosnę?.

 

 • PIC_0002
 • PIC_0003
 • PIC_0005
 • PIC_0006
 • PIC_0007
 • PIC_0008
 • PIC_0009

KROSZONKI OPOLSKIE

W Muzeum Wsi Opolskiej 16 marca odbył się konkurs zdobienia jaj wielkanocnych. Do skansenu w Bierkowicach stawiło się prawie stu uczniów opolskich szkół, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych ? do 12 lat i od 13 do 16 lat.

     W czasie 3 godzin  każdy uczestnik wykonał jedną pracę konkursową tradycyjną techniką zdobniczą, taką jak: pisanie woskiem (technika batikowa), drapanie ( technika rytownicza), trawienie lub oklejanie tradycyjnymi materiałami (sitowiem).

     Drugą pracę każdy uczestnik miał obowiązek samodzielnie wcześniej przygotować. Zdobienie jaj wielkanocnych to bardzo czasochłonne zajęcie. Wymaga umiejętności posługiwania się przynajmniej jedną techniką tradycyjną oraz niezwykłej wręcz cierpliwości i pewnych zdolności plastycznych.

    Tylko jedna! uczennica naszej szkoły -  Patrycja Pielka z klasy VI wzięła udział w tym konkursie. W poprzednich latach reprezentacja  była znacznie liczniejsza. Czy to kres tradycji? Czas pokaże?

    Zdjęcia z tego konkursu można obejrzeć w galerii.

POWITANIE WIOSNY

? Już ozimina szumieć zaczyna,

że nie powróci mróz.

I po tym można naprawdę poznać,

że wiosna jest tuż, tuż...?

 

 

               21 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji powitania wiosny. Na uroczystość zostały zaproszone       przedszkolaki. Część artystyczną ,pod kierunkiem pani Anny Kwaśniewicz i pani Beaty Romaniszyn, przygotowali uczniowie klasy I i III.  Wysłuchaliśmy piosenek o tematyce wiosennej i obejrzeliśmy przedstawienia:

 

   ?Wiosna w lesie?- w wykonaniu uczniów klasy I

   ?Zakochany bocian?-w wykonaniu uczniów klasy III.

Zdjęcia w Galerii.

Explora Park w Wałbrzychu

          17 marca 2011r. odbyła się wycieczka dydaktyczna do Explora  Parku w Wałbrzychu. Park Nauki i Techniki to naukowe centrum rozwijania zainteresowań, bogactwo interaktywnych "zabawek". Wzorem wielu tego typu ośrodków na świecie, głównym przesłaniem jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do interaktywnej edukacji tak, by młodym ludziom, poprzez kontakt z nauką i techniką ułatwić zrozumienie świata i pokazać, że są one integralną częścią codzienności.

          Uczniowie wzięli udział w lekcji. Nie była to jednak lekcja podobna do tych w szkole. Na początku wysłuchali wykładu ilustrowanego slajdami, a potem... Każdy  mógł podejść do stanowisk, na których sami wykonywali ciekawe doświadczenia -układali puzzle , parkietaże, rozwiązywali problemy związane z anamorfozą, fraktalami, lustrzaną symetrią ,budowali zagadkowe mosty, konstruowali gumowe bryły itp. Panowała atmosfera radosnego odkrywania i satysfakcji z udanych eksperymentów. Ci, którzy najlepiej i najszybciej poradzili sobie z zadaniami zostali wyróżnieni i nagrodzeni drobnymi upominkami.

Zdjęcia w Galerii

Łamacz głowy 2011

                                     ?ŁAMACZ GŁOWY?

 

            27 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie (na długiej przerwie) w bibliotece z cyklu ?Łamacz głowy?.Uczniowie podzieleni na grupy wiekowe (kl. I-III oraz IV-VI)zmagali się z zadaniami , w których musieli wykazać się: spostrzegawczością,wyobraźnią, umiejętnością porównywania i klasyfikowania oraz myśleniem  przyczynowo-skutkowym.

          Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc siedzących przy stolikach ,ale każdy znalazł?swój kawałek podłogi?.

          Doskonale poradzili sobie z zadaniami:

w grupie kl. I-III:

 

P. Groehl, M. Maystrenko, M. Korol, S. Schwalbe,W. Duda

 

w grupie kl.IV-VI

 

N. Schindzielors (I miejsce), N. Kuc, P. Pielka,

K. Niestroj,D. Krok.

 

                                      GRATULUJĘ

 

 • PIC_0023_1240x930
 • PIC_0024_1240x930
 • PIC_0046_1240x930
 • PIC_0047_1240x930
 • PIC_0048_1240x930

 

"NADCHODZI WIOSNA"

Kolejny konkurs z cyklu ?5 pytań? odbył się 3 marca 2011r.    w bibliotece, a dotyczył zmian ,jakie zachodzą w przyrodzie w okresie przedwiosennym. Pytania sprawiły uczniom pewne trudności -nikt z uczestników nie udzielił poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania.

                       II miejsce zajęli:

N. Schindzielors, D. Lempka, N. Kuc, P. Pielka, P. Broy, K. Broj,

                      III miejsce zajęli:

                        M. Cebula, K. Niestroj.

 

bibl

 

 

Spotkanie w "Klubie Bezpiecznego Puchatka"

9 lutego odbyło się spotkanie klasy I i III z opiekunką szkolnego Klubu Bezpiecznego Puchatka panią Anną Kwaśniewicz. Uczniowie rozmawiali na temat niebezpieczeństw, na które mogą być narażeni w czasie ferii, sposobów reagowania w nagłych wypadkach oraz przypomnieli sobie zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Zostali również zapoznani ze sposobami udzielania pierwszej pomocy przy drobnych skaleczeniach i oparzeniach. Na zakończenie uczniowie wykonali plakaty, zachęcające do bezpiecznych i rozważnych zabaw. Zdjęcia w Galerii.

klub

WIELKI TURNIEJ GRY W WARCABY

 

Warcaby to wspaniała gra towarzyska i dobry sposób na nudę ,ucząca logicznego myślenia i zdrowej rywalizacji.

          Dlatego też , 16 lutego 2011r.odbył się w naszej szkole  ?WIELKI TURNIEJ GRY W WARCABY?, zorganizowany przez p. B. Romaniszyn i p. A. Kwaśniewicz w ramach akcji ?Biała Zima?.

       Uczniowie rozegrali między sobą kilka partii meczów, grając- każdy z każdym. Zwycięzcą został Szymon Piechaczek. Wszyscy  uczestnicy otrzymali dyplomy za udział  oraz słodkie upominki, a zwycięzca- książkę.

      W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne.

WARSZTATY PLASTYCZNE

 

Panie zapoznały dzieci ze sposobami składania papieru metodą- origami płaskie z koła. Następnie uczniowie samodzielnie wykonali prace, które wymagały od nich:

 

-wybrania kółek odpowiedniej wielkości,

-precyzyjnego odrysowania na kolorowym papierze,

-wycięcia kółek ,

-zaginania kół w odpowiednim miejscu,

-ułożenia kompozycji,

-przyklejenia elementów kompozycji na kartkę.

 

   Tak powstały prace przedstawiające: SMOKA( powyżej na ilustracji) oraz PSA, które można oglądać w ?Galerii prac uczniów kl. I-III?.

Mały Olimpijczyk

          W dniu 4.02 reprezentacja naszej szkoły w ?Małym Olimpijczyku? udała się do Ozimka na Finały Powiatu. Po bardzo zaciętej walce ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsceb(na 70 szkół w powiecie). Szkołę reprezentowali: Dominik Wrzos, Marcel Broj, Piotr Dobis, Maksymilian Matuszek, Dominik Lempka, Kewin Wicher, Rafał Piechaczek, Krzystof Niespor oraz Tomasz Piechota.

Pasowanie na czytelnika

            2 lutego 2011 r.w bibliotece  szkolnej odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki.
Głównym celem tej uroczystości  było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Na nowych czytelników czekało wiele niespodzianek i zadań, które musieli wykonać.
           Na początku  uczniowie wysłuchali opowiadania                                                                                                                                                                                                                                pt.? Bałagan w bibliotece? , następnie rozwiązywali zagadki,których bohaterami były postacie z bajek, układali puzzle z ilustracjami znanych baśni,odgadywali tytuły wierszy na podstawie ilustracji.

          W drugiej części  spotkania uczniowie przypomnieli    jak należy zachowywać się w bibliotece i czytelni oraz zapoznali się z regulaminem  szkolnej biblioteki .Następnie przeczytali głośno  ?Prośby książki?.         

          Po teście sprawdzającym wiedzę  i umiejętności uczniów przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://zsp.boguszyce.pl/images/biblioteka/pasowanie

Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej w I semestrze 2010/2011

      Działalność biblioteki w  roku szkolnym 2010/2011 opierała się na rocznym planie pracy. Celem mojej pracy było zaspokojenie potrzeb uczniów związanych z realizacją programu dydaktyczno- wychowawczego szkoły, przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji, kształtowanie zainteresowań czytelniczych ucznia i , rozwijanie kultury czytelniczej poprzez doradztwo w wyborach książek i czasopism,

  

I )      Stan czytelnictwa

 

     Ogółem wypożyczono 175 vol., co stanowi 4,0  vol. na jednego ucznia(w stosunku do roku ubiegłego,w tym samym okresie ilość vol. przypadających na 1 ucznia wzrosła o 0,8%).

