slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

niedziela, 21 czerwiec 2020 13:45

Ostatnia wirtualna wystawa prac uczniów klasy I w roku szkolnym 2019/2020

Napisane przez Beata Romaniszyn

    „Brzydkie Kaczątko”- to jeden z najbardziej znanych tytułów pięknych i wzruszających opowieści najsłynniejszego baśniopisarza świata.
Nastrojowa mądra, napisana pięknym językiem baśń Hansa Christiana Andersena zachwyca po dziś dzień dzieci i dorosłych.

„Brzydkie Kaczątko” ma już 177lat, a jego przesłanie jest wciąż (a może coraz bardziej) aktualne. Uczy otwartości na drugiego - często różniącego się od nas pod wieloma względami - człowieka. Pokazuje jak ważna jest akceptacja, empatia, szacunek i tolerancja dla inności. Warto się nad tym zastanowić w przededniu demonstracji z okazji 11 listopada…

Baśń duńskiego pisarza Hansa Christniana Andersena wydano po raz pierwszy 11 listopada 1843 r. w zbiorze Nye Eventyr. Første Bind. Første Samling.  Andersen wzrusza pisząc w niej o braku akceptacji i odtrąceniu różniącego się wyglądem od innych kaczątka, które po przykrych przygodach zmienia się w pięknego, królewskiego łabędzia.  

„(…) Stare łabędzie pokłoniły mu się z dobrocią i uznaniem.

Wtedy zawstydzony i wzruszony razem, ukrył głowę pod skrzydło, nie wiedząc, co począć. Czuł się tak bardzo, tak bardzo szczęśliwy! Myślał o tym, jak niedawno i jak długo cierpiał z powodu swej brzydoty, jak nie miał nikogo, kto by chciał być jego bratem, przyjacielem, a teraz — bratem jest ptaków królewskich, jak one piękny, może najpiękniejszy! Świat cały zdaje się śpiewać pochwały jego piękności, czeremcha przesyła mu słodki zapach, słońce promienie złote, woda go pieści dotknięciem, przyjaźnie odbija jego obraz. O, jak miłe jest życie!

Rozpostarł skrzydła, które zaszumiały głośno, podniósł do góry szyję wdzięcznym ruchem i z głębi serca zawołał radośnie:

— Nie marzyłem o takim szczęściu — nie marzyłem!”

Uczniowie klasy I wykonali prace plastyczne(dowolna techniką) -ilustrację do „Brzydkiego kaczątka” oraz do ulubionej baśni, bajki, filmu . Na wystawę prac zapraszamy do galerii.

                                                                                                       Uczniowie klasy I.