slide3 slide5 slide7 slide8 slide9

Projekty i programy

szkola_w_ruchu

 

ani_logo

Atom cz b

Aktualności 2018/2019 - Przedszkole

     Od września 2018 r ,w każdy piątek dzieci z przedszkola w Boguszycach brały udział w zajęciach organizowanych w szkolnej bibliotece w ramach NPRCz.  Zajęcia te prowadzone były przez  panią Beatę Romaniszyn- nauczyciela bibliotekarza. Celem zajęć było upowszechnianie czytelnictwa, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki, poznanie pracy bibliotekarza, wzbogacenie słownictwa .

     Zajęcia tak były organizowane ,żeby były dla nich atrakcją  i przygodą, a biblioteka magicznym miejscem. Z okazji ich wizyt przygotowywane były ciekawe wystawy książek ,które mogli wziąć do ręki  i pooglądać. Zobaczyli  najmniejsze, największe  i te najcięższe książki w księgozbiorze szkolnym. Słuchali  wierszy i bajek, interpretowali gestami czytane przeze panią utwory, oraz pięknie odpowiadali  na pytania. Poznali zasady dotyczące zachowania i dbałości o książki, zasady wypożyczenia książek z biblioteki i w jaki sposób są one  pogrupowane  na półkach. Z wielkim zainteresowaniem oglądali lapbooki wykonane przez uczniów wcielając się jednocześnie w rolę jurorów i wybierając najciekawsze z nich . Bardzo zainteresowała ich taka forma książki, do tego stopnia,iż podczas zabawy rysowali, składali własne lapbooki do bajek ,które bardzo dobrze znają.  Poznali prawa i obowiązki dziecka na podstawie opowiadań z książki R. Piątkowskiej „Moje prawa ważna sprawa”. Byli z wizytą w niezwykłej akademii – Akademii Pana Kleksa. Oglądali i podziwiali wykonane przez uczniów klasy IV przestrzenne modele szkoły Pana Kleksa i słuchali fragmentów czytanej lektury. Chętnie brali udział w konkursach plastycznych,a ich  prace eksponowane były w bibliotece. Przedszkolaki dumne były z tego, że będą je oglądać starsi koledzy.

     Mam nadzieję, że takie spotkania już od najmłodszych lat zaowocują w przyszłości, a dzieci chętnie będą sięgać po książki. Nie zapominajmy, że sukces odniesiony na samym początku kariery przedszkolnej czy też  szkolnej zapadnie małemu człowiekowi głęboko w pamięci i zbuduje solidny fundament wiary w siebie i we własne możliwości. Umiejętność czytania to prawdziwy skarb na całe życie.

     To pierwsze takie działanie z przedszkolakami  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a to jeszcze nie koniec…Dzieciom tak spodobały się wizyty w bibliotece, że postanowiłam  kontynuować zajęcia do końca roku szkolnego.

     Ważne:  Systematyczny, osobisty kontakt z książką przygotowuje do korzystania z literatury i sprzyja kształtowaniu właściwych nawyków. Wybierając teksty literackie dla dzieci, warto prześledzić i zapoznać się z utworami literackimi aby były dostosowane do ich potrzeb, zainteresowań oraz wieku. Utwory dla dzieci, m.in. bajki, opowiadania, powieści, legendy, wiersze, komiksy, odznaczają się przede wszystkim fantazją, obrazowością i swoistym humorem. Wśród polskich autorów warto sięgnąć m.in. do: Jana Brzechwy, Marii Kownackiej, Janiny Porazińskiej, Ewy Szleburg-Zarembiny, Juliana Tuwima czy Jana Twardowskiego.