 

Ilość wypożyczeń indywidualnych

 

Zajęte miejsce

Osoba

Ilość przeczytanych vol

 

KLASY I-III

 

I

      Cebula   Martin            KL. III

14

II

     Jagło  Michał                  kl. III

13

III

     Lempka Dominik           kl. III

11

 

KLASY IV-VI

 

I

     Broy Paulina                  kl. VI

10

II

     Pielka Patrycja              kl. VI

9

III

     Kuc Nikola                     kl. VI

6

 

        Ilość wypożyczeń przypadających na poszczególne klasy ( średnia ilość vol. przypadających na ucznia).

 

Zajęte miejsce

Klasa

Ilość vol./na 1 ucznia

I

III

6,2

II

VI

4,5

III

I

3,4

IV

V

2,7

V

IV

1,7

 

 

 

 

  

II )     Działalność pedagogiczna

 

             W klasach I-VI przeprowadzono ogółem 7 lekcji bibliotecznych- tematy lekcji oraz cele znajdują się w Dzienniku Biblioteki Szkolnej.

- regularnie na długich przerwach przeprowadzano konkursy zwane ?Konkursami 5 pytań?oraz przeprowadzano krótkie spotkania z uczniami( tematy spotkań poniżej)

- wprowadzono nowe konkursy:?Myśliciele? i ?Łamacz głowy?

- organizowano konkursy plastyczne związane z tematyką spotkań w bibliotece, czytanymi lub oglądanymi bajkami i baśniami na zajęciach czytelniczych,

- propagowano czasopisma dla dzieci poprzez głośne czytanie wybranych artykułów

  

            Podniesieniu czytelnictwa służyły także organizowane w bibliotece:

 

- quizy,rebusy ,krzyżówki...

- konkursy czytelnicze, wiedzy o świecie i plastyczne

- czytanie bajek najmłodszym czytelnikom

-czytanie fragmentów z czasopism przeznaczonych dla dzieci

 

    Konkursy i spotkania zorganizowane w szkolnej bibliotece w I semestrze:

 

   TEMATYKA SPOTKAŃ

 

1.Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

2.W Stumilowym lesie

3.Pierwsza wizyta pierwszaków w bibliotece

4.Dzień Pluszowego Misia.

5.Andrzejki w szkolnej bibliotece

6.Spotkania z książką z okazji Międzynarodowego Święta Szkolnych Bibliotek

7Wśród dzikich zwierząt

8.Warzywa i owoce smaczne i zdrowe

9.Spotkanie z Andersenem

10.Poezja dla dzieci

11.Tam, gdzie zwierzęta mówią ludzkim głosem.

12.Mikołajki

13Zwyczaje świąteczne

 

     Po każdym spotkaniu ogłaszane były konkursy plastyczne oraz konkursy wiedzy ,w których uczniowie bardzo licznie brali udział ,zdobywając  nagrody(I miejsca)

 

1.?Kubuś Puchatek:?-konkurs plastyczny:

              Dawid Schwalbe

              Łukasz Steinhof

              Martyna Krysiak

 

   ?Kubuś Puchatek i przyjaciele?-konkurs ?5 pytań':

            Kamil Kuszewicz

            Dominik Lempka

            Martin Cebula

2.Ilustracja do ulubionej książki- konkurs plastyczny;

              Natalia Włodarczyk

              Kewin Wicher

3.Wśród dzikich zwierząt:

             Dominik Lempka

             Mirela Hettwer

             Paulina Wotzka

4.Dzień Pluszowego Misia-konkurs plastyczny-wyróżnienie otrzymali wszyscy uczniowie klasyI.

5.Andrzejki-konkurs ?5 pytań?:

            Nikola Kuc

            Nadine Schindzielors

            Szymon Czura

6Mikołajki-konkurs ?5 pytań?:

            Paulina Broy

            Wójcik Tomek

           

          Od września w szkolnej bibliotece  trwa nowy konkurs ?Myśliciele?, w którym należy odgadnąć autorów antycznych myśli .Do tej pory poznaliśmy pięciu autorów antycznych myśli , a na miano ? Myślicieli?zasłużyli:

 

  Jędrek Dudek,Nadine Schindzielors,Karolina Niestroj,Patrycja Pielka,Paulina Broy

 

        Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych uczniowie próbowali swoich sił tworząc aforyzmy lub wiersze o bibliotece i o czasopismach. Na wyróżnienie zasłużyli:

 

 Nadine Schindzielors, Łukasz Ledwig, Szymon Czura,Agnieszka Piechaczek, Dorian Sikora.

  (wyróżnione wiersze i aforyzmy na stronie szkoły)

 

     Od stycznia rozpoczął się nowy konkurs pt.?Łamacz głowy?, który będzie się odbywał co dwa tygodnie.

 Wyróżnienia w pierwszym konkursie otrzymali:

w grupie młodszej:

         Patryk Groehl,Sonia Schwalbe, Martyna Korol,Michał Maystrenko,Wiktoria Duda,

w grupie starszej:

         Nadine Schindzielors

 

            22 października 2010r. uczniowie klasy I po raz pierwszy przybyli do biblioteki. Spotkanie  miało na celu poznanie biblioteki, zapoznanie z regulaminem,zbiorami bibliotecznymi i czasopismami oraz zapoznanie z zasadami wypożyczania książek  .Założono uczniom karty czytelnika ( zajęli III miejsce w szkolnym konkursie czytelniczym wyprzedzając kl.IViV).2 lutego zostali pasowani na czytelników .

           

 Ponadto:

 

- udostępniono zbiory przy zachowaniu wolnego dostępu do półek

- udzielano informacji o książkach

- pomagano w doborze literatury ? szczególnie uczniom młodszym

- propagowano czytelnictwo organizując powyższe formy spędzania wolnego czasu w bibliotece

- zakupiono nowe książki do biblioteki

- rozwijano kulturę czytelniczą przez doradztwo w wyborach czytelniczych

- proponowano czasopisma prenumerowane w bibliotece

- oglądano ekranizacje lektur szkolnych

 

III ) Wnioski do pracy w przyszłym roku szkolnym

 

- w dalszym ciągu poznawać zainteresowania czytelnicze uczniów

- kontynuować spotkania i zajęcia dodatkowe dla uczniów

- organizować konkursy i quizy na długich przerwach,gdyż cieszyły się dużym zainteresowaniem 

Sprawozdanie z akcji "Owoce w szkole"

W I semestrze roku szkolnego 2010/2011nasza szkoła uczestniczyła w programie ?Owoce w szkole?. Wszyscy uczniowie klasy Ii III za zgodą rodziców brali udział w tej akcji. Celem  programu jest  kształtowanie wśród dzieci świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków.

    W ramach programu ?Owoce w szkole? uczniowie ,w ciągu trzech dni w tygodniu ,otrzymywali owoce, warzywa lub ich przetwory.
    Ponadto zrealizowano działania towarzyszące.

       Wychowawczynie  klasy I i III p. A. Kwaśniewicz i p. B Romaniszyn przeprowadziły  po dwie godziny zajęć zintegrowanych na temat zasad zdrowego odżywiania się :

 • przeprowadzono pogadankę , której  tematem przewodnim był?Zdrowy styl życia i odżywiania?;
 • odbył się konkurs plastyczny pt. ?Owoce  i warzywa w szkole?
 • zorganizowano wystawkę owoców i warzyw przyniesionych przez uczniów;
 •  uczniowie  klasy I samodzielnie przygotowywali i wykonali sałatkę owocową, a uczniowie klasy III- surówkę warzywną;
 • brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawanie kształtów warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich ,układanie puzzli,zabawa w skojarzenia;
 • układali hasła zachęcające do spożywania warzyw i owoców:

 ''Owoce i warzywa jedzcie,a zdrowi będziecie?

 ?Kalarepka jest chudziutka,ale zdrowa i smaczniutka?

 ?Marcheweczka bardzo zdrowa i na maksa odjazdowa?

 • degustacja przyniesionych owoców i warzyw .

 

   Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach, a akcja ?Owoce i warzywa w szkole? będzie kontynuowana w drugim semestrze bieżącego roku szkolnego.

Zdjęcia w Galerii

owoce

 

Delegacja z Niemiec

          W dniu 22 stycznia gościliśmy w naszej szkole delegację z niemieckiego klubu kolarstwa artystycznego ? VfH Mücheln. Przez kilka godzin uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tajnikami tej dyscypliny sportu. Zajęcia zaczęły się od prostych ćwiczeń zapoznających ze sprzętem, po chwili uczniowie przechodzili do coraz to trudniejszych ćwiczeń. Po kilku godzinach jazdy instruktorzy, nie kryjąc zadowolenia z umiejętności dzieci, zadali każdemu z uczniów ?pracę domową?, która zostanie sprawdzona podczas kolejnego spotkania.

