slide1 slide2 slide4 slide6

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

środa, 09 styczeń 2019 20:37

„Z wizytą w niezwykłej akademii” - prace przestrzenne do lektury „Akademia Pana Kleksa”

Napisał

         Projekt  „Z wizytą w niezwykłej  akademii ”do lektury „Akademia Pana Kleksa”  wykonany przez uczniów klasy  IV powstał przy okazji omawiania obowiązkowej lektury Jana Brzechwy: „Akademia Pana Kleksa” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        Celem projektu było przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród uczniów, zabawy, wykazanie się pomysłowością, kreatywnością, współzawodnictwem, umiejętnością  wyboru właściwej strategii pracy w grupie, wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu, dostarczanie pozytywnych przeżyć i zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputerów.

        Zadaniem  było wykonanie makiety akademii  do której uczęszczał Adaś Niezgódka i jego koledzy, a nauczycielem był niezwykły profesor – Ambroży Kleks.

         Zanim jednak przystąpili do pracy , to najpierw, pod czujnym okiem polonistki, dokładnie przeanalizowali fragmenty książki opisujące akademię, przygotowali notatki , które miały być pomocą naukową podczas tworzenia tych prac. 

       Następnie zabrali się do wykonania modeli przedstawiających akademię . Uczniowie w parach lub w grupach, wykorzystując  różne materiały konstruowali  budynki i ich otoczenie. Była tam m.in. kuchnia pana Kleksa, sypialnie chłopców, komin przez który pan Kleks dostaje się do swoich sekretów, ul. Czekoladową i furtki do różnych baśni. Nie zabrakło również rekwizytów związanych z nauką w akademii, np. piłka-globus służąca do nauki geografii. Pomysły na wykonanie makiety były tak różne, jak i materiały z których zostały one wykonane. Trzeba przyznać, iż powstałe budowle dopracowane zostały w najdrobniejszych szczegółach.

          Szczególne podziękowania należą się też  rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w te działania, podsuwając pomysły lub pomagając w wykonaniu trudniejszych elementów. Uczniowie zgodnie twierdzili, że wykonanie makiety wymagało wiele czasu i pracy, ale integrowało grupę i rozwijało kreatywność.

                                                                                       mgr I. Gajos- polonista

                                                                                       mgr. B.Romaniszyn- nauczyciel bibliotekarz

Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 20:37