         Przedstawiam  Złotą Listę książek do czytania dzieciom opracowaną przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”:

 Wiek 0- 4 lata:

 ∗ Marta Bogdanowicz (opracowanie) - Rymowanki - przytulanki ∗ Paulette Bourgeois, Brenda Clark - seria o Franklinie ∗ Jan Brzechwa - Wiersze i bajki ∗ Gilbert Delahaye - seria o Martynce ∗ Barbara Gawryluk - Dżok, legenda o psiej wierności ∗ Dimiter Inkiow - Ja i moja siostra Klara ∗ Czesław Janczarski - Miś Uszatek ∗ Janosch - Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś ∗ Astrid Lindgren - Lotta z ulicy Awanturników ∗ Sam McBratney - Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham ∗ Nele Most, Annet Rudolph - Wszystko moje; Co wolno, a czego nie wolno ∗ Beata Ostrowicka - Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę! ∗ Joanna Papuzińska - Śpiące wierszyki ∗ Eliza Piotrowska – Bajka o drzewie ∗ Renata Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy ∗ Annie M.G. Schmidt – Julek i Julka ∗ Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci ∗ Wojciech Widłak - seria o panu Kuleczce

Wiek 4-6 lat:

 ∗ Florence and Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny ∗ Hans Christian Andersen - Baśnie ∗ Wanda Chotomska – Wiersze; Pięciopsiaczki ∗ Carlo Collodi - Pinokio ∗ Waclaw Ćtvrtek - O gajowym Chrobotku; Bajki z mchu i paproci ∗ Iwona Czarkowska – Biuro zagubionych zabawek ∗ Eva Janikovszky – Gdybym był dorosły ∗ Grzegorz Janusz – Misiostwo świata ∗ Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Sznurkowe historie; Maleńkie Królestwo królewny Aurelki ∗ Asa Lind – Piaskowy Wilk ∗ Astrid Lindgren - seria o Pippi Pończoszance; Emil ze Smalandii ∗ Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolittle Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka ∗ Małgorzata Musierowicz - Znajomi z zerówki ∗ Alan A. Milne - Kubuś Puchatek; Chatka Puchatka ∗ Renata Piątkowska - Na wszystko jest sposób; Nie ma nudnych dni ∗ Małgorzata Strzałkowska - Leśne Głupki; Wierszyki łamiące języki ∗ Danuta Wawiłow – Wiersze

                                                                                                       Beata Romaniszyn

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:21

Warsztaty świąteczne

Napisał

     13.12.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Małgorzatę Kuczyńską. Przedszkolaki z plasteliny wykonały Wesołego Reniferka.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:15

Spotkanie świąteczne

Napisał

     W niedzielne popołudnie dzieci z grupy „Kotki” uczestniczyły w spotkaniu świątecznym w budynku Straży Pożarnej w Źlinicach. Na zaproszenie mniejszości niemieckiej DFK Źlinice- Boguszyce. Przedszkolaki pięknie zaprezentowały publiczności program artystyczny. Dzieci za swój występ otrzymały gromkie brawa.
       Dziękujemy dzieciom i rodzicom za przybycie.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:14

Akcja edukacyjna ” Wyraźni na drodze”

Napisał

     Grupa Kotki wzięła udział w akcji edukacyjnej „Wyraźni na drodze”, której celem było promowanie bezpieczeństwa i widoczności na drodze wśród dzieci 5-6 letnich. Organizatorami akcji są agencja WTEM i Disney Polska , partnerem akcji jest Fundacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marsz Zebry.
      Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach doskonalących poruszanie się w ruchu ulicznym. Utrwalały podstawowe zasady drogowe, przejście dla pieszych oznakowane ze światłami i bez świateł, a także poruszanie się w ciemności z wykorzystaniem elementów odblaskowych. Dzieci wykonały również prace plastyczne pt. „ Wyraźni na drodze”. Przedszkolaki otrzymały kolorowanki oraz odblaski. Za udział w akcji grupa „Kotki” dostała dyplom uczestnictwa.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:12

Wielkie pieczenie pierników w przedszkolu

Napisał

     Dzieci z naszego przedszkola zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki.
Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Przedszkolaki w każdej grupie mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanego wcześniej przepisu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek.
Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
     W poniedziałek dzieci ze swoimi paniami będą dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami.