 

 • Polen 346
 • Polen 426
 • Polen 433

Program edukacyjny "Wolność Oddechu - Zapobiegaj astmie"

          Dnia 27 stycznia rodzice uczniów klasy I zostali zapoznani z założeniami Programu edukacyjnego ?Wolność Oddechu- Zapobiegaj astmie?. Celem programu jest poszerzanie wiedzy na temat astmy oskrzelowej oraz wczesne wyłonienie dzieci zagrożonych zachorowaniem, a co za tym idzie ? zapobieganie konsekwencjom zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym tej choroby. Rodzice obejrzeli film edukacyjny i otrzymali ulotki informacyjne. Następnego dnia wychowawczyni klasy I korzystając z książeczki ? W klasie z Jasiem? oraz specjalnych kolorowanek przybliżyła uczniom tematykę programu.

Program ?Wolność Oddechu- Zapobiegaj astmie? jest realizowany w naszej szkole od roku 2007 przez panią Annę Kwaśniewicz. Zapraszamy do Galerii.

Kolejny sportowy sukces

         Po wygraniu Mistrzostw Gminy w ?Małym Olimpijczyku? reprezentacja chłopców naszej szkoły zapisała na swoim koncie kolejny sukces. W rozgrywanym dnia 27 stycznia Półfinale Powiatu nasza drużyna spisała się bardzo dobrze. W ostatecznej klasyfikacji chłopcy zajęli drugie miejsce, tym samym gwarantując sobie awans do Finału Powiatu. Drużyna wystąpiła w składzie: Dominik Wrzos, Piotr Dobis, Marcel Broj, Maksymilian Matuszek. Michał Jagło, Krzysztof Niespor, Tomasz Piechotta, Dominik Lempka, Kewin Wicher.

Dzień Seniora

          20 stycznia w Restauracji ?Antek? odbyła się  szkolno -przedszkolna uroczystość z okazji ?Dnia Babci i Dziadka? połączona z Balem Karnawałowym. Jak co roku, przybyli na nią bardzo licznie nasi Szanowni Jubilaci. Uczniowie klasy I i III pod kierunkiem pani Ani Kwaśniewicz i pani Beaty Romaniszyn przygotowali część artystyczną ,na którą składały się wiersze i piosenki poświęcone  Seniorom. Następnie złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane drobne upominki.

          Po występach  ?Pan Żaba?, który poprowadził dalszą część uroczystości ,zapraszał wszystkie dzieci ,babcie i dziadków do wspólnej zabawy. Był pokaz mody,prezentacja strojów, tańce, konkursy i zgadywanki.

           Wszyscy doskonale się bawili , a ciasta przygotowane  przez rodziców smakowały wspaniale

Zdjęcia w Galerii

Tornister na wagę zdrowia

          W środę 12 stycznia po raz kolejny w naszej szkole miało miejsce ważenie wszystkich uczniów i ich tornistrów. Od kilku lat bierzemy udział w Programie Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży w Województwie Opolskim. Szczególne miejsce wśród działań realizowanych w ramach tego programu zajmuje akcja ?Tornister na wagę zdrowia? zainaugurowana 7 grudnia 2009 r. Akcja ma służyć realizacji celów Programu, a zwłaszcza zwróceniu uwagi uczniów, rodziców i nauczycieli na powszechność występowania wad postawy ciała oraz podniesieniu ich świadomości w tym zakresie, podjęciu działań prowadzących do skutecznego obniżenia wagi tornistrów szkolnych, promowaniu właściwych nawyków prozdrowotnych. Celem akcji jest osiągnięcie takiego stanu, w którym ciężar uczniowskich tornistrów nie będzie przekraczał dopuszczalnych 10% wagi ciała dziecka.      W klasach młodszych ( m.in. dzięki zakupieniu przez szkołę szafeczek dla uczniów) waga tornistrów bliska jest ideałowi. Niestety w klasach starszych sytuacja przedstawia się znacznie gorzej. Rekordziści noszą tornistry przekraczające dwukrotnie normę. Zachęcamy rodziców do przyjrzenia się zawartości teczek dzieci. Akcje w szkole prowadzi Koordynator ds. przeciwdziałania wadom postawy pani Anna Kwaśniewicz i pielęgniarka szkolna pani Joanna Pasternak

 

 • Zdjecie1377
 • Zdjecie1378
 • Zdjecie1379
 • Zdjecie1380
 • Zdjecie1381
 • Zdjecie1382
 • Zdjecie1383
 • Zdjecie1384

Góra Grosza

Akcja "Góra Grosza"

 

Na przełomie listopada i grudnia nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską Akcję ?Góra Grosza?. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom wspierające swoją pomocą dzieci z Domów Dziecka.

Został także ogłoszony konkurs, która klasa zbierze największą ilość monet ? nagrodą miały być słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie oraz starszaki z przedszkola bardzo aktywnie włączyły się w zbieranie groszy.

Po zakończeniu akcji, przeliczenia uzbieranych monet dokonała klasa VI wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Filipek. Łączna kwota zebrana w tym roku to aż 397,89 złotych, 11 koron i 17 centów.

Nagrody dla najlepszych klas oraz dyplomy uznania zostały wręczone w dniu 22 grudnia podczas szkolnych jasełek przez Panią Dyrektor Alinę Wasilewską. A oto zwycięzcy:

 

I miejsce - klasa IV
II miejsce - dzieci z przedszkola
III miejsce - klasa VI

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali swoje pieniądze na rzecz dzieci z Domów Dziecka. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku z równie wielkim sercem i zaangażowaniem włączymy się w tą akcję.

 

 • 1
 • 4

Jasełka

          W bieżącym roku szkolnym, tak jak w poprzednich latach, odbyły się w naszej szkole jasełka. Co roku są one inne, choć zawsze tematem przewodnim jest przyjście na świat Bożego Syna. W tym roku, aby przypomnieć wszystkim, po co na ziemię Bóg zesłał swojego Syna, przedstawienie rozpoczęło się od sceny rozmowy kwalifikacyjnej ze św. Piotrem. Jasełka przygotowali prawie wszyscy uczniowie klas IV-VI, a widzami była cała społeczność przedszkolno-szkolna. Spotkanie to było również okazją do podziwiania talentów muzycznych uczniów, którzy solo i zespołowo wykonali wiele kolęd. Przeglądając galerię można zorientować się jakich instrumentów muzycznych używali. Po raz pierwszy, pod przewodnictwem Łukasza Ledwiga, wystąpiła szkolna orkiestra. Jasełka to też składanie życzeń przez Panią Dyrektor i Samorząd Uczniowski.

            Tradycyjnie po jasełkach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę, jak również wręczenie nagród. Otrzymali je: M. Hettwer-I miejsce, K.Wicher-II miejsce, K. Pawleta , D. Krok, M. Jagło-III miejsce, P. Pielka ? wyróżnienie.

            Po jasełkach SU obdarował wszystkich nauczycieli i pracowników własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Zdjęcia w Galerii.

22

Spotkanie opłatkowe klas I - III

         21 grudnia w pięknie przystrojonej klasie, w blasku płonących światełek choinki, przy dźwiękach  polskich kolęd, spotkali się uczniowie klasy I i III i ich wychowawczynie pani Anna Kwaśniewicz i pani Beata Romaniszyn. Gościem honorowym była  Dyrektor Szkoły pani Alina Wasilewska. Uczniowie opowiadali historię Bożego Narodzenia i przybliżali zwyczaje świąteczne w różnych krajach Europy. Następnie Pani Dyrektor złożyła uczniom życzenia, a potem wszyscy dzielili się opłatkiem. Po części artystycznej nastąpił symboliczny wigilijny poczęstunek: makówka (przygotowana przez panią Niespor) i pierniczki. Całe spotkanie uświetnili mali muzycy: Szymon Kabela (trąbka), Michał Jagło i Dominik Lempka (obaj keyboard). Cała impreza upłynęła w miłym, świątecznym nastroju.

Zapraszamy do Galerii.

Rozstrzygnięcie Konkursów

22 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów przeprowadzonych w ostatnich miesiącach wśród uczniów klasy I i III.

 

KONKURS NA NAJCIEKAWSZEGO STRACHA Z DYNI:

 

I MIEJSCE KL. I ? Łukasz Steinhof

WYRÓŻNIENIA- Dawid Schwalbe, Paulinka Wotzka, dynia

Mirela Hettwer, Natalka  Włodarczyk, Patryk Groehl,

Michał Maystrenko.