     3 grudnia 2018r nasze przedszkolaki pojechały na wycieczkę do sali zabaw "SMOCZA JAMA" w Opolu. Jest to wymarzone miejsce dla małych amatorów wielkiego szaleństwa w basenach kulkowych, na zjeżdżalniach i w krętych tunelach. W czasie zabaw uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy dzieci. Po poczęstunku nieoczekiwanie pojawił się św. Mikołaj, który rozdał wszystkim dzieciom upominek. Po zabawie, zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń dzieci wróciły autokarem do przedszkola

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:09

Andrzejki

Napisał

     Andrzejki to jeden z tych wyjątkowych, magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia sięga bardzo dawnych czasów. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby i zabawy, o których mieliśmy okazję się przekonać. Otóż 29 Listopada w naszym przedszkolu zorganizowany został bal andrzejkowy. Tego dnia wróżka „Aldona”, zaprosiła wszystkie dzieci na magiczne spotkanie- pełne wróżb i zabaw. Były losy z wróżbami, ustawianie bucików, losowanie liczb itp. „Andrzejki” były okazją do dobrej zabawy, integracji i jednocześnie przypomnieniem tradycji i obrzędów ludowych. Po przeżyciach związanych z wróżbami odbyła się zabawa przy muzyce. Wszystkie dzieci bawiły się wesoło.

     Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów dla dzieci

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:07

Teatrzyk „Kożucha kłamczucha”

Napisał

     29 listopada dzieci miały okazję na fascynujące spotkanie ze sztuką – do naszego przedszkola zawitał teatrzyk Studio Małych Form Teatralnych SZTUKA. Młodzi widzowie zostali uraczeni przepięknym spektaklem „Kożucha kłamczucha”, opartym na motywach utworu Janiny Porazińskiej, będącym zabawną opowieścią o niesfornej kózce. Spektakl był niezwykle wesoły, pobudził dzieci emocjonalnie, wydobył ich empatię, co przejawiało się w głośnych krzykach maluchów na sali, skierowanych do bohaterów przedstawienia. Spektakl wspaniale angażował także dzieci do zabawy, poprzez wykonanie wspólnego góralskiego tańca z aktorami na scenie. Uwagę w spektaklu przykuwała również piękna scenografia oraz kostiumy aktorów, akcentujące piękno Podhala. Ze spektaklu „Kożucha kłamczucha” wypływa ponadto piękny morał dla naszych małych widzów – przedstawienie uczy prawdomówności, umiejętności wybaczania, jak również prawdziwej przyjaźni.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:05

Żyrafa Ola w przedszkolu

Napisał

     Dziś mieliśmy wyjątkowego gościa w przedszkolu – Żyrafę Olę, która uczyła nas rozwiązywać konflikty w swoim języku – czyli Języku Żyrafy (Porozumienie Bez Przemocy). Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i ćwiczyliśmy wzajemne słuchanie pomysłów. Poznaliśmy historyjkę dzieci na placu zabaw i szukaliśmy wspólnie rozwiązań trudnych sytuacji, gdy nasze pragnienia i potrzeby są różne. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że na KAŻDY PROBLEM JEST WIELE ROZWIĄZAŃ, zatem będziemy ich wspólnie szukać, by KAŻDY MÓGŁ BYĆ ZADOWOLONY.
      Dziękujemy Wydawnictwu KLETT za inicjatywę, wielką żyrafę i plakat. Dziękujemy za lekcję wzajemnego słuchania i zrozumienia!

poniedziałek, 17 grudzień 2018 22:02

Warsztaty świąteczne

Napisał

     26.11.2018r. grupa „Kotki” uczestniczyła w warsztatach świątecznych organizowanych przez DFK Źlinice - Boguszyce. Panie przygotowały dla dzieci miejsca pracy, i potrzebne materiały plastyczne do wykonania dekoracji świątecznych. Gdy wszystko było gotowe dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – kolorowały kartki świąteczne i ozdabiały, wykonały piękne choineczki itp.
     Spotkanie było bardzo udane. Dzieci wróciły bardzo zadowolone. Dziękujemy bardzo organizatorom za zaproszenie i przygotowanie warsztatów świątecznych.

     „Piękna nasza Polska cała"- przedszkolaki meldują wykonanie zadania nr 12. Wysłaliśmy kartkę do pani Ludmiły Fabiszewskiej- organizatorki projektu.

     W ramach realizacji projektu " Piękna nasza Polska cała" ogłoszono konkurs plastyczny skierowany do dzieci i rodziców. Wpłynęło 17 prac plastycznych, wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością w swoich pracach.
      Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 22 listopada 2018 roku. Wszyscy otrzymali dyplomy pamiątkowe i drobne upominki. Dziękujemy serdecznie rodzicom i dzieciom którzy włączyli się do konkursu plastycznego.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 21:57

Wizyta w kopalni "Folwark"

Napisał

     21 listopada przedszkolaki z grup „Kotki” i „Biedronki ”, pojechały na wycieczkę do kopalni „Folwark”, . Dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte przez pracowników kopalni. Na wstępie zostały zapoznane z miejscem i celem wizyty oraz kultem św. Barbary. Dowiedziały się na czym polega ciężka praca górnika, jak wygląda jego strój roboczy i odświętny mundur. Mogły poprzymierzać czako – górniczą czapkę i przekonać się, co oznaczają poszczególne kolory pióropusza. Dzieci dowiedziały się że w kopalni "Folwark „wydobywa się margiel i wapien - niezbędny do produkcji cementu. Przedszkolaki na koniec wycieczki otrzymały kolorowanki, cukierki oraz odblaski. W imieniu całej wspólnoty przedszkolnej dziękujemy.

     Przedszkolaki z Boguszyc meldują wykonanie zadania nr 10 z projektu "Piękna nasza Polska cala "Według przepisu Babci lub Dziadka" Wykonaliśmy przysmak naszego regionu, czyli kluski śląskie. Było pysznie.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 21:54

11 listopada

Napisał

     No i stało się!!  Niesamowita, wzniosła atmosfera i z głębi serca odśpiewany Hymn Polsk - 4-zwrotkowy przez grupę "Kotki" zadanie nr 1 z projektu " Piękna Nasza Polska Cała zostało wykonane.
Dokładnie o godzinie 11.11 razem z uczniami Szkoły Podstawowej dzieci z Grupy "Kotki i "Biedronki" zaśpiewały Hymn Polski.  Na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wykonały żywą flagę Polski-ustawiając się odpowiednio z biało-czerwonymi kartami.
     To był wyjątkowy i piękny dzień w naszym przedszkolu

     W czwartek dzieci z grupy „Kotki” i „Biedronki” z uśmiechem prezentowały przez cały dzień polską modę.
Dzieci ubrane w barwy narodowe godnie obchodzili Dzień Mody Patriotycznej. Wśród nich mogliśmy zobaczyć bardzo oryginalne stroje – sportowców, Krakowianki , Łowiczanki itp.
Dzieci miały przyjemność zaprezentować swoje kreacje na czerwonym dywanie w blasku fleszy i reflektorów.
Atmosfera była wspaniała! W tle było słychać muzykę. Wszyscy bili sobie ogromne brawa, wszyscy byli uśmiechnięci! Na koniec powstały pamiątkowe zdjęcia.
      Dziękujemy bardzo Rodzicom, za przygotowanie dzieciom wspaniałych kreacji. Nie możemy doczekać się dalszych zadań! w ramach Projektu "Piękna Nasza Polska Cała"!

poniedziałek, 17 grudzień 2018 21:45

Uroczyste otwarcie sali grupy "Kotki"

Napisał

     Za nami oficjalne otwarcie sali grupy „Kotki”. Serdecznie dziękujemy kierownictwu i pracownikom opolskiego sklepu budowlano-dekoracyjnego Leroy Merlin, którzy bezpośrednio przyczynili się do pozyskania grantu z fundacji LM, w ramach którego wyremontowana została sala.
     Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przybyłych gości oraz występem artystycznym przygotowanym przez przedszkolaki. W uroczystości udział wzięli m.in. Pani Burmistrz Róża Malik, dyrektor wydziału oświaty Pani Barbara Dziubałtowska, przedstawiciel sklepu Leroy Merlin Pani Ania Hober oraz Pani dyrektor Alina Wasilewska.
Po zakończonej uroczystości zaproszeni goście, dzieci udali się na miejsce gdzie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi .
     Wszystkim osobom zaangażowanym w inwestycję oraz całemu zespołowi Leroy Merlin oraz rodzicom serdecznie dziękujemy za wkład włożony w nasz remont.