I MIEJSCE KL. III ? Sonia Schwalbe

WYRÓŻNIENIA- Martynka Krysiak, Krzysiu Niespor,

 

KONKURS NA WŁASNORĘCZNIE WYKONANEGO MIKOŁAJKA:

 

mikolaj12I MIEJSCE- KL. I - Dawid Schwalbe

WYRÓŻNIENIA - Paulinka Wotzka, Łukasz Steinhof,

Mirela Hettwer, Natalka  Włodarczyk, Szymon Kabela

I MIEJSCE- KL. III - Kewin Wicher

WYRÓŻNIENIA- Sonia Schwalbe, Martin Cebula

Andrzejki

"Na świętego Andrzeja błyska dziewkom nadzieja"

 

         30 listopada toimieniny Andrzeja. Tradycyjnie w wigilię tego dnia panny spotykały się, by wywróżyć sobie przyszłość. Również tradycyjnie tym dniu spotkali się uczniowie klas młodszych, by posłuchać o starych wróżbach andrzejkowych i również sobie powróżyć. Zmieniły się czasy i zmieniły się wróżby. Obok tych tradycyjnych- przekładanie butów, wróżenie imion i talerzyki, były całkiem współczesne: wróżenie z kwiatów, kolorów, kości i inne. Jedyne co nie zmieniło się przez lata, to dobra zabawa i uśmiech na buziach dzieci. Andrzejki klasy I i III przygotowały wychowawczynie: panie Beata Romaniszyn i Anna Kwaśniewicz. Zapraszamy do Galerii.

Wesołych Świąt

            

 

Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
    
Przyniesie Wam spokój i radość
 
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia
Żyje własnym pięknem
A Nowy Rok obdaruje Was
Pomyślnością i szczęściem
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
Niech spełniają się wszystkie Wasze marzenia.

 

Wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia i radości
życzy Dzieciom i Rodzicom

 

 Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy

Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Boguszycach

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

    W pażdzierniku 2010 roku z okazji Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych w   naszej bibliotece odbyły się spotkania z dziećmi, których celem było : wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przypomnienie uczniom jakie  książki znajdują się w bibliotece; przypomnienie o konkursach i spotkaniach z książką i z czasopismem na długich przerwach ? w trakcie takich spotkań czytam uczniom ciekawe fragmenty z wybranych książek lub czasopism, które prenumerujemy.

    Z tej okazji w X i XI uczniowie mogli wykazać się swoimi uzdolnieniami plastycznymi biorąc udział w konkursie:

       ?Ilustracja do mojej ulubionej książki?

   Zaś uczniowie uzdolnieni literacko tworząc:

                              ? Aforyzm lub wiersz o bibliotece lub czasopismach?

  W konkursie plastycznym I MIEJSCE zdobyli;

        Natalia Włodarczyk  ? Syrenka?

       Kewin Wicher ? Koziołek Matołek?

                 II MIEJSCE:

        łukasz Steinhof ?Plastusiowy Pamiętnik?

        Paulina Wotzka ?Królewna Śnieżka?

                Wyróżnienia:

        Martyna Korol, Tomek Piechotta, Sonia Shwalbe i Dominik Lempka.

 

      Aforyzmy i wiersze o bibliotece napisane przez uczniów:

    ? Tutaj książki ,czasopisma też

    biblioteka to jest fajna rzecz?

                    

   ? Biblioteka fajna jest, bo tu zawsze coś dzieje się?

                                       A.P.

 

   ?Kup książkę i czytaj ją przez cały dzień i całą noc?

                                       Sz.Cz.

 

 ?Książki, wierze ,czasopisma

  to czytelnia oczywiście.

  Szafki,półki i regały

  czytaj więc jak mistrz mały.

 

  Julian Tuwim tu zaglądał

  uczył się ? Kot w butach też

  Jan Twardowski nasz poeta

  pisał wiersze oraz inny tekst.

 

  Dzieci chętnie tu bywają

  i do książek zaglądają

  Dla dorosłych są horrory,

  a dla młodszych bajki i baśniowe zmory.?

                      Ł.L.  i  D.S.

 

  ? Czytając książkę wchodzę w inny świat,

   a w tym świecie bohaterem jestem ja?.

                   N.S.

 • PIC_0003
 • PIC_0004
 • PIC_0005
 • PIC_0007

Myśliciele 2010

ODGADUJEMY AUTORÓW ANTYCZNYCH MYŚLI

 

 

    Przez cały rok szkolny trwa cykliczny konkurs ,w którym uczniowie odgadują ,kto jest autorem  podanej  antycznej myśli. Do tej pory ukazały się 3 zdania :

 

 1. ? Nie dla szkoły ,lecz dla życia uczymy się?(Seneka)
 2. ? Kości zostały rzucone?(słowa Menandra powtórzone przez Cezara)
 3. ? Wiem ,że nic nie wiem?.(Sokrates)

   

   Uczniowie , którzy podali poprawne odpowiedzi:

 

  Jędrek Dudek,  Nadine Schindzielors,  Karolina Niestroj,  Patrycja Pielka, Paulina Broy.

 

 • PIC_0002

Wycieczka do filharmonii

          2  XII 2010r.Uczniowie wszystkich klas pojechali do  Filharmonii  im. Józefa Elsnera w Opolu na koncert z cyklu ? Musica Viva?

          Celem wyjazdu było umożliwienie uczniom kontaktu z muzyką  klasyczną w wykonaniu profesjonalistów,zapoznanie z niektórymi  instrumentami   oraz ich brzmieniem . 

          Program koncertu był przygotowany specjalnie z myślą o młodych słuchaczach, dlatego też na początku przedstawiono wszystkie instrumenty i wysłuchaliśmy  motywu przewodniego z filmu  pt.: ? Harry Potter?.

          Następnie wprowadzono nas w fantastyczny świat dźwięków , w którym wysłuchaliśmy utworów: F. Chopina,J.  Straussa.,F. Liszta .

         Muzyka klasyczna wykonywana na żywo przez filharmoników wywarła na dzieciach duże wrażenie.

Zdjęcia w galerii.

KONKURS "5 PYTAŃ"

25 XI 2010r. w szkolnej bibliotece,  na długiej przerwie, odbył się kolejny konkurs z cyklu ?5 pytań? dotyczący andrzejkowych wróżb. Uczniowie przybyli tak licznie , że dla wszystkich nie wystarczyło miejsc siedzących ( jednak doskonale sobie poradzili ,okupując całą podłogę w bibliotece). 1 XII 2010r.konkurs został podsumowany i wręczono dyplomy nagrodzonym uczniom oraz drobne upominki.

             I miejsce:

         Nadine  Schindzielors   kl. V

           

             II miejsce:

          Martyna  Korol         kl. III

          Szymon  Czura         kl.  V

          Karolina  Pawleta     kl. IV

 

          Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia.

 Gratuluję i zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

 • PIC_0001
 • PIC_0002

Zakończenie żółtego tygodnia

Wszystko co piękne szybko się kończy ? zakończenie żółtego tygodnia.

 

          Właśnie zakończył się żółty tydzień w ramach zajęć Kolorowe Tygodnie. W czasie trwania żółtego tygodnia uczniowie wykonywali wazoniki z plasteliny i spotkali się z tajemniczym gościem. Tym razem odwiedził nas pszczelarz pan Jarek Jakubowski. Nasz gość opowiedział nam jak wygląda praca pszczelarza, pokazał nam urządzenia którymi się posługuje. Pomógł nam zrozumieć jak ważne są pszczoły i jaki pożytek z nich mamy. Wyczulił nas na ich ciężką pracę i uświadomił, jak potrzebne są one w naszej naturze. Uczniowie mogli zadawać pytania i otrzymali konkretne odpowiedzi. Na zakończenie poczęstował nas miodem ze swojej pasieki i tym samym osłodził na wspólne chwile.

Zdjęcia w galerii.

Rozstrzygnięcie konkursu "Zbiórki Kasztanów i Żołędzi"

          Od września trwała w naszej szkole zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierząt w lesie. Akcja ta była organizowana przez naszą szkołę i Koło Łowieckie nr.11 ?Cietrzew?. Uczniowie przynosili kasztany, żołędzie, kukurydze, zboże i inne pokarmy, łącznie uzbieraliśmy 657 kilogramów karmy dla zwierząt leśnych. Dzięki tej akcji uczniowie zauważyli jak ważną rzeczą jest pomaganie tym zwierzętom, które zimą dokarmiane są przez myśliwych.

W zbiórce wzięło udział 17 uczniów, którzy pokazali, że warto pomagać.

Najwięcej karmy uzbierał Marcel Broj 163 kg. , Kewin Wicher 155 kg. oraz Dominik Lempka 97,5 kg. Inni uczestnicy to: Wiktoria Duda, Kornel Broj, Paulina Broy, Szymon Czura, Sonia Schwalbe, Dawid Schwalbe, Kacper Panusz, Piotr Dobis, Krzysztof Niespor, Rafał Piechaczek, Mirela Hettwer, Karolina Paleta, Daria Krok oraz Michał Jagło.

Dnia 19.11.2010  wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz Dyplomy za udział i chęć pomocy w zbiórce. Nagrody zostały wręczone przez panią Dyrektor Alinę Wasilewską oraz przez myśliwego należącego do Koła Łowickiego ?Cietrzew? pana Henryka Pach.

Szkoła otrzymała również Dyplom za pomoc w zoorganizowaniu i przeprowadzeniu zbiórki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy !!!

 

Wszystkie zdjęcia dostępne są w galerii.

10 lat Kroniki Szkoły

             Już od dziesięciu lat prowadzona jest  szkolna kronika. Pierwszego wpisu dokonano w niej 15 października 2000 roku z okazji otwarcia szkoły po rozbudowie. Od tej pory staramy się ?ocalić od zapomnienia? najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Od początku kronikę prowadzi pani Izabela Gajos.

            Zajrzeć do księgi można w galerii.

Klub Bezpiecznego Puchatka

W ubiegłym tygodniu nasza szkoła przystąpiła do II edycji programu  ?Klub Bezpiecznego Puchatka?. Program organizowany jest przez firmę Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchy Drogowego komendy Głównej Policji. Patronat Honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty ( m.in. Kuratorium w Opolu ).                        

Celem programu jest edukacja uczniów klas I w zakresie bezpieczeństwa: w domu,     w szkole, na drodze i w czasie zabawy.

Razem z ?Klubem Bezpiecznego Puchatka? pierwszoklasiści będą poznawać  podstawowe zasady bezpieczeństwa:
?    nauczą się rozpoznawać przedmioty niebezpieczne, których używać mogą tylko pod nadzorem dorosłych,  np. nóż, lekarstwa, zapałki,
?    dowiedzą się jak bezpiecznie bawić się w szkole i na podwórku,
?    poznają numery alarmowe i dowiedzą się jak reagować w sytuacji zagrożenia,
?    nauczą się zasad ruchu drogowego, poznają znaki i sygnalizację świetlną.
          Dzięki materiałom ?Klubu Bezpiecznego Puchatka? szkolne lekcje wyposażą dzieci w najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Pierwszoklasiści będą mogli zweryfikować swoją wiedzę, wypełniając książeczki ?Zostań członkiem Klubu?. Znajdą w nich mnóstwo rebusów, kolorowanek i zagadek, dotyczących bezpiecznych zachowań w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Zabawy podzielone są na łatwiejsze, które dziecko może wykonać samodzielnie i nieco trudniejsze, które powinny być wykonywane wspólnie z rodzicami. W naszej szkole akcję prowadzi pani Anna Kwaśniewicz.

klub

Andrzejki w szkolnej bibliotece

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim  dziewczętom pragnącym poznać, jaka przyszłość je czeka.
  
     Andrzejki są też okazją do dobrej zabawy ,a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię , pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

     Dlatego też 29 XI 2010r ,na długiej przerwie, zaprosiłam dziewczynki ze wszystkich klas do szkolnej biblioteki. Tam czekały na nie przygotowane wróżby. W tym czasie chłopcy nie mieli tam wstępu.

Czytaj więcej: Andrzejki w szkolnej bibliotece

Nasz Samorząd

Od początku roku szkolnego aktualny Samorząd Uczniowski w składzie: Szymon Pietrek - przewodniczący,

jego zastępca - Nadine Schindzielors, sekretarz - Nikola Kuc oraz członek - Łukasz Ledwig ucząc się samorządności i odpowiedzialności stara się urozmaicać życie szkoły. Właśnie kończy się 3 miesiąc jego działalności. W tym czasie SU między innymi przeprowadził: wybory Rzecznika Praw Ucznia, szkolny "koncert życzeń", "Galę Oskarów" dla nauczycieli, kilka konkursów, akcję "Góra grosza", dwie dyskoteki: z okazji Dnia Chłopaka i andrzejek oraz uczestniczył w V forum SU w Prószkowie. Rzecznikiem Praw Ucznia na kolejną kadencję został p. Sebastian Żymła. Gratulacje!

          Wyjątkową okazją do poszerzenia kompetencji młodych samorządowców było V już forum. Uczestniczyli w nim: Szymon Pietrek i Nadine Schindzielors. W spotkaniu brali udział przedstawiciele 8 szkół. Po prezentacji każda szkoła przedstawiła swoje nowe koncepcje. Wszystkie one zostały zapisane na tablicy, a potem w drodze głosowania wybrano dwie do realizacji w bieżącym roku. Najwięcej głowów zdobyły: "Mam talent" i "Noc w szkole". Po dokonaniu wyborów uczniowie mieli interesujący warsztat pod tytułem "Czujne ucho". a opiekunowie obejrzeli w tym czasie film edukacyjny "Niebieskoocy". Udział w forum ubogacił nie tylko uczestników, bo wykonanie podjęty przez samorządy zobowiązań przyczyni się do rozwoju całej społeczności uczniowskiej.

Kubuś Puchatek

2

Hejże ha! Niech żyje Miś!

(Kto? Kto taki? Co za miś?)

Miś Puchatek, chyba wiecie.

Kubuś znany w całym świecie...

3

4Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski5

pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał on

książkę dla swojego synka Krzysia, który

urodził się w 1920 r.

W sierpniu 1921 r. pani Daphne Milne,

mama Krzysia, podarowała swemu synowi

na pierwsze urodziny pluszowego misia ze

sklepu Harrodsa w Londynie. Od tego

właśnie momentu swój początek bierze

historia Kubusia Puchatka. Pan Milne nie od

razu dostrzegł potencjał literacki, tkwiący w

                   pluszowej zabawce, ale Krzyś natychmiast

                                  pokochał Misia.

 

 

1

Krzyś z Kubusiem w 1928 r.

 

Przypatrując się zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, ojciec wpadł na pomysł napisania

książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.

wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek'' ("Winnie the Pooh"), a w

14 października roku 1928 "Chatka Puchatka''. Większość postaci występujących w "Kubusiu Puchatku'' miało

swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym z 1921 r.,

Prosiaczek - podarunkiem od sąsiadki, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 r., Tygrys

jeszcze później. Krzyś nigdy nie miał Królika ani Sowy, ich postacie pochodzą od zwierząt 

zamieszkujących okolice farmy Cotchford, która należała do państwa Milne.

PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU BOŻONARODZENIOWEGO

Dzieci klas IV ?VI włączyły się w przygotowania  kiermaszu  wykonując pod opieką pani Izabeli Zajkowskiej-Gajos kartki świąteczne. Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii.

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 XI 2010

             

              Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od 108 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze.
            Ta, jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.                                                                                                                             

          Z okazji tego święta uczniowie klasy I i III przyszli do szkoły ze swoimi ukochanymi pluszakami. Dzieci zaprezentowały swoje maskotki, wysłuchały historii powstania tego święta, dowiedziały się ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi. Pani Beata Romaniszyn przeczytała bajkę o przygodach dwóch niedźwiadków, a następnie uczniowie wymieniali imiona misiów, którzy są bohaterami znanych bajek. Pani Ania Kwaśniewicz prowadziła zabawę ? Stary niedźwiedź mocno śpi? oraz konkurs plastyczny, w którym dzieci z zasłoniętymi oczami rysowały kredą po tablicy sylwetki misia. Radości i śmiechu było co niemiara. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały misiom kołysankę ? usypiankę i wykonywały różnymi technikami prace plastyczne przedstawiające postacie misiów.

Zdjęcia w Galerii

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     21 listopada  obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto to jest znane już od 1973 roku, ale w Polsce dopiero od kilku lat zdobywa popularność.

Dzień Życzliwości został ustanowiony w 1973 roku jako World Hello Day. W tym właśnie roku miał miejsce konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem: wojna ta stała się impulsem dla powołania święta przez dwóch młodych Amerykanów. W zamyśle, dzień ten ma uzmysławiać i przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa w budowaniu pokoju i owocnych relacji międzyludzkich.

     Obchodzenie tej uroczystości jest wyjątkowo miłe i przyjemne: wystarczy 21 listopada pozdrowić lub zrobić coś miłego dla dziesięciu osób.

     W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy po raz drugi. Święto zostało poprzedzone wyborami NAJŻYCZLIWSZEJ OSOBY w każdej klasie. Tytuł ten zdobyli: Mirela Hettwer kl. I, Tomek Piechotta kl. III, Piotruś Dobis kl. IV, Tomek Wójcik kl. V i Kornel Broj kl. VI. Uczniowie klasy I i III wykonali projekty MEDALI ŻYCZLIWOŚCI, a najciekawsze prace przedstawiła Paulinka Wotzka z kl. I i Martynka Korol z kl. III ( wystawa prac znajduje się na korytarzu szkolnym).

     19 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w żółtych strojach / żółty jest kolorem tego dnia/ i mieli przypięte żółte serca. Na uroczystym apelu Szymon Piechaczek- uczeń klasy VI odczytał DEKALOG CZŁOWIEKA ŻYCZLIWEGO, a następnie pani Beata Romaniszyn przypomniała o istocie Dnia Życzliwości. Pani Dyrektor Alina Wasilewska wręczyła dyplomy i maskotki dla NAJŻYCZLIWSZYCH OSÓB w szkole oraz drobne upominki dla projektantek medali. Po apelu w miłej i sympatycznej atmosferze wszyscy wrócili do klas. Dzień Życzliwości w naszej szkole przygotowały panie Beata Romaniszyn i Anna Kwaśniewicz.

 

Zdjęcia znajdują się w Galerii

Uroczyste otwarcie i poświęcenie placu zabaw

17 listopada na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Boguszycach miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie szkolnego placu zabaw odnowionego w ramach projektu ?Radosna Szkoła?. Po mszy św. szkolnej uczniowie wraz z ks. Proboszczem i Panią Katechetką udali się na teren placu zabaw, gdzie czekały już dzieci z naszego przedszkola wraz z Panią Dyrektor i nauczycielami.

Wśród gości nie zabrakło też Pani Burmistrz gminy Prószków, min. dzięki której to staraniom Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boguszycach może poszczycić się bezpiecznym i atrakcyjnym  miejscem zabaw.

Po wspólnej modlitwie do Aniołów Stróżów obecny na uroczystości kapłan poświęcił odnowiony plac. Następnie symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali kolejno Pani Burmistrz Róża Malik, ks. Proboszcz Józef Mikołajec oraz Pani Dyrektor Alina Wasilewska.

Jako pierwszy oficjalnie z placu zabaw skorzystał pięciolatek z naszego przedszkola Łukasz Kuc. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały po mandarynce, jako symbol jednego z dwóch kolorów (drugi to granatowy) projektu ?Radosna Szkoła?.

Zdjęcia znajdują się w Galerii

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

W październiku minęła 84 rocznica wydania książki o przygodach Kubusia Puchatka.

Dlatego też 25 X 2010r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów z NASZYM BOHATEREM.

Uczniowie wysłuchali fragmentu opowiadania o ?Kubusiu Puchatku?,otrzymali rysunki do pokolorowania i wzięli udział w konkursie dotyczącym Kubusia i jego przyjaciół.

 

W konkursie plastycznym I miejsca zajęli:

Dawid Schwalbe kl. I

Łukasz Steinhof kl. I

Martyna Krysiak kl. III

 

Wyróżnienie otrzymali:

Mirela Hettwer kl .I

Sonia Schwalbe kl. III

Dominik Lempka kl. III

Michał Jagło kl. III

Martin Cebula kl. III

Maksymilian Matuszek kl. III

 

W konkursie 5 pytań I miejsca zajęli:

Kamil Kuszewicz kl. IV

Martin Cebula kl. III

Dominik Lempka kl. III 

 • PIC_0043
 • PIC_0044
 • PIC_0045
 • PIC_0047
 • PIC_0048
 • PIC_0052

 

Uroczysta Gala rozdania nagród

Uroczysta Gala rozdania nagród 1. Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda z Języka Niemieckiego w Walcach

 

Dnia 10. Listopada odbyła się w Publicznym Gimnazjum w Walcach uroczysta Gala rozdania nagród 1. Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda z Języka Niemieckiego. Uczestniczyliśmy w tej Gali, ponieważ nasza uczennica Nadine Schindzielors została laureatką tego konkursu. Do końca nie wiedzieliśmy, które miejsce zajęła. Gala była bardzo uroczysta, zaproszono wielu gości honorowych między innymi Konsula Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Petra Ecka i wielu innych.

Jak się okazało nasza uczennica Nadine zajęła II miejsce. Jest to wielkie wyróżnienie nie tylko dla niej, ale również dla naszej Szkoły.

Jeszcze raz gratulujemy Nadine takiego sukcesu, a pozostałym uczniom, którzy brali udział w tym Dyktandzie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej Szkoły.

 

A oto kilka pamiątkowych zdjęć :

 • 1
 • 2
 • 3

Wyjazd do Teatru

Recenzje uczniów klasy 3 na temat obejrzanego

przedstawienia w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu:

  

? 4 listopada klasy 1-3 pojechały do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na przedstawienie ?Śpiąca Królewna?.Opowiada ono o czarownicy , która obrażona na królewnę Wełenkę i króla Naparstka postanowiła zaczarować ich, razem z córką -królewną Wstążeczką , oraz sprowadzić na nich stuletni sen. Z pomocą przyszedł im jednak Krawczyk. W przedstawieniu wystąpił także szczurek Euzebiusz, który przyniósł nowe wieści królewnie Wstążeczce. Najbardziej podobały mi się sceny w których on występował.?

                                                                                   Michał Jagło

  

?Przedstawienie było o Królewnie Wstążeczce i o Wróżce, która sprowadziła stuletni sen na całe królestwo. Teatrzyk bardzo mi się podobał było bardzo śmieszne i ciekawe?.

                                                                                   Wiktoria Duda

 

 ? Razem z klasą I i III oraz przedszkolakami byliśmy w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu na przedstawieniu pt. ? Śpiąca Królewna?. Występowali tam aktorzy oraz lalki. Była to opowieść o córce króla która została zaklęta przez złą czarownicę. Królewna zasnęła na sto lat. Uratował ją Szewczyk Dratewka. Jest to moja ulubiona postać. Był on bardzo odważny i dobry. Pomagał innym?.

                                                                                 Tomasz Piechotta

 

 ? W czwartek 4.11 pojechaliśmy do teatru do Opola na przedstawienie pt. ?Śpiąca Królewna'. Jest to bajka o Królewnie Wstążeczce, która w swoje 15-te urodziny ukłuła się wrzecionem i zapadła w stuletni sen. Przedstawienie było fajne. Najbardziej podobał mi się Krawczyk. Był to chłopak mądry o dobrym sercu, który pomagał wszystkim którzy potrzebowali pomocy?.

                                                                                   Kewin Wicher

 • 1287395686
 • 1287395728
 • DSCF8716
 • DSCF8720
 • DSCF8721

Nowy numer Szkolnych Plotek

W tym tygodniu ukazał się 31 numer naszej gazetki ?Szkolne Plotki?. Gazetka jest czasopismem ukazującym się w naszej szkole już od roku 2002 i została założona przez dwie panie z kształcenia zintegrowanego panią Małgorzatę Matczak i Annę Kwaśniewicz. Pierwotnie było to pisemko tworzone przez uczniów klas I-III i głównie dla nich przeznaczone. Z czasem jego tematyka została rozszerzona i dostosowana również do klas starszych. Obecnie jest to czasopismo promujące pracę całego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, do którego krótkie artykuły piszą uczniowie klasy III. Gazetka ukazuje się cztery razy w roku, zgodnie z cyklem czterech pór roku. Opiekunką ?Szkolnych Plotek? nadal jest pani Anna Kwaśniewicz.

 

plotki

Apel z okazji Święta Niepodległości

Dnia 17 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
przygotowany pod kierunkiem pana Sebastiana Żymła.

W uroczystości udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej, nauczyciele oraz Dyrekcja szkoły. Przed widzami swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy czwartej i piątej. Ciekawy scenariusz oraz pomysłowa scenografia sprawiły, że apel dostarczył widzom wielu wrażeń. W programie zaprezentowano również najbardziej znane pieśni patriotyczne, które towarzyszyły kolejnym pokoleniom Polaków od chwili utraty niepodległości w 1795 r. do jej odzyskania w 1918 r

 

 • S7307561
 • S7307562
 • S7307563
 • S7307564

I Wielkie Dyktando Języka Niemieckiego

Dnia 18.10.2010 odbyło się w Walcach I wielkie Dyktando Języka Niemieckiego. Konkurs ten został po raz pierwszy zorganizowany w naszym Województwie i mogli w nim brać udział uczniowie Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych, tak też zostały podzielone kategorie uczestnictwa. 

Uczniowie Nadine Schindzielors, Marcel Broj, Kornel Broj, Andrzej Grund oraz Szymon Piechaczek uczestniczyli w tym Konkursie i w tym miejscu pragniemy im podziękować i pogratulować.

Jedna z naszych uczennic Nadine Schindzielors została laureatką tego konkursu i dnia 10.11.2010 w Walcach na uroczystej Gali odbierze nagrodę.

Zdjęcia z Dyktanda można obejrzeć na stronie http://www.pgwalce.pl/

Niebieski tydzień

Niebieski Tydzień

Właśnie zakończył się niebieski tydzień, który organizowany był w ramach Kolorowych tygodni. Uczniowie zrobili gazetkę z przedmiotami i rysunkami, które kojarzą z tym właśnie kolorem. Na zajęciach tworzyli także prace w drewnie, których wystawa zostanie wkrótce zorganizowana. Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie odbili również swoje dłonie i umieścili je na naszej tęczy.

 

 

1

A oto nasza niebieska gazetka?

Czytaj więcej: Niebieski tydzień

Bal Strachów

Już tradycyjne, bo od roku 2002, uczniowie klas I- III bawili się 29 października na Balu Strachów przygotowanym przez wychowawczynie klas. Na Bal przybyły Czarownice, Wampiry, Kostuchy i inne Straszydła. Po wykonaniu przeraźliwych, powitalnych okrzyków, Strachy rozpoczęły tańce, harce i zabawy. Było zawijanie mumii, zręcznościowy slalom wokół dyni i tańce- łamańce. Ważnym punktem imprezy była wizyta Mikro- Straszydeł z zaprzyjaźnionego przedszkola i wspólne okrzyki, wycie i zawodzenie. W ramach odpoczynku Straszydła udały się na słodki poczęstunek. Czas przeznaczony na zabawy szybko minął i trzeba było wrócić do ławek i stać się znowu grzecznymi uczniami. Jedynym śladem po Balu były samodzielnie wykonane przez dzieci dekoracje oraz Wystawa strachów z dyni. Wystawę można było przez tydzień podziwiać na korytarzu klas I-III, a eksponaty przygotowali uczniowie wspólnie z rodzicami.

Zapraszamy do galerii.

Dzień Patrona

?Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.?

Papież Jan Paweł II

 

     16 października to dzień w którym przypada święto patrona naszej Szkoły ? Papieża Jana Pawła II. Jak co roku z tej okazji przygotowywany jest uroczysty apel. Tym razem powinność tą spełniała klasa VI wraz z Samorządem Uczniowskim i z pomocną dłonią pani Agnieszki Waleska i pani Izabeli Zajkowskiej-Gajos. Uczniowie przybliżyli nam sylwetkę Patrona wykorzystując swoje zdolności recytatorskie oraz osiągnięcia techniki w postaci prezentacji multimedialnej. Nie zabrakło też wspólnego zaśpiewania ulubionego utworu Patrona - ?Barka? oraz pieśni ?Abba Ojcze? i Hymnu Szkół im. Jana Pawła II.

Na koniec uroczystości uczniowie sprawili nauczycielom miłą niespodziankę, wręczając im samodzielnie przygotowane dyplomy uznania z podkreśleniem indywidualnych cech  każdego z pracowników.

papiez

 

Więcej na temat uroczystości znajdziemy w Galerii.

Pierwsza wizyta uczniów klasy I w bibliotece szkolnej

W dniu 22 października 2010r. uczniowie klasy I po raz pierwszy przybyli do biblioteki szkolnej. Spotkanie z biblioteką miało na celu poznanie biblioteki, zapoznanie z regulaminem,zbiorami bibliotecznymi i czasopismami.    Dzieci dowiedziały się, jakie są różnice między biblioteką i księgarnią ,i   co to jest czytelnia.

Uczniowie klasy pierwszej zastanawiali się, dlaczego należy troszczyć się o książki. Nauczyciel bibliotekarz przedstawił dzieciom ?Prośby książki?.

 Dzieci zapoznały się  z zasadami wypożyczania książek w szkolnej bibliotece, wiedzą co to jest: karta czytelnika i karta książki. Na zakończenie zajęć założono uczniom karty czytelnika i od tej chwili mogą wypożyczać książki ze szkolnej biblioteki.

 Kontynuacją zajęć w klasie I jest pasowanie uczniów na czytelników.

 • PIC_0023
 • PIC_0024
 • PIC_0026
 • PIC_0027
 • PIC_0028

Spotkanie dzieci z "Kubusiem Puchatkiem"

         25.10.2010r  na długiej przerwie , w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie dzieci z ?Kubusiem Puchatkiem?.Uczniowie wysłuchali fragmentu opowiadania przygód misia o? małym rozumku?, przeglądali książki i czasopisma poświęcone Kubusiowi i jego przyjaciołom. Na zakończenie spróbowali jego  ulubionego przysmaku ?małego co nieco?{miodu}i otrzymali rysunek przedstawiający Kubusia do pokolorowania. Najładniejsza praca zostanie nagrodzona.

 

 • PIC_0037
 • PIC_0038
 • PIC_0040
 • PIC_0043
 • PIC_0044

PROGRAM "OWOCE W SZKOLE"

18 października nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do programu ? Owoce w szkole?. Program ten skierowany jest do uczniów klas I ? III szkół podstawowych, a jego celem jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Uczniowie klasy I i III w ramach tego programu trzy razy w tygodniu otrzymują porcje owoców i warzyw. Warunkiem przystąpienia szkoły do programu było wysłanie wypełnionego wniosku o zatwierdzenie szkoły w programie ?Owoce w szkole" do oddziału Agencji Rynku Rolnego oraz zgoda rodziców.

owoce

Zdjęcia znajdują się w Galerii 

 

 

 

Pasowanie na ucznia

Po uroczystościach związanych z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, rozpoczęła się druga część święta- Pasowanie na Ucznia. Klasa I została poddana ?egzaminowi? przez starszych kolegów z klasy III. Pierwszacy pochwalili się znajomością symboli narodowych, umiejętnością śpiewania, a także wiadomościami z zakresu kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w szkole i zdrowego odżywiania. Po zdanym egzaminie odbyła się najważniejsza część Pasowania- Ślubowanie na Sztandar Szkoły i pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor. Po Pasowaniu każdy uczeń otrzymał od wychowawczyni pamiątkowy dyplom, a od kolegów z klasy III zakładkę do książki. Również wychowawczyni pierwszaków została obdarowana przez III klasę śliczną różą. A oto nowi uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Boguszycach: Paulinka Gordzielik, Patryk Groehl, Mirela Hettwer, Szymon Kabela, Dawid Schwalbe, Mykhailo Maystrenko, Łukasz Steinhof, Natalia Włodarczyk, Paulinka Wotzka. Wychowawczynią klasy jest pani Anna Kwaśniewicz.

 

Zdjęcia z uroczystości znajdują się w Galerii

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października bieżącego roku o godzinie 8.30 w naszej Szkole, uroczyście odśpiewanym Hymnem Narodowym rozpoczął się apel związany z Dniem Edukacji Narodowej.

Jest to święto szczególne dla wszystkich pracowników oświaty i obchodzone jest co roku w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej od 1773 roku.

Uroczystego powitania przybyłych gości dokonała Dyrektor Zespołu-Szkolno Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Boguszycach Pani Alina Wasilewska. Pani Dyrektor wyraziła podziękowania dla wszystkich współpracowników, podkreślając ich zaangażowanie oraz serce, które codziennie wkładają w wychowanie i kształtowanie postaw wśród młodego pokolenia. Wyrazem tych podziękowań były nagrody Dyrektora dla pracowników. Swoje podziękowania na ręce nauczycieli oraz wszystkich pracowników Szkoły obecnie pracujących oraz emerytowanych złożyli również uczniowie, przygotowując pod kierunkiem pani Izabeli Zajkowskiej-Gajos występ prezentujący ich talent wokalny, taneczny, satyryczny oraz recytatorski. Wyrazy uznania dla wszystkich pracowników Szkoły obecnych na apelu w imieniu Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców złożyli uczniowie klasy VI, wręczając symboliczne laurki i słodkie upominki.

Zdjęcia z uroczystości znajdują się w Galerii

Życzenia

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

W jednym z najważniejszych dni w całym roku szkolnym,

Dniu Nauczyciela chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia

wszystkim nauczycielom

 i wszystkim pracownikom Zespołu Szkolno ? Przedszkolnego im. Jana Pawła II.

Dużo zdrowia, energii i wytrwałości, byście mogli w pełni realizować

swoje plany życiowe i zawodowe.

 

Sprzątanie Świata

     W dniu 20 września 2010 roku, po raz kolejny, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszycach wraz z nauczycielami włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji ?Sprzątanie Świata?.

Tegorocznej akcji przyświecało hasło ?Chrońmy bioróżnorodność ? segregujmy odpady?.

Pierwszym etapem naszego zaangażowania w Akcję ?Sprzątania Świata? było odwiedzenie Izby Edukacyjnej w Prószkowie ze stałą ekspozycją o tematyce leśno-przyrodniczej, po której oprowadzali nas miejscowi leśnicy. Ponad to mogliśmy dowiedzieć się, czym jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób selekcjonowanie śmieci może mieć wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej?

Drugim etapem naszej akcji było posprzątanie jednej z leśnych ścieżek. Uczniowie podczas sprzątania używali rękawic ochronnych, a śmieci były zbierane do foliowych worków, które przygotowało dla nas Nadleśnictwo Prószków.

Na koniec naszego pobytu, w nagrodę za naszą pracę, leśnicy gminy Prószków ugościli nas pysznymi kiełbaskami prosto z leśnego ogniska.

Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

Zdjęcia znajdują się w Galerii

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

1 września w naszym Zespole Szkolno- Przedszkolnym rozpoczęliśmy  nowy rok szkolny 2010/2011. W sali gimnastycznej wszystkich zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli przywitała pani dyrektor mgr Alina Wasilewska. Po części oficjalnej, w czasie której 9- cioro pierwszoklasistów otrzymało ? tyty?, odbyły się spotkania klasach.

W bieżącym roku będzie uczęszczało do naszego Zespołu 50 przedszkolaków ( w dwóch grupach) i 44 uczniów (w pięciu klasach).

Wszystkim życzymy zapału do pracy, dużo radości  zdobywaniu umiejętności nowych wiadomości.

Zdjęcia znajdują się w Galerii

Wrażenia z wycieczki

Wrażenia z wycieczki do Wadowic, Inwałdu i Węgierskiej Górki opisane przez uczniów klasy II

 

 6 maja pojechaliśmy na szkolną wycieczkę. Byliśmy w Wadowicach, w rodzinnym domu papieża Jana Pawła II. Widzieliśmy zdjęcia, jego kołyskę, ubrania, świadectwa, narty, monety i medale z wizerunkiem papieża.

W Parku Miniatur w Inwałdzie obejrzeliśmy modele największych budowli na świecie ( Big Ben, Wieża Eiffla), jeździliśmy na karuzelach i graliśmy w różne gry. Nocowaliśmy w Węgierskiej Górce. 7 maja weszliśmy na Górę Matyska, po drodze oglądaliśmy stacje drogi krzyżowej.

W Dinolandii w Inwałdzie podziwialiśmy modele największych dinozaurów, przeszliśmy tajemniczym tunelem i oglądaliśmy skamieniałości. Przywieźliśmy mnóstwo pamiątek oraz wadowickie kremówki zwane ?papieskimi?. Bardzo nam się podobało

Dzień Unii Europejskiej 2010

Dzień Unii Europejskiej

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej.  Z okazji tego święta Europy, jak co roku, organizujemy w naszej szkole szereg zabaw i konkursów, których celem jest propagowanie wiedzy na  temat kultury, literatury, języka, historii i geografii krajów europejskich.

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE

Podobnie jak w zeszłym roku, jednym z głównych akcentów celebrowania tego dnia będzie konkurs ?Poznajemy kraje europejskie? , który odbędzie się w dniu 11 maja 2010 roku o godz. 8:20 w budynku ZSP im Jana Pawła II w Boguszycach.

W imieniu organizatorów konkursu serdecznie zapraszamy zarówno rodziców jak i wszystkich chętnych do oglądnięcia krótkich prezentacji przygotowanych przez dzieci naszej szkoły.

PRZEBIEG KONKURSU

1. Konkurs obejmuje II etapy:

I Etap:

- prezentacja kramiku ilustrującego osobliwości wybranego przez siebie państwa europejskiego. Czas prezentacji każdej z grup nie powinien przekraczać 10 minut.

II etap:

- test pisemny w języku polskim z wiedzy o krajach europejskich z zakresu historii, kultury, literatury, polityki oraz geografii. Czas trwania: ok. 30 minut.

DO DRUGIEGO ETAPU PRZECHODZĄ 3 NAJLEPSZE ZESPOŁY (ZESPOŁY KTÓRE UZYSKAŁY NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ PUNKTÓW PO 1 ETAPIE KONKURSU)

 

NAGRODY
1. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
2. Przewiduje się miejsca ex-equo.

3. Wyróżnienie pozakonkursowe - Przewidywana jest nagroda za najlepsze tradycyjne danie danego państwa.

Mistrzostwa Gminy w LA oraz Mistrzostwa Gminy w czwórboju

Dnia 24 kwietnia na Stadionie Miejskim w Prószkowie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Gminy w LA oraz Mistrzostwa Gminy w czwórboju. Znakomicie w tych zawodach zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły zdobywając grad medali. Złote medale zdybyli: Sandra Komor (skok w dal), Joanna Dobis (300m), Patryk Grund (1000m), Tomasz Kansy (500m), sztafeta 4x100m (Tomasz Kansy, Patryk Grund, Dawid Włodarczyk , Kevin Roskosz) oraz drużyna chłopców w czwórboju (Tomasz Kansy, Patryk Grund, Dawid Włodarczyk , Kevin Roskosz, Andrzej Grund). Srebrne medale zdobyli: Iga Dudek (skok w dal), Dawid Włodarczyk (1000m) oraz drużyna czwórboju dziewcząt (Sandra Komor, Joanna Dobis, Iga Dudek, Żaneta Wysmalek, Kamila Krawiec). Brązowe medale zdobyli: Kelvin Roskosz (100m) oraz sztafeta 4x100m dziewcząt (Sandra Komor, Joanna Dobis, Żaneta Wysmalek, Kamila Krawiec).

 • S7306773
 • S7306774

 

Sprawdzian 3-cio klasisty

14 kwietnia 2010 roku odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem.

 • S7306715

 

Podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

20 marca 2010 (sobota)o godz. 11.00 w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu odbyło się podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych roku szkolnego 2009/2010. Podczas spotkania wręczone zostały zaświadczenia dla laureatów konkursów i nauczycieli przygotowujących uczestników.

Wśród lauratów znalazła się uczennica klasy IV Nadine Schindzielors, która została laureatką Konkursu Jezyka Niemieckiego.

 

 

 • nadine 040
 • nadine 043
 • nadine 049

1 Dzień Wiosny

          Dnia 19 marca w naszej szkole odbyło się powitanie wiosny.

Uroczystość zapoczątkowało przedstawienie w wykonaniu klas młodszych.

Następnie uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli, realizując tym samym projekt ?Dzień dobroci dla nauczycieli i pracowników szkoły?. 

 

          W rolę Pani dyrektor wcieliła się Sandra Komor, nowymi sekretarkami zostały Kamila Krawiec i Joanna Dobis, zaś jako woźni wykazali się Tomek Kansy i Patryk Grund. Lekcje w klasie drugiej poprowadziła Nikola Kuc, a Ewa Tromsa i Iga Dudek próbowały zastąpić Panią Małgorzatę Matczak.  Dawid Włodarczyk i Kelvin Roskosz zmierzyli się z próbą zastąpienia Pana Sebastiana na lekcji w-f.  Projekt ten był realizowany już po raz drugi. Dzień był naprawdę udany i wszystkim uczniom sprawił wielką frajdę.

 • S7306608
 • S7306609
 • S7306610
 • S7306611
 • S7306612
 • S7306613
 • S7306614
 • S7306615
 • S7306616
 • S7306617
 • S7306618
 • S7306619
 • S7306620
 • S7306621
 • S7306622
 • S7306623
 • S7306624
 • S7306625
 • S7306626
 • S7306627
 • S7306628
 • S7306629
 • S7306630
 • S7306631
 • S7306632

Tenis stołowy

W dniu 27.02.2010r. w Szkole Podstawowej w Prószkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym. W zawodach tych naszą szkołę reprezentowali: Patryk Grund (gra pojedyncza), który zdobył brązowy medal oraz Dawid Włodarczyk i Kevin Roskosz (gra podwójna), którzy uplasowali się na czwartym miejscu.

 • tenis
 • tenis2

Mały Olimpijczyk 2010

W dniu 19.12.2009 r. odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Gminy w grach i zabawach sportowych. Bardzo dobrze zaprezentowali się w tych zawodach uczniowie naszej szkoły, pewnie zdobywając pierwsze miejsce. Drużyna chłopców w pokonanym polu zostawiła drużyny z Prószkowa, Złotnik oraz Zimnic Wlk. W kategorii dziewcząt zwyciężyła reprezentacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Zimnicach Wielkich, pokonując odpowiednio szkoły z Prószkowa oraz Ligoty Prószkowskiej.

Drużyna chłopców wystąpiła w składzie: Kewin Wicher, Dominik Wrzos, Piotr Dobis, Szymon Czura, Łukasz Ledwig, Aleksander Pawleta, Tomasz Wójcik, Dorian Sikora.

 • olimpijczyk

 

Kolorowe Tygodnie

 Od  06.09.2010 w naszej szkole odbywa się projekt ?Kolorowe tygodnie?. Na tych zajęciach uczniowie poznają świat wszystkimi zmysłami i różnymi technikami. Rozwijają swoje sprawności językowe, swoją wiedzę ogólną i uczą się wielu nowych rzeczy. Uczniowie tworzą gazetkę szkolną do danego koloru tygodnia. Na końcu danego tygodnia organizowane jest spotkanie z jakimś gościem specjalnym, który opowiada o sobie i swojej pracy, a także sprawdza wiadomości uczniów związane z tym, czego się nauczyli.

Tygodnie podzielone są następująco :

 • Tydzień zielony,
 • Tydzień niebieski,
 • Tydzień żółty,
 • Tydzień pomarańczowy,
 • Tydzień czerwony.

Właśnie zakończyliśmy tydzień zielony. W czasie trwania zielonego tygodnia uczniowie poznali poprzez smak, węch i dotyk wiele zielonych warzyw, owoców i roślin.

Czytaj więcej: Kolorowe Tygodnie

Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego

25 lutego odbyły się eliminacje na szczeblu wojewódzkim

Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.

 

Uczennica klasy IV Nadine Schindzielors  została laureatką konkursu.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Dzień Życzliwości

20 listopada 2009 po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Inicjatorkami obchodów tego dnia były panie: Małgorzata Matczak i Beata Romaniszyn.

 Przez cały dzień uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły chodzili z przypiętymi żółtymi serduszkami . Miały one przypominać,  że przyjemniej jest żyć będąc życzliwym, miłym i uprzejmym niż agresywnym i złośliwym. Bądźmy życzliwi nie tylko od święta!

Czytaj więcej: Dzień Życzliwości