     31 października w naszym Przedszkolu w ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna Nasza Polska Cała” posadziliśmy „Drzewka Pamięci”. Są ono symbolem życia i wolności, a także jedną z wielu przewidzianych na ten wyjątkowy rok form uczczenia 100-lecia Niepodległości Naszej Ojczyzny. Nasze Przedszkolaki z radością i niezwykłym entuzjazmem przystąpiły do tego zadania. Wraz z Panią Dyrektor i wychowawczyniami z zapałem i uśmiechem podjęliśmy się jego realizacji, czego efektem było posadzenie trzech drzewek. Mamy nadzieję, że posadzone przez nas drzewka wyrosną na piękne i zdrowe, które przez kolejne lata będą nam przypominało o tej wyjątkowej setnej rocznicy Niepodległości Naszej Polski.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 21:41

Światowy Dzień Zwierząt

Napisał

    Dzisiaj nasze przedszkolaki  obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Była to świetna szansa na zwrócenie uwagi dzieci na los zwierząt oraz uświadomienie im, jak należy dbać o zwierzęta, otaczać je opieką, szacunkiem i nie krzywdzić.
     Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola maskotki - zwierzaki, a Kacper i Amelka z grupy Kotki prawdziwą rybkę która była wielką atrakcją tego dnia.Dzieci wysłuchały książeczki o wielorybie oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami, rozwiązywały zagadki, a także próbowały naśladować odgłosy i sposób poruszania się wybranych zwierząt.
      Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały obrazek z wybranym zwierzątkiem do pokolorowania.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 21:39

Medialny dzień naszych przedszkolaków

Napisał

     Przedszkolaki z naszego przedszkola odbyli niezapomnianą wycieczkę do Opola. Głównym celem były wizyty w Radiu Opole oraz Nowej Trybunie Opolskiej.
     Podczas wizyty w Radiu Opole- tej popularnej i znanej wszystkim ze słyszenia instytucji, mieliśmy okazję zobaczyć pracę realizatorów, dziennikarzy i poznać tajniki ich pracy. Zobaczyliśmy osoby, których głosy często słyszymy w radiu. Widzieliśmy, jak wygląda realizacja audycji radiowych na żywo. Prowadzący oprowadzając nas po Radiu Opole pokazał nam, jak zmieniało się ono przez laty oraz opowiadał różne ciekawostki związane z pracą w radiu. Następnie w studio dzieci mogły zaśpiewać piosenkę, a potem wysłuchać nagrania wykonanego utworu. Sprawiło im to wielką radość, poczuli się prawdziwymi artystami. Jednak najwięcej emocji wzbudził udział audycji radiowej na żywo w studio. Bardzo miłym akcentem było rozdanie dzieciom pamiątkowych baloników. Po tak miłym i serdecznym spotkaniu z pracownikami Radia Opole dzieci wspominały, że w przyszłości chciałoby pracować w tym zawodzie.
      Następna atrakcja tego dna była wizyta i zwiedzenie redakcji gazety codziennej Nowej Trybuny Opolskiej. Dało nam to okazję do poznania „od kuchni” pracy dziennikarzy. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących pracy redaktorskiej i dziennikarskiej. Przedszkolaki dowiedziały się , że aby być dobrym dziennikarzem trzeba mieć oczy i uszy otwarte.
      Odwiedziliśmy również archiwum NTO, które zrobiło na nas ogromne wrażenie.
      Nasza wycieczka była bardzo udana. Był to dla nas niezapomniany wyjazd.
Składamy ogromne podziękowania dla Państwa Anny i Macieja Dudek za zorganizowanie wspaniałej wycieczki pełnej fantastycznych i ciekawych wrażeń.
      Dziękują dzieci 5-6 letnie oraz Panie.

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec
Strona 1 z